Аграрний тиждень. Україна
» » Максимум вологості
» » Максимум вологості

  Максимум вологості


  Останнім часом, зважаючи на зміну кліматичних умов, все більше сільгосппідприємств замислюються над впровадженням зрошення. Компанія «Агробудівельний альянс «Астра»  в серпні провела низку семінарів для ознайомлення аграріїв з результатами застосування зрошення в господарствах, варіантами і можливостями іригаційних систем Valley.

   

  Крапля не лише камінь точить, але й поля живить, забезпечуючи рекордні врожаї. Про це добре знають у СТОВ«Агрофірма«Маяк», де під зрошенням - 850 га і де працює 7 зрошувальних систем Valley.

  «Зараз ми маємо 3 машини для кругового зрошення і 4 фронтальних зрошувальних системи, але маємо потенціал для встановлення систем ще на 400 га, - зазначає заступник директора СТОВ«Агрофірма«Маяк» Олексій Васильченко.- Ми розпочали полив земель з машин для кругового зрошення і за свій кошт спочатку придбали дві машини».

  До речі, «Агрофірма«Маяк» - перша компанія в Україні, де зрошувальні машини працюють на електроенергії без дизельних генераторів.

  «Якщо порахувати, що дешевше в плані експлуатації, то економія на машині для кругового зрошення при роботі на електроенергії в порівнянні здизельними генераторами досягає 15 і більше разів, - ділиться досвідом Олексій Васильченко. - Побачивши простоту і економію використання електроенергетики на машинах для кругового зрошення, ми вирішили і на фронтальних машинах теж використати цей метод. Довго міркували, як це все зробити, бо це було на порядок дорожче. Ми поставили електричну підстанцію, яка розрахована для обслуговування 10 машин, затягли під землею кабель на 10 тис. вольт протяжністю 2 км. До кожної з трьох машин для кругового зрошення протягли від підстанції додатково 700-800 м кабелю. Якщо рахувати затрати, то вартість цих робіт становила 1-1,2 млн грн. При цьому, для порівняння, три дизельних генератори коштують 30 тис. доларів. Але зазначу, що використання електрики на порядок краще, ніж дизельні генератори».

  Цього року під поливом у компанії «Агрофірма«Маяк» - люцерна і силосна кукурудза. За словами Олексія Васильченка, перший укіс люцерни заготовили на сіно, другий – на сінаж з урожайністю 6,5 т/га. Наразі на полі працює фронтальна зрошувальна система інезабаром проводитиметься третій укіс.

  Поруч із люцерною знаходиться поле кукурудзи на силос, яке поливає машина для кругового зрошення. Тут ростуть гібриди від компанії «Монсанто» з нормою висіву 85 тис./га. Підживлення проводились з розрахунку 100 кг/га аміаку і 100 кг/га суперфосфату. Із засобів захисту рослин використовували селективний гербіцид для захисту кукурудзи від однорічних і багаторічних злакових та дводольних бур'янів Елюміс від компанії Syngenta.

  «Торік кукурудзу теж зрошували, врожайність становила 135-140 ц/га. Там, де не було поливу, ми зібрали 80-90 ц/га. Як бачите, прибавка до врожайності значуща, але при цьому потрібно бути готовим змінювати підхід до систем захисту рослин і підживлення. Я прихильник того, щоб застосовувати ґрунтовий гербіцид, а потім ще контрольний, але через погодні умови не завжди так виходить», - констатує Олексій Васильченко.

  Дати достатньо вологи

  За словами заступника начальника управління водних ресурсів у Черкаській області Сергія Журавля, на Черкащині за радянських часів діяли іригаційні системи на 63,2 тис. га. Сьогодні використовується лише 15% від колись діючих, але є тенденція відновлення аграрними компаніями площ зрошення.

  «Основна задача господарств - знижувати собівартість виробництва, але при цьому не втрачати продуктивності. Зрошення - важливий елемент, який в майбутньому матиме вирішальне значення, - зазначає генеральний директор ТОВ «Агробудівельний альянс «Астра» Ігор Губарєв. - Зараз в Україні працює 260 систем у 8 областях і зрошується 20 тис. га. У найближчі роки без державної підтримки компанії за власний кошт можуть встановити від 100 до 200 іригаційних систем. Окупність інвестицій - 2-3 роки за рахунок приросту врожайності».

  За словами територіального менеджера компанії Valley по Україні та Молдові Сергія Мельниченка, враховуючи кліматичні зміни, потрібно контролювати вологість, і системи Valley можуть у цьому допомогти.

  «Саме під маркою Valley з'явилися перші машини автоматичного ходу для кругового зрошення, які до сьогодні вважаються найдосконалішими системами в своєму класі, - зазначає Сергій Мельниченко. - Багатофункціональне обладнання дозволяє забезпечувати пророщування культур, внесення добрив і хімікатів, а також регулювати рівень мінералізації ґрунту шляхом вилуговування. Можна виростити практично будь-яку культуру, якщо використовувати системи зрошення на висоті від 1,85 до 5 метрів».

   

  Отримати рекордні врожаї

  В компанії «Кернел Груп» на зрошенні - 1100 га в Золотоніському районі Черкаської області. Сьогодні компанія має 11 зрошувальних систем Valley, які обладнані GPS-трекерами, що фіксують години роботи, полив і використання пального. Машини працюють на дизельгенераторах.

  На зрошенні цього року компанія вирощує гібриди кукурудзи і сої на насіння.

  «Щоб максимально покрити площі, ми обрали систему фронтального зрошення Valley. У цієї системи дуже багато переваг: вона охоплює більшу територію і забезпечує високу гнучкість у використанні, чого навряд чи можна домогтися при застосуванні інших систем зрошення. Ці переваги здатні підвищити виробничі можливості посівних площ і збільшити розмір чистого прибутку. Однак технологія фронтального зрошення підходить не для всіх типів полів. Варто оцінювати систему зрошення в комплексі, включаючи водні ресурси, а також їх подачу і застосування в польових умовах, - розповідає провідний інженер-гідротехнік компанії «Кернел Груп» Олег Ковальчук.Для першої черги – 552 га - ми використали базу старої системи, відновили насосну станцію, відремонтували старі трубопроводи. Друга черга – повністю нова, яку під’єднали до старої. Але мати поливні машини недостатньо, потрібно вивчати технологію зрошення, розуміти, коли і скільки здійснювати полив, щоб мати ефективніший результат».

  Цього року на машини Valley встановлено системи фертигації, що дало можливість додатково виконувати ще одну операцію - вносити мінеральні добрива. «Якість проведення фертигації цілком влаштовує, адже маємо точність внесення 90%. Фронтальна машина справляється із завданням не гірше, ніж розкидач, - зазначає Олег Ковальчук. – Таким методом вносили КАС по кукурудзі й сульфат калію по сої. Урожайність цього року покаже, наскільки це ефективно працює. Зрошення, на мою думку, потрібно використовувати максимально, і якщо можна проводити фертигацію, то потрібно це робити. Я був у Саудівській Аравії, де все вирощують на піску, і там все живлення здійснюється через зрошення. Цей досвід можна використовувати і на наших чорноземах».

   

   

  Людмила ОГОРОДНІК

  Портрет компанії

   

  Назва: СТОВ«Агрофірма«Маяк»

  Місце розташування: с.Піщане, Золотоніський р-н, Черкаська область

  Землі в обробітку: 8 тис. га на території Піщанської, Софіївської і Чорнобаївської сільських рад

  Діяльність: рослинництво, тваринництво

  Працюючих: близько 200 співробітників

  Директор: Микола Васильченко


  Схожі новини
 • ПОЗБАВИТИСЬ МЕТЕОЗАЛЕЖНОСТІ
 • Зрошувальні системи чекає модернізація
 • Уряд розробить інвестиційні проекти для відновлення зрошувальних систем
 • На Херсонщині планують збільшувати площі зрошувальних земель
 • Присяжнюк: Урожай зернових може зрости на 20 мільйонів тонн за умови віднов ...

 • Додати комментар

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Фотозвіти
Новини техніки
Рослинництво
500% рентабельности
1
02 листопада

500% рентабельности

Тваринництво
Відео