Аграрний тиждень. Україна
» » КУРИ ПОРОДИ БРАМА. КОРИСТЬ І КРАСА
» » КУРИ ПОРОДИ БРАМА. КОРИСТЬ І КРАСА

  КУРИ ПОРОДИ БРАМА. КОРИСТЬ І КРАСА


  З величезного розмаїття одомашнених птахів, які живуть на нашій планеті, мабуть, найбільшого поширення набули кури. В різних країнах їх налічується близько 400 порід, а селекціонери виводять усе нові.

  Тільки у віварії Полтавської державної аграрної академії мешкають десятки порід курей. Тут є карликові птахи, бентамочки, самка та самець яких важать відповідно 400 і 500 грамів. Є бійцівські кури, японські довгохвості, довжина хвоста яких сягає 3 метри… Та все ж окрасою колекційного стада науковий співробітник академії Григорій Левін вважає курей породи брама.
  - Григорію Михайловичу, що треба знати птахівнику-початківцю про курей цієї породи?
  - Кури породи брама належать до м’ясної класичної породи, яка була виведена понад сто років тому шляхом схрещування індійських бійцівських і кохінхіна. Хоча, є версія, що вони були виведені в Європі.
  Кури ці великі, статні. У них дуже красивий екстер’єр: широка грудна клітка, довга шия, гордовита осанка. Широка довга спина, високі тонкі кінцівки.

  КУРИ ПОРОДИ БРАМА. КОРИСТЬ І КРАСА

  Птах цей вкритий м’яким пухнастим пір’ям. Воно сходить і на кінцівки. Пір’я вкриває стегна, коліна, плюсна і пальці. Тобто, він наче в штанях.
  Брама повільні, поважні, величаві кури. Вони дають дуже смачне, ніжне і соковите м'ясо.
  Забарвлення пір’я у брам неоднакове. Є кури світлого забарвлення: основний фон білий, «грива» чорна, чорне пір’я у хвості, чорне пір’я махове у крилах і чорні пір’їни на плюснах і пальцях. Є брами крупчасті, палеві, чорні. Жива маса цих курей становить у курок 3,5-4 кг, у півників – 4,5-5 кг. Буває й більш висока жива маса – до 6 кг. Але такої маси кури досягають не раніше, ніж у півторарічному віці.
  Звичайно, ростуть вони не так швидко, як курчата-бройлери. Яйценосна продуктивність у них порівняно невисока. Вони дають120-130 яєць за рік, масою 59-60 грамів, зі світло-коричневою шкаралупою. Яйця дуже смачні. Містять велику кількість жиру, протеїнів, вітамінів, але утримувати брама для того, щоб одержувати харчові яйця, невигідно: несуться вони, усе таки, слабо. А корму з’їдають багато. За добу брама з’їдають 150-180 грамів комбікормів або інших концентрованих кормів. Дуже люблять зелень, особливо спориш, кульбаби. Взимку залюбки їдять кормові буряки, моркву, варену картоплю. Взагалі дуже полюбляють соковиті корми.
  Курчата брама ростуть досить швидко. Але в них значна кількість корму використовується на ріст пір’я, а в маленьких курчаток одночасно починає рости пір’я на крилах і на ніжках.
  Курчата брама потребують більше уваги при вирощуванні, ніж курчата таких порід м’ясо-яєчного напрямку як ротайленди, адельські сріблясті, московські чорні. І таких яйценосних порід як білий леггорн. Їм треба давати більше кормів тваринного походження, багатих на протеїн, круто зварені яйця, добре віджатий нежирний сир і багато зелені.

  КУРИ ПОРОДИ БРАМА. КОРИСТЬ І КРАСА

  Брама починають нести яйця у віці приблизно 8 місяців, особливо добре несуться взимку. З них можуть вийти сумлінні насідки.
  А ще ця птиця є окрасою будь-якого двору або колекції птахів. Я б радив молодим птахівникам завести цю оригінальну і дуже красиву породу.
  - Виходить, цю домашню птицю розводять лише для краси?
  - Ні, чого ж. Їх можна розводити і для присадибного господарства, можна вирощувати курчат на м'ясо. Але я можу порадити на м'ясо не чистопородних брама, а змішаних, де півники будуть брама, а курочки – наших м’ясо-яєчних порід. Курчата тоді ростуть великі, витривалі, дуже швидко набирають вагу і дають смачне м'ясо. А чистопородні брама не такі вигідні, оскільки їх продуктивність нижче, ніж у наших промислових порід.
  - З якою метою взагалі виводили курей-брама?
  - Аби отримувати від них багато м’яса. І в ті часи, коли їх тільки-но вивели, вони дуже цінувалися.
  - Як їх краще утримувати вдома, щоб вони не хворіли?
  - Так, як і звичайних курей. Але треба, щоб у курнику було чисто, тому що в них оперені ноги, і якщо в сараї (вольєрі) брудно, то вони весь цей бруд тягатимуть за собою на ногах.
  - Григорію Михайловичу, ви – суддя республіканської категорії з птахівництва. Скажіть, в Україні багато птахівників займається розведенням курей-брама?
  - Так, любителі (поціновувачі) цієї птиці є в усіх областях України. Вони представляють своїх улюбленців на виставках у різних містах, зокрема у Полтаві, в Києві, Дніпропетровську, Одесі. За участю курей породи брама виведені старовинні російські юрловські голосисті кури. Півні цієї породи володіють напрочуд красивим протяжним голосом. Своє ку-ку-рі-ку-у-у вони тягнуть дуже довго, кілька секунд. Коли селяни виводили цю породу, вони залишали тих півнів, які тягнуть своє «у» упродовж «6 личаків», тобто поки мужик зробить шість кроків. За півня, який тягне 12-14 личаків, віддавали тільну телицю або молоду лошицю. Настільки захоплювалися люди півнячим співом. Юрловські голосисті експонуються до цього часу в нас на виставках. Вони схожі на брама і за забарвленням, і за формою гребеня.
  - Брама – теплолюбна птиця?
  - Вони живуть у сараї, як звичайні кури. Зрозуміло, їх не можна тримати на морозі.
  - Освітлення відіграє якусь роль при їх вирощуванні?
  - Так. Приміщення, де вони утримуються, освітлюються так, щоб тривалість світлового дня була десь 16-17 годин. Решту часу птахи повинні відпочивати.
  - Скільки курок у сім’ї має один півень породи брама?
  - На одного півня не варто залишати більше 7 курочок. А от півень породи білий леггорн обслуговує 10 курок. Через це брама і несуться гірше.
  Але, не зважаючи на це, зустрічаються серед них і такі кури, які несуть по 140-160 яєць за рік. Так що не сумнівайтесь і розводьте у своєму господарстві курей породи брама. Не пошкодуєте!

  Олександр Данилець,
  Полтава
  Фото автора


  Схожі новини
 • У 2012 році в Україні виробництво яєць збільшилося на 123 мільйона штук
 • У ціні впали яйця, але подорожчала гречка
 • Ціни на яйця пішли на спад
 • «ДЕСЯТОК НАШИХ ГУСЕЙ – ЦЕ ДОБРЯЧЕ ПОРОСЯ…»
 • ЗАПИТУВАЛИ-ВІДПОВІДАЄМО: ВСЕ ПРО НОВУ ПОРОДУ ЧЕРВОНИХ БІЛОПОЯСНИХ СВИНЕЙ

 • Додати комментар

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.