Аграрний тиждень. Україна
» » Техніка – селу
» » Техніка – селу

  Техніка – селу


  Фінансовий лізинг як механізм державної підтримки агровиробництва був запроваджений в Україні ... Відтоді він став досить ефективним методом оновлення машинно-тракторного парку в господарствах усіх форм власності.

   

  На сьогодні сільгоспвиробникам у такий спосіб поставлено 19,9 тис. одиниць техніки і обладнання майже на 1,8 млрд. гривень. Водночас за два останні роки аграрії купили її майже на 18 млрд. грн., у т.ч. на умовах фінансового лізингу - на 369 мільйонів. Зокрема, у 2007 році - на 193 млн. грн., у 2008-му - на 176 млн. (34% коштів використано на трактори, 31% - на зернозбиральні комбайни).

        Рекордним у купівлі техніки і обладнання став минулий рік. Машинно-тракторний парк оновлено на 10 млрд. грн., з яких майже 74% витрачено на сучасну високопродуктивну техніку іноземного виробництва. Воно й зрозуміло: торік держпідтримка оновлення парку техніки здійснювалася за трьома бюджетними програмами - часткової компенсації вартості; фінансового лізингу; через механізм здешевлення кредитів. Це дало змогу поставити майже 7,5 тис. одиниць технічних засобів.

  На жаль, в держбюджеті 2009 року фінансування програми часткової вартості техніки не було передбачено, через пільгове кредитування в порівнянні з 2008 роком зменшено на 70%, а фінансового лізингу – на 35. Тому на 27 листопада аграрії закупили техніки на 2,1 млрд. грн. (27% від рівня 2008 р.), а завдяки держпідтримці - лише на 132,5 млн. грн. (6%

   

   

  від загального обсягу).

         Щоправда, завдяки фінансовому лізингу куплено 634 одиниці техніки. Це 105,8 % у порівнянні з минулим роком, але по вартості - на 25% менше. Селяни купили менше енергозасобів (трактори, комбайни), суттєво збільшивши придбання ґрунтообробної, посівної та іншої техніки і обладнання. Така тенденція відбулася через відсутність держпрограми часткової компенсації вартості техніки, за якою в основному і закуплялася складна агротехніка.

  За орієнтовним замовленням агровиробники планували в 2009 році купити по лізингу технічних засобів на понад 860 млн. грн., однак у держбюджеті на це було передбачено лише 153 млн. грн. спецфонду.

        Щоб покращити фінансове забезпечення аграріїв, за ініціативи Мінагрополітики Уряд створив стабілізаційний фонд (2,2 млрд. грн.), з якого відповідно Порядку використання коштів стабфонду, затвердженого постановою КМУ від 13.05.2009 р. №463 на фінансовий лізинг техніки і обладнання було передбачено 393,5 млн. гривень. Аби підтримати вітчизняне машинобудування для агросектора, Уряд прийняв постанову від 11.03. 2009 р. №264 «Про розширення внутрішнього ринку продукції вітчизняних підприємств машинобудування для агропромислового комплексу».

  Для спрощення доступу сільгоспвиробників до фінансового лізингу прийнято постанову №591 від 20.05.2009 р., якою внесено зміни до Порядку використання коштів держбюджету, що спрямовуються на придбання вітчизняної техніки і обладнання для АПК на умовах фінансового лізингу. Внесеними змінами передбачено розширити коло лізингоотримувачів за рахунок надання техніки в лізинг сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам, іншим суб’єктам підприємницької діяльності АПК і фізичним особам. Також зменшено відсотки суми попереднього платежу (з 15 до 10% вартості об’єктів лізингу) та запроваджено практику постачання техніки в лізинг на конкурсній основі через аукціон.

  Після прийняття постанови Уряду №264 від 11.03.2009 р., якою передбачено, що використання бюджетних коштів за програмами оновлення машинно-тракторного парку направляються для закупівлі виключно вітчизняної сільгосптехніки, відмічено наступну тенденцію.

  Динаміка ввезення в 2009 році тракторів і зернозбиральних комбайнів у порівнянні з аналогічним періодом 2008 року свідчить про різке зростання придбання техніки, яка була у використанні: тракторів - з 6% у 2008 р. до 35% в цьому році, зернозбиральних комбайнів - з 28% до 54% відповідно.

  Згідно Плану організації підготовки проектів актів, необхідних для забезпечення реалізації Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів державного регулювання ринку сільськогосподарської продукції", схваленого Урядом 19.08.2009 (протокол №53), фахівці міністерства розробили і подали на розгляд Кабміну Проект розпорядження КМУ "Про затвердження переліку нової сільськогосподарської техніки та обладнання іноземного виробництва, аналоги яких не виробляються в Україні та які придбаваються сільськогосподарськими підприємствами у 2009 році через механізм здешевлення кредитів". 23 листопада документ розглянуто Урядовим комітетом з питань економічної політики, нині він доопрацьовується зі спеціалістами Мінпромполітики та головних управлінь агропромрозвитку облдержадміністрацій. Вказана норма передбачена Порядком використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, які спрямовуються на підтримку підприємств АПК через механізм здешевлення кредитів (затверджений постановою КМУ від 26.02.2009 № 153).

  Розпорядженням Кабінету Міністрів від 18.03.2009 №328-р «Про державну підтримку у 2009 році вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу» затверджено «Основні показники фінансування закупівлі у 2009 році сільськогосподарської техніки з використанням коштів державного та місцевого бюджетів» і «Графік постачання сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва, здійснення платежів та перерахування коштів за неї підприємствам-виробникам». По суті, графік передбачав лише надання фінансової допомоги окремим підприємствам машинобудування, лобіюючи їх інтереси, а запропонований Мінпромполітики розподіл коштів не відповідав обсягу замовлення техніки аграріями.

  Тому Мінагрополітики ініціювало, а Уряд прийняв розпорядження №778-р. від 24.06.2009, яким внесено зміни до графіку (враховано обсяги коштів відповідно до порядку використання коштів стабфонду; розширено перелік заводів за рахунок виробників обладнання для механізації тваринництва, а також доробки і зберігання сільгосппродукції).

  Для збільшення обсягів закупівлі вітчизняної техніки, за ініціативи Мінагрополітики прийнято постанову Кабміну від 14.10.2009 №1090 «Про залучення Національною акціонерною компанією «Украгролізинг» в 2009 році кредитів під державні гарантії для реалізації інвестиційних проектів, пов’язаних із закупівлею сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва». Документом передбачено спрямувати НАК «Украгролізинг» 120 млн. грн. стабфонду на компенсацію кредитних ставок кредитів, залучених під державні гарантії для закупівлі техніки і обладнання для її подальшої передачі на умовах фінансового лізингу. В такий спосіб можна закупити і надати у фінансовий лізинг 1600 тракторів, 330 зернозбиральних комбайнів, 461 одиницю ґрунтообробної і посівної техніки для сучасних агротехнологій, в т.ч. для впровадження технології No-till, обладнання для тваринництва, переробки і зберігання агропродукції на суму 600 млн. гривень.

  Решта коштів фонду (273, 5 млн. грн.) спрямовуються НАК «Украгролізинг» на пряму закупівлю техніки всіх вітчизняних заводів без виділення конкретних виробників (на виконання графіку закупівлі) для її подальшої передачі на умовах фінансового лізингу через постанову КМУ від 14.10.2009 №1090, якою, на відміну від попередніх, планувалося поставити аграріям уже замовлену ними техніку: трактори - на 40 млн. грн., зернозбиральні комбайни - на 10 млн. грн., ґрунтообробна і посівна техніка, в т.ч. для роботи за технологією No-till - на 40 млн. грн., обладнання для тваринництва, птахівництва, переробки і зберігання сільгосппродукції - на 165 млн. грн., інші технічні засоби - на 18,5 млн. гривень.

  Кошти стабілізаційного фонду, виділені в повному обсязі, нададуть агровиробникам держпідтримку для купівлі на умовах фінансового лізингу вітчизняної техніки і обладнання на майже 2,0 млрд. гривень.

                                                                                        Микола ДАЦЕНКО,

            директор Департаменту інженерно-технічного забезпечення МінАП


  Схожі новини
 • Тваринникам відшкодовуватимуть вартість будівництва ферм
 • МінАП України буде здавати худобу в лізинг
 • МінАП пропонує затвердити порядок використання коштів держбюджету, спрямова ...
 • Політика технічного забезпечення
 • Якість техніки - понад усе

 • Додати комментар

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.