Аграрний тиждень. Україна
» » УХВАЛЕНО НОВУ ІНСТРУКЦІЮ ПО БОРОТЬБІ З АЧС
» » УХВАЛЕНО НОВУ ІНСТРУКЦІЮ ПО БОРОТЬБІ З АЧС

  УХВАЛЕНО НОВУ ІНСТРУКЦІЮ ПО БОРОТЬБІ З АЧС


  Документ розроблявся за участю експертів Асоціації тваринників України

  Міністерство юстиції України зареєструвало наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України, яким затверджується нова Інструкція з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней. Однак, документ ще не оприлюднено і він набуде чинності з моменту опублікування. Про це повідомляють у Держпродспоживслужбі. Таким чином, наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 05.03.2014 № 81 «Про затвердження Інструкція з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней» втрачає чинність, тобто стара Інструкція припиняє діяти.
  Такого кроку тваринники вимагали від уряду уже давно, бо в умовах епізоотії АЧС наджорсткі вимоги старої Інструкції фактично призводили до додаткових збитків, які без ризику для розповсюдження інфекції можно мінімізувати.
  Роботі із зміни Інструкції тривала близько року. Асоціація тваринників України (АТУ) разом із Держпродспоживслужбою провела низку нарад, в рамках яких відбувалось узгодження тексту документу. АТУ фактично стала містком між владою та бізнесом. Громадська організація організовувала експертні обговорення, проводила відкриті дискусії з виробниками та власниками свинокомплексів задля напрацювання пропозиції виробників і донесення їх вимог до уряду. Така робота була доволі плідною і значна частина пропозицій тваринників була врахована у тексті нового документу.
  Отже, коротко наведемо основні зміни, що пропонуються до діючого порядку боротьби з АЧС:
  Проект нової Інструкції дає нові визначення процесам, що відбуваються в рамках профілактики та боротьби з АЧС. Так, вводиться поняття біологічної безпеки, господарств з високим рівнем біобезпеки, деталізується закритий режим роботи.
  В рамках боротьби з АЧС зменшуються межі зони захисту (не менше 3-х та не більше 10 км, у чинній редакції Інструкції – від 3-х до 20 км) та зони спостереження (радіусом до 10 км, у чинній редакції Інструкції – від 20 до 150 км). Вводиться поняття інфікованого об’єкта тощо. Ключова роль у «гасінні» спалаху відводиться місцевим ДНПК.
  Проект Інструкції чітко визначає вимоги та критерії, що дозволяють говорити про закритий режим роботи господарства, а інспектори ветеринарної медицини відтепер визначатимуть ступень біобезпеки. Раніше таких норм не було.
  Процес ліквідації спалаху як і раніше координується Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при відповідному органові влади.
  Суттєва зміна, на якій наголошували фахові організації та експерти галузі – дозвіл на переробку м’яса тварин, що знищуються в зоні нагляду, але не э інфікованими, тобто, здорові. Але безпечність має бути підтверджено клінічними аналізами.
  Безперечним плюсом є дерегуляція та відмова від зайвої бюрократизації низки процесів, що часто перетворювало боротьбу з АЧС на надмірно глибоку паперову роботу або висувало малоефективні вимоги.
  Проект нової редакції Інструкції виключає розділи про порядок відновлення поголів’я після спалаху, про заходи з попередження розповсюдження АЧС переносниками, що зменшує рівень втручання у господарську діяльність підприємства.
  «Введення в дію нової Інструкції боротьби з АЧС суттєво підвищить ефективність протиепізоотичних заходів. Боротися з африканкою можна буде ефективніше. Натомість, велика доля відповідальності за ефективну боротьбу та профілактику АЧС покладається на місцеві ДНПК. Саме вони мають бути високоефективними та професійними у цих процесах. Нова Інструкція чітко деталізує заходи біобезпеки для господарств, дотримання яких є серйозною гарантією мінімізації ризиків занесення захворювання. Ми, як Асоціація, доклали максимум зусиль, щоб донести позицію тваринників до влади. Частково нам це вдалося. Але я деякі моменти, що досі потребують конкретизації. Отже, ми продовжимо роботу та будемо звертатись до урядовців за офіційним роз’ясненням застосування деяких норм», - коментує ухвалення документу Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України.

  Довідково:

  Африканська чума свиней (АЧС) — це висококонтагіозна, гостра, інфекційна, вірусна хвороба свиней, що входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин та характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження. Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.
  З 2012 року в Україні зареєстровано 213 випадків АЧС. При чому, тільки у з початку 2017 року зафіксовано 65 спалахи, при чому, за весь 2016 рік -91 спалах. Експерти оцінюють вже завдані прямі та непрямі економічні збитки у понад 1,1 млрд. гривень. За прогнозами Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), збитки державного бюджету України через спалахи АЧС в 2017 році можуть скласти більше 1,5 млрд. гривень. При цьому у 2017 році кількість спалахів смертельного вірусу АЧС може суттєво збільшитися . З моменту появи хвороби у 2012 році в Україні вже знищено понад 120 тис. голів свиней.
  Через АЧС експорт української свинини вже заборонили Молдова, Румунія, Вірменія, Білорусь.
  Схожі новини
 • Тваринники вимагають затвердити стратегію подолання АЧС
 • Побороти небезпеку: узгоджено концепт державної Програми подолання АЧС в Ук ...
 • Стартував процес підготовки національної програми боротьби з АЧС
 • Ситуацію з АЧС в Україні складно назвати контрольованою — АСУ
 • Мінагрополітики вживає термінові заходи щодо боротьби з АЧС

 • Додати комментар

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.