Аграрний тиждень. Україна
» » ЗАХИСТ РОСЛИН: ПРОБЛЕМИ, ПІДСУМКИ, ПЕРСПЕКТИВИ
» » ЗАХИСТ РОСЛИН: ПРОБЛЕМИ, ПІДСУМКИ, ПЕРСПЕКТИВИ

  ЗАХИСТ РОСЛИН: ПРОБЛЕМИ, ПІДСУМКИ, ПЕРСПЕКТИВИ


          Результат вдалого врожаю залежить від багатьох факторів: і від примх природи, і від професійних вмінь аграріїв, і від якості насіння. Проте, одна з найактуальніших причин низької врожайності зернових в Україні - висока забур'яненість полів.

   

  alt       Головна державна інспекція захисту рослин Міністерства аграрної політики України саме і зобов'язана контролювати всі ці процеси - від заготівлі насіння до обробки посадкових площ. Тож комісари захисту рослин днями звітували міністру аграрної політики України про обсяг виконаних робіт, досягнення і недоліки роботи ревізійних інспекцій, про посилення контролю за поширенням отрутохімікатів та утилізацією відходів.

           Звітну нараду провели Юрій Мельник, міністр аграрної політики України, Сергій Мельник, його заступник, і Сергій Довгань, начальник Головної державної інспекції захисту рослин.

           Нагадаємо, що основними завданнями цієї служби є: охорона території України від занесення або самостійного проникнення з-за кордону або з карантинної зони карантинних організмів, своєчасне їх виявлення, локалізація і ліквідація; запобігання проникненню карантинних організмів з карантинної зони в регіони України, де вони відсутні; здійснення державного контролю за дотриманням режиму і проведенням необхідних заходів при вирощуванні, заготівлі, вивезенні, ввезенні, перевезенні, зберіганні, переробці, реалізації і використанні підкарантинних матеріалів та об'єктів. А також забезпечення рослин елементами живлення.

            Керівництво Міністерства аграрної політики занепокоєне становищем полів цього року. Адже «милуватися» червоними маками довелося всім, і досить довго. На переконання міністра і його заступника, ситуація допущена і через недогляд інспекторів.

            Серйозна проблема - використання насіння. Аграрії для посівів завозили його з-за кордону. Це спричинило завезення нових, досі ще невідомих для наших культур шкідників і хвороб рослин. А сьогодні ми взмозі використовувати насіння вітчизняних виробників. Їх потенціал ще не вичерпано. А от щоб боротися з новими шкідниками, необхідні нові засоби (апробовані й зареєстровані) і відповідно чималі ресурси, що завжди «б'є по кишені» аграрія.

            Інспекторів попередили про тестування працівників Головної державної інспекції захисту рослин, яке дасть змогу переконатися в їх професійності й обізнаності в даній галузі за європейськими стандартами, покаже конкурентноздатність кожного інспектора. Тож перевірка на професійність може показати - хто зайвий. Кожен має відповідати за свою роботу на 100%, тим паче державний службовець, - було підкрелено на нараді. Бо їхня робота надто відповідальна. І похибки інспекторів для агробізнесу коштують дорого.

  alt          Активна співпраця інспекції з усіма ланками сільськогосподарського виробництва значною мірою полегшить роботу Головної державної інспекції захисту рослин, а отже дозволить покращити результати роботи. «Служба має бути одним злагодженим механізмом, який буде показувати спільні результати», - підкреслив Юрій Мельник.

            Обласні інспекції не повині «тягнути ковдру» на себе, а скоординувати свої дії з головною та іншими інспекціями. Для прикладу, Івано-Франківська область навіть під час кризи підвищила виробництво рослинної продукції. Головною подією цього року було надання 673 ліцензій на вирощування культур за новими технологіями. Сьогодні Івано-Франківщина для легалізації препаратів для обробки і росту рослин має 53 торговельні точки, так звані «аптеки для рослин», які займаються оптовим і роздрібним продажем даних препаратів. Ліцензовані місця продажу забезпечують покупців справжніми нефальсифікованими препаратами, тут надають необхідні рекомендації. Це значною мірою полегшує роботу інспекції регіону.

         Водночас робота інспекцій Полтавської та Запорізької областей викликає занепокоєння. Бо саме в цих колективах відбулися значні порушення.

         Міністр аграрної політики, звертаючись до учасників наради, наголосив на неприпустимості порушень інспекторами законодавчих актів і законів, які регламентують роботу інспекцій захисту рослин, зверхнього ставлення до аграріїв під час інспекційних перевірок, а також порушень фінансової дисципліни в інспекціях. Юрій Мельник підкреслив, що до тих служб, де допущені грубі порушення, будуть вжиті відповідні заходи

          Керівник галузевого відомства запевнив присутніх, що бюджетні кошти наступного року допоможуть розвитку інспекцій, зокрема, створенню нових лабораторій для проведення необхідних аналізів і досліджень, а також дооснащенню вже існуючих лабораторій.

          Розглянуто і питання ввезення в Україну товарів рослинного походження сумнівної якості (не завжди якісна сировина, яка супроводжується рядом недоліків і спричиняє проблеми у посіві та вирощуванні культур). Чимало говорилося й про роль інпекторів Головної державної інспекції захисту рослин у можливості українських підприємств експортувати нашу продукцію за кордон. І в цій роботі фахівці захисту рослин не повинні перешкоджати агробізнесу, а допомагати, професійно використовуючи знання міжнародної нормативної бази і стандартів.

          Юрій Мельник зокрема, зазначив: «Ми маємо працювати як злагоджений організм, з випередженням, з урахуванням розвитку суспільства та його потреб. Водночас виникає запитання до інспекційної служби: „Чому агробізнес - у загрозливому стані?". Адже, наприклад, Росія внесла відповідні зміни ще 2008 року. Ми ж за рік не розробили нормативні акти, які б відповідали всім вимогам, для того, щоб наша продукція рослинництва отримала шанс на експортування".

  Україна поки що виходить на міжнародний ринок з невеликою номенклатурою товарів (олія, соняшник, зерно, дещо з продуктів тваринництва). Тож ми маємо достойний резерв і потенціал, який повинні реалізувати. І не без допомоги високопрофесійної Головної державної інспекції захисту рослин.

   

   

  Тетяна МОТОРНА

   

   

   

   

   

   

   

   

  Схожі новини
 • №4 (259)
 • №2 (257)
 • №42 (254)
 • Лабораторії Держсільгоспінспекції мають міжнародну акредитацію та працюють ...
 • Молока стало меньше

 • Додати комментар

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.