Аграрний тиждень. Україна
» » За посухо- та солестійкість – перше місце серед сільгоспкультур у світі
» » За посухо- та солестійкість – перше місце серед сільгоспкультур у світі

    За посухо- та солестійкість – перше місце серед сільгоспкультур у світі


    В умовах сучасних економічних відносин господарства змушені шукати нові форми і методи господарювання. Багато хто, особливо ті, які не мають тваринництва й власної переробки, переходять до товарного виробництва, повністю зорієнтованого на продаж усієї вирощеної рослинної продукції. Відтак,  особливого значення набуває пошук нових нетрадиційних культур, які були б рентабельними та не порушували б сівозмін.

    Господарства все частіше стали звертати увагу на сорго

    Наприклад, площа посівів цієї культури у 2002 році становила майже 45 тис.га, в 2003-му, у зв’язку з пересівами, зросла до 120 тис.га. А цього року планується засіяти близько 250 тис.га.

    Чому ж зернове сорго має заслуговувати на більшу увагу?

    По-перше, через свою невибагливість до складних агрометеорологічних умов. Адже за посухо- та солестійкістю сорго займає перше місце серед сільгоспкультур у світі: недаремно його називають «верблюдом» рослинного світу. Сорго дуже економно, високопродуктивно витрачає вологу на формування одиниці сухої маси (в декілька разів менше, ніж такі традиційні кормові культури як кукурудза, люцерна, соя, горох та інші). Ці властивості забезпечуються біологічними особливостями рослини. Сорго здатне відбивати надмірну сонячну радіацію і має дуже розвинену кореневу систему, яка проникає на глибину до 2-2,5 метрів
     
    За посухо- та солестійкість – перше місце серед сільгоспкультур у світі

    По-друге, сорго має дуже стабільну продуктивність в жорстких ґрунтово-кліматичних умовах (коефіцієнт пластичності урожаю в 2 рази менший, ніж у ячменю). За даними державних сортовипробувальних станцій АР Крим, Херсонської, Миколаївської, Одеської областей, врожаї сорго перевищували врожаї кукурудзи на 19-58% на богарі й на 14-15% на зрошенні.

    По-третє, сорго формує зерно з високими кормовими та харчовими цінностями (зерно сорго має вміст 70-75% крохмалю, 12-14% білку, 3-5% жиру). В 100 кг зерна міститься 120-130 кормових одиниць, а в 100 кг зеленої маси – 22-25 кормових одиниць. Крім фуражних цілей, зерно сорго з успіхом переро***ється на спирт і добавки до бензину.

    Хоча сорго є невибагливою культурою, проте й воно вимагає дотримання певної технології вирощування, особливо системи захисту рослин.

    В США (Канзаський університет, 2002 р.) технологія вирощування сорго передбачає створення оптимальних умов для культурних рослин – посів в оптимальні агротехнічні строки з використанням високоякісного посівного матеріалу, захисту посівів від хвороб та шкідників, утриманню поля протягом сезону в чистому від бур’янів стані.

    Для захисту сходів сорго від комплесу хвороб, що передаються насінням та через ґрунт, рекомендується застосовувати протруйник Максим 025 FS т.к.с. з нормою витрати 1 л на 1 т насіння.

    Для захисту від дротяників, несправжніх дротяників, личинок хрущів та інших ґрунтових і наземних шкідників, особливо попелиці, технологія вирощування сорго передбачає використання Круїзеру 350 FS, т.к.с. Норма витрати препарату для захисту сорго від комплексу шкідників становить 6,0 л/т. Препарат забезпечує стабільний ефект незалежно від погодних умов протягом 45-60 днів.

    Сорго характеризується невисокою конкурентною здатністю по відношенню до бур’янів і зазвичай його посіви в значній мірі забур’янені амброзією полинолистою, гірчицею польовою, гірчаком березкоподібним, гірчаком шорстким, лободою білою, мишіями сизим та зеленим, плоскухою звичайною, гумаєм, пирієм повзучим, редькою дикою, березкою польовою, гірчаком степовим звичайним, осотами рожевим та жовтим.

    Буряни, на відміну від сорго, менш вибагливі до умов вирощування, швидше розвиваються і сильно пригнічують культуру, що призводить до значних (до 50% і більше) втрат урожаю.

    Весною, до посіву культури, передбачено застосування суміші Ураган Форте 500 SL, в.р.к. (1,0-1,5 л/га) + Банвел 4S 480 SL, в.р.к. (0,3-0,5 л/га) по вегетуючих бур’янах. Ця суміш ефективно знищує однорічні та багаторічні бур¢яни. Для підвищення ефективності препаратів рекомендується використовувати сурфактанти: Surfactant pH+N (0,25-0,5%) та Cide Kick (0,25-0,5%).

    У США та багатьох іншіх країнах у посівах сорго успішно застосовуються ґрунтові гербіциди: Дуал Голд 960 EС, к.е. (1,3-1,6 л/га), Примекстра Голд 720 SC, к.с. (3,0-3,5 л/га), Примекстра TZ Голд 500 SC, к.с. (4,0-4,5 л/га). Для запобігання пошкодження культури цими гербіцидами обов’язковим є використання антидоту Концеп III 960 EC, к.е. виробництва компанії  “Сингента”.
     

    Примекстра Голд рекомендується вносити в два прийоми:

    1) якщо на полі прогнозується висока чисельність злакових бур¢янів, а ґрунт під час посіву вологий, або існує можливість поливу: Примекстра Голд 720 SC вносять з нормою витрати 2,5 л/га до сходів сорго, за умови, що насіння оброблено антидотом Концеп ІІІ 960 EC;

    2) 1,0-1,5 л/га після сходів сорго, але до сходів злакових бур¢янів. Внесення Примекстри Голд 720 SC після сходів сорго не завдає шкоди останньому, навіть якщо насіння не було оброблено антидотом.

    Для захисту посівів сорго від домінуючих дводольних бур’янів використовуються також післясходові гербіциди Діален Супер 464 SL в.р.к., Банвел 4S 480 SL в.р.к., Пік 75 WG в.г.

    Діален Супер 464 SL ефективно контролює найбільш шкодочинні коренепаросткові багаторічні види бур’янів, особливо види осоту, будяку та березки польової. Застосування Діалену Супер 464 SL у посівах сорго має свої особливості. Обприскування посівів рекомендується проводити в фазу від 3 до 5 листків культури. Максимальна ефективність від застосування гербіциду досягається на ранніх фазах розвитку бур’янів: однорічні – у фазі 2-4 листків, а багаторічні – у фазі розетки діаметром до 5 см, в інтервалі температур від +18 0С до + 25 0С. Рекомендована норма витрати гербіциду в посівах на сорго – 0,6-0,8 л/га.

    Банвел 4S 480 SL ефективно знищує практично всі, в т.ч. найшкодочинніші коренепаросткові багаторічні (осот, будяк, березка польова тощо) дводольні бур’яни. Посіви сорго оптимально обро***ти Банвел 4S 480 SL у фазі 3-5 листків культури. Норма витрати препарату – 0,3-0,4 л/га.

    Пік 75 WG має активність проти широкого спектру однорічних та деяких багаторічних дводольних широколистих бур’янів. У посівах сорго Пік 75 WG рекомендується застосовувати з нормою витрат 15-20 г/га в залежності від спектру та чисельності бур’янів у фазі 3-8 листків культури. Ефективність препарату підвищується, якщо бур’яни під час внесення перебувають у ранній, найбільш вразливій фазі: 2-4 листки у однорічних, розетка до 5 см у багаторічних.

    Для досягнення надійного захисту культур від бур’янів особлива увага  приділяється налагодженню обприскувачів. Норма витрати робочої рідини повинна бути достатньою для змочування всієї листкової поверхні буряну. При цьому не допускається стікання робочого розчину з поверхні листка. При використанні обприскувачів типу ОП-2000 норма витрати робочої рідини повинна становити не менше 200 л на гектар. Для самохідних обприскувачів типу «Спрей куп», робоча швидкість яких 18-22 км/год., норма витрати може бути зменшена до 50-75 л/га.

    Важливим елементом у технології вирощування сорго є захист культури від попелиць. Високу ефективність проти попелиці та інших шкідників показав піретроїдний інсектицид Карате Зеон 050 CS мк.с. Цей інсектицид забезпечує як швидку дію (високий відсоток загибелі шкідників протягом першої доби), так і порівняно більш тривалий (до 8-10 днів) токсичний вплив на комах. Даний препарат має контактну, залишкову і кишкову дію та репелентні властивості. Норма витрати – 0,2 л/га.

    Таким чином, за умови дотримання всіх сучасних технологій вирощування сорго та його захисту, можна щорічно отримувати суттєві прибутки.

     

    В.А. ФАРАФОНОВ,

    к. с. г. наук, експерт з питань агрономії

     дочірнього підприємства «Рейлін”;

    О.В. ДЖАМ,

    к. с. г. наук,

    експерт з досліджень та розвитку

    ТОВ «Сингента»

      





    Схожі новини
  • Робимо ставку на сорго
  • До 2020 року загальна площа посівів сорго в Європі може досягти 1 млн га
  • Урожай сорго в Украине превысит 300 тыс. тонн — прогноз ИА «АПК-Информ»
  • Рекомендації з технологій вирощування кукурудзи на зерно та зернового сорго в умовах нинішнього року
  • Сорго завойовує світ

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

За посухо- та солестійкість – перше місце серед сільгоспкультур у світі


В умовах сучасних економічних відносин господарства змушені шукати нові форми і методи господарювання. Багато хто, особливо ті, які не мають тваринництва й власної переробки, переходять до товарного виробництва, повністю зорієнтованого на продаж усієї вирощеної рослинної продукції. Відтак,  особливого значення набуває пошук нових нетрадиційних культур, які були б рентабельними та не порушували б сівозмін.

Господарства все частіше стали звертати увагу на сорго

Наприклад, площа посівів цієї культури у 2002 році становила майже 45 тис.га, в 2003-му, у зв’язку з пересівами, зросла до 120 тис.га. А цього року планується засіяти близько 250 тис.га.

Чому ж зернове сорго має заслуговувати на більшу увагу?

По-перше, через свою невибагливість до складних агрометеорологічних умов. Адже за посухо- та солестійкістю сорго займає перше місце серед сільгоспкультур у світі: недаремно його називають «верблюдом» рослинного світу. Сорго дуже економно, високопродуктивно витрачає вологу на формування одиниці сухої маси (в декілька разів менше, ніж такі традиційні кормові культури як кукурудза, люцерна, соя, горох та інші). Ці властивості забезпечуються біологічними особливостями рослини. Сорго здатне відбивати надмірну сонячну радіацію і має дуже розвинену кореневу систему, яка проникає на глибину до 2-2,5 метрів
 
За посухо- та солестійкість – перше місце серед сільгоспкультур у світі

По-друге, сорго має дуже стабільну продуктивність в жорстких ґрунтово-кліматичних умовах (коефіцієнт пластичності урожаю в 2 рази менший, ніж у ячменю). За даними державних сортовипробувальних станцій АР Крим, Херсонської, Миколаївської, Одеської областей, врожаї сорго перевищували врожаї кукурудзи на 19-58% на богарі й на 14-15% на зрошенні.

По-третє, сорго формує зерно з високими кормовими та харчовими цінностями (зерно сорго має вміст 70-75% крохмалю, 12-14% білку, 3-5% жиру). В 100 кг зерна міститься 120-130 кормових одиниць, а в 100 кг зеленої маси – 22-25 кормових одиниць. Крім фуражних цілей, зерно сорго з успіхом переро***ється на спирт і добавки до бензину.

Хоча сорго є невибагливою культурою, проте й воно вимагає дотримання певної технології вирощування, особливо системи захисту рослин.

В США (Канзаський університет, 2002 р.) технологія вирощування сорго передбачає створення оптимальних умов для культурних рослин – посів в оптимальні агротехнічні строки з використанням високоякісного посівного матеріалу, захисту посівів від хвороб та шкідників, утриманню поля протягом сезону в чистому від бур’янів стані.

Для захисту сходів сорго від комплесу хвороб, що передаються насінням та через ґрунт, рекомендується застосовувати протруйник Максим 025 FS т.к.с. з нормою витрати 1 л на 1 т насіння.

Для захисту від дротяників, несправжніх дротяників, личинок хрущів та інших ґрунтових і наземних шкідників, особливо попелиці, технологія вирощування сорго передбачає використання Круїзеру 350 FS, т.к.с. Норма витрати препарату для захисту сорго від комплексу шкідників становить 6,0 л/т. Препарат забезпечує стабільний ефект незалежно від погодних умов протягом 45-60 днів.

Сорго характеризується невисокою конкурентною здатністю по відношенню до бур’янів і зазвичай його посіви в значній мірі забур’янені амброзією полинолистою, гірчицею польовою, гірчаком березкоподібним, гірчаком шорстким, лободою білою, мишіями сизим та зеленим, плоскухою звичайною, гумаєм, пирієм повзучим, редькою дикою, березкою польовою, гірчаком степовим звичайним, осотами рожевим та жовтим.

Буряни, на відміну від сорго, менш вибагливі до умов вирощування, швидше розвиваються і сильно пригнічують культуру, що призводить до значних (до 50% і більше) втрат урожаю.

Весною, до посіву культури, передбачено застосування суміші Ураган Форте 500 SL, в.р.к. (1,0-1,5 л/га) + Банвел 4S 480 SL, в.р.к. (0,3-0,5 л/га) по вегетуючих бур’янах. Ця суміш ефективно знищує однорічні та багаторічні бур¢яни. Для підвищення ефективності препаратів рекомендується використовувати сурфактанти: Surfactant pH+N (0,25-0,5%) та Cide Kick (0,25-0,5%).

У США та багатьох іншіх країнах у посівах сорго успішно застосовуються ґрунтові гербіциди: Дуал Голд 960 EС, к.е. (1,3-1,6 л/га), Примекстра Голд 720 SC, к.с. (3,0-3,5 л/га), Примекстра TZ Голд 500 SC, к.с. (4,0-4,5 л/га). Для запобігання пошкодження культури цими гербіцидами обов’язковим є використання антидоту Концеп III 960 EC, к.е. виробництва компанії  “Сингента”.
 

Примекстра Голд рекомендується вносити в два прийоми:

1) якщо на полі прогнозується висока чисельність злакових бур¢янів, а ґрунт під час посіву вологий, або існує можливість поливу: Примекстра Голд 720 SC вносять з нормою витрати 2,5 л/га до сходів сорго, за умови, що насіння оброблено антидотом Концеп ІІІ 960 EC;

2) 1,0-1,5 л/га після сходів сорго, але до сходів злакових бур¢янів. Внесення Примекстри Голд 720 SC після сходів сорго не завдає шкоди останньому, навіть якщо насіння не було оброблено антидотом.

Для захисту посівів сорго від домінуючих дводольних бур’янів використовуються також післясходові гербіциди Діален Супер 464 SL в.р.к., Банвел 4S 480 SL в.р.к., Пік 75 WG в.г.

Діален Супер 464 SL ефективно контролює найбільш шкодочинні коренепаросткові багаторічні види бур’янів, особливо види осоту, будяку та березки польової. Застосування Діалену Супер 464 SL у посівах сорго має свої особливості. Обприскування посівів рекомендується проводити в фазу від 3 до 5 листків культури. Максимальна ефективність від застосування гербіциду досягається на ранніх фазах розвитку бур’янів: однорічні – у фазі 2-4 листків, а багаторічні – у фазі розетки діаметром до 5 см, в інтервалі температур від +18 0С до + 25 0С. Рекомендована норма витрати гербіциду в посівах на сорго – 0,6-0,8 л/га.

Банвел 4S 480 SL ефективно знищує практично всі, в т.ч. найшкодочинніші коренепаросткові багаторічні (осот, будяк, березка польова тощо) дводольні бур’яни. Посіви сорго оптимально обро***ти Банвел 4S 480 SL у фазі 3-5 листків культури. Норма витрати препарату – 0,3-0,4 л/га.

Пік 75 WG має активність проти широкого спектру однорічних та деяких багаторічних дводольних широколистих бур’янів. У посівах сорго Пік 75 WG рекомендується застосовувати з нормою витрат 15-20 г/га в залежності від спектру та чисельності бур’янів у фазі 3-8 листків культури. Ефективність препарату підвищується, якщо бур’яни під час внесення перебувають у ранній, найбільш вразливій фазі: 2-4 листки у однорічних, розетка до 5 см у багаторічних.

Для досягнення надійного захисту культур від бур’янів особлива увага  приділяється налагодженню обприскувачів. Норма витрати робочої рідини повинна бути достатньою для змочування всієї листкової поверхні буряну. При цьому не допускається стікання робочого розчину з поверхні листка. При використанні обприскувачів типу ОП-2000 норма витрати робочої рідини повинна становити не менше 200 л на гектар. Для самохідних обприскувачів типу «Спрей куп», робоча швидкість яких 18-22 км/год., норма витрати може бути зменшена до 50-75 л/га.

Важливим елементом у технології вирощування сорго є захист культури від попелиць. Високу ефективність проти попелиці та інших шкідників показав піретроїдний інсектицид Карате Зеон 050 CS мк.с. Цей інсектицид забезпечує як швидку дію (високий відсоток загибелі шкідників протягом першої доби), так і порівняно більш тривалий (до 8-10 днів) токсичний вплив на комах. Даний препарат має контактну, залишкову і кишкову дію та репелентні властивості. Норма витрати – 0,2 л/га.

Таким чином, за умови дотримання всіх сучасних технологій вирощування сорго та його захисту, можна щорічно отримувати суттєві прибутки.

 

В.А. ФАРАФОНОВ,

к. с. г. наук, експерт з питань агрономії

 дочірнього підприємства «Рейлін”;

О.В. ДЖАМ,

к. с. г. наук,

експерт з досліджень та розвитку

ТОВ «Сингента»

  





Схожі новини
  • Робимо ставку на сорго
  • До 2020 року загальна площа посівів сорго в Європі може досягти 1 млн га
  • Урожай сорго в Украине превысит 300 тыс. тонн — прогноз ИА «АПК-Информ»
  • Рекомендації з технологій вирощування кукурудзи на зерно та зернового сорго в умовах нинішнього року
  • Сорго завойовує світ

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

    Аграрний тиждень. Україна

    Всеукраїнський діловий портал «Аграрний тиждень. Україна» створений з метою достовірного і своєчасного висвітлення об’єктивної інформації про реальний стан і роботу аграрного сектору України.


    Розрахований на власників, керівників і фахівців господарств і переробних підприємств; обласні та районні адміністрації, головні управління агропромислового розвитку; вищі учбові заклади аграрного напрямку I-IV ступенів акредитації, представників галузевих об’єднань і організацій, фермерів, і виходитиме за їх інформаційної підтримки.



    © 2006-2024 "Аграрний тиждень. Україна"

    МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
    «    April 2024    »
    MonTueWedThuFriSatSun
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930