Аграрний тиждень. Україна
» » Я ТУТ ЖИВУ СЕРЕД ЛЮДЕЙ І ЗАКОЛОШУЮ ПОЛЯ
» » Я ТУТ ЖИВУ СЕРЕД ЛЮДЕЙ І ЗАКОЛОШУЮ ПОЛЯ

    Я ТУТ ЖИВУ СЕРЕД ЛЮДЕЙ І ЗАКОЛОШУЮ ПОЛЯ


    Можете повірити, можете ні. Але село Тавричанка немов загубилося серед херсонських степів: до районного центру – 50 км, а до обласного – всі 130! Інколи здається, що сонце тут господарює увесь рік, а від його гарячих променів потерпають і люди, і рослини, і худоба. Втім, тільки вперті та гонорові знають і вміють протистояти погоді.

    Віра Найдьонова – одна з таких. Коли вона говорить про своє господарство, у неї просто світяться очі. 22 роки тому Віра Опанасівна очолила радгосп «Асканійське» і зуміла перетворити його на одне із провідних насіннєвих і тваринницьких господарств не тільки Херсонщини, а й системи Української академії аграрних наук.
    Як державне підприємство дослідне господарство «Асканійське» Інституту олійних культур УААН утворилося у 1999 році зі 100% часткою державної власності. Нині тут мають в обробітку 9534 га землі, з яких 4999 – зрошувальні, середньорічне виробництво валової продукції становить 14-16 млн. грн., вартість основних фондів порівняно з 1990 роком збільшилась майже вп'ятеро і складає 34,5 млн. грн.
    Погодьтесь, успіх будь-якого підприємства залежить від талану, вдачі та наполегливості керівника і його команди. Віру Найдьонову аграрії добре знають саме за ці якості характеру. Сама працює з ранку до ночі й іншим не попустить. Сьогодні в «Асканійському» працює в середньому 450 чоловік, хоча в селі Тавричанка, центральній садибі господарства, проживає майже 2 тисячі селян.
    Втім, Віра Опанасівна вибаглива до професійних якостей працюючих. Вимагає дисципліни, акуратності, комунікабельності. Інакше як запропонувати партнерам свою основну продукцію – насіння зернових, кормових та технічних культур. До того ж землі «Асканійського» є, так званою, буферною зоною відомого заповідника «Асканія Нова». З хімією тут не працюють, віддають перевагу екологічному виробництву.
    Тому господарство більше 10 років є найпотужнішим випробувальним полігоном завершених вітчизняних та зарубіжних наукових розробок. Понад 200 сортів та гібридів рослин! Саме така кількість їх сконцентрована на спеціальному демонстраційному полі. Наукові методичні центри та інститути, які ведуть селекційну роботу в рослинництві, прагнуть випробувати свої сорти та гібриди в «Асканійському», в умовах жорсткої посухи й на зрошувальних землях. І той із господарників, хто дбає про майбутній врожай, насіння озимої пшениці, озимого та ярого ячменю, гороху, кукурудзи, соняшнику, сої, гірчиці, ріпаку, льону, люцерни та фацелії купуватиме неодмінно у Віри Найдьонової.
    А кілька років тому саме «Асканійське» стало не лише місцем збереження, а й розведення овець таврійського типу асканійської тонкорунної породи, отримавши статус племінного заводу. Сьогодні Віра Опанасівна з гордістю називає кількість поголів'я отари – 2,5 тисячі тварин! Втім, нині на випасі не лише вівці й барани, а й новонароджені ягнята. Тому близько до отари не підступитися.
    Взагалі до тварин тут надзвичайно дбайливе ставлення. Дослідне господарство також є племрепродуктором з розведення великої рогатої худоби південного типу української чорно-рябої молочної породи і племінним заводом з розведення ВРХ південної м'ясної породи, що тільки створюється. Та хіба можуть не подобатись такі тварини? Виявляється, навіть за умов жорсткої природної посухи можна отримувати високі надої, приплід та прирости. Від корови тут отримують в середньому 6730 кг молока, вихід телят на 100 корів – 110 голів, середньодобовий приріст живої маси молодняку – 441 г, а рівень рентабельності молочного скотарства +33,4%.
    Ось чому «Асканійське» стало місцем проведення всеукраїнського семінару, на який з'їхалися регіональні керівники АПК, їх заступники з питань тваринництва, головні державні інспектори ветмедицини областей, директори обласних племпідприємств та керівники галузевих тваринницьких асоціацій.
    Я ТУТ ЖИВУ СЕРЕД ЛЮДЕЙ І ЗАКОЛОШУЮ ПОЛЯ

    ПИТАННЯ ПОТРІБНО ВИРІШУВАТИ КОМПЛЕКСНО
    Варто зазначити, що, готуючи нараду, фахівці департаментів Міністерства аграрної політики пропонували розглянути кілька важливих проблем функціонування та розвитку АПК. Зупинились же обговорити такі: пріоритетні напрямки розвитку та створення конкурентоспроможного тваринництва в умовах вступу України до СОТ, підсумки діяльності підприємств агропромислового комплексу України за 4 місяці 2007 року, ситуація в галузі рослинництва, підготовка проведення XIX Міжнародної агропромислової виставки-ярмарку «Агро-2007».
    Перш ніж розмірковувати над проблемами тваринництва та його конкурентоспроможністю, Віра Опанасівна Найдьонова запросила всіх бажаючих до тваринницького комплексу господарства. Ця ферма реконструйована по європейському типу. І високоефективно працює на вітчизняному обладнанні. Поголів'я переведено на безприв'язно-боксове утримання, молоко отримують на доїльній установці типу «Ялинка«. Під приємну, частіше мелодійну, музику.
    Загалом учасники наради оглянули посіви багатьох сільськогосподарських культур на поливних землях, побували на племінному заводі та племінному репродукторі ВРХ молочного й м'ясного напрямків, на пасовищах. До речі, гостей з усіх регіонів України чекали не лише спеціалісти і фахівці «Асканійського». Молодь і дітлахи Тавричанки підготували для учасників семінару культурну програму.
    Подякувавши господарям за щирий прийом, міністр аграрної політики України Юрій Мельник закликав всіх до серйозної та ділової розмови і надав слово своїм заступникам, які виступили з інформацією по багатьом напрямкам роботи аграрного сектора економіки. Зрозуміло, спочатку міркували над проблемами тваринництва.
    Тваринництво. Заступник міністра Петро Вербицький детально зупинився на тих питаннях, які є актуальними для галузі. Зокрема Петро Іванович зазначив, що тваринництво працює в ринкових умовах як з позитивними, так і негативними результатами.
    Позитивним є те, що за останні роки намітилась тенденція до зростання виробництва валової продукції тваринництва. Так, за 2006 рік вона зросла на 10 відсотків, в с/г підприємствах на – 18 відсотків. Ця тенденція зберігається і в поточному році. За чотири місяці цього року ріст становить 3,4 відсотка, а в с/г підприємствах – 9 відсотків. Приріст валової продукції тваринництва забезпечується за рахунок великотоварного виробництва і в першу чергу птахівництва та свинарства; державної підтримки; залучення інвестиційних коштів; впровадження сучасних технологій; використання високопродуктивних генотипів; відновлення роботи комплексів. Це свідчення правильності визначених підходів до розвитку галузі».
    З державного бюджету в 2003-2006 роках на підтримку виробництва м'яса бройлерів спрямовано 560 млн. грн., протягом 2001-2006 рр. залучено понад 11 млрд. грн. приватних інвестицій. Відновлено роботу 8 комбікормових заводів. За останні 6 років виробництво м'яса бройлерів зросло з 27 до 509 тис. т (19 разів), рівень споживання м'яса птиці однією особою досяг раціональної норми (16 кг). Виробництво харчових яєць збільшилось на 5,4 млрд. шт. (1,6 разів), що дозволяє в повній мірі забезпечити потреби населення в цьому незамінному продукті.
    У 2005-2006 рр. в Україні збудовано 50 нових та реконструйовано 250 об'єктів з виробництва свинини, залучено понад 700 млн. грн. приватних інвестицій. За реалізоване переробним підприємствам кондиційне поголів'я свиней в 2003-2006 рр. сільгоспвиробникам з державного бюджету сплачено 431 млн. грн. За 2 останні роки чисельність свиней в Україні зросла на 1,6 млн. голів (25%), виробництво свинини в сільгосппідприємствах зросло на 70 тис. т (1,5 рази).
    За 2005-2006 рр. на будівництво і реконструкцію в молочне скотарство залучено майже 400 млн. грн. приватних інвестицій, збудовано 19 нових та реконструйовано 70 молочних комплексів. 167 комплексів обладнано доїльними залами вітчизняного та імпортного виробництва, у т.ч. 32 доїльних зали введено в дію у 2006 році. За останні 6 років продуктивність корів у сільгосппідприємствах підвищилась майже в 2 рази – з 1588 до 3090 кг.
    Петро Вербицький підкреслив, що «основною проблемою в молочному скотарстві було, є і залишається зменшення чисельності поголів'я корів, особливо в сільгосппідприємствах, що значною мірою обумовлено проблемами реалізації молока і молочної продукції та соціально-демографічними змінами на селі в останні роки. Як результат, тільки за 4 місяці 2007 р. виробництво молока в усіх категоріях господарств зменшилось на 4,4%, в т.ч. в с/г підприємствах на – 11%.
    За 2006 рік від реалізації продукції тваринництва отримано понад 1 млрд. грн. збитків. Збитковість від реалізації м'яса великої рогатої худоби становила – 38,4%, свиней – 9,3%, овець і кіз – 33,9%, молока – 4,3%, яєць – 10,8% і лише м'ясо птиці (бройлери) було рентабельним – + 9,3%.
    Враховуючи фактичні показники споживання та ставлячи за мету забезпечення населення продуктами харчування тваринного походження в повному обсязі, передбаченого Законом України «Про основні засади державної аграрної політики України до 2015 року» а також визначені основні пріоритети: збільшити обсяги виробництва молока до 20 млн. т, що передбачено розробленим проектом галузевої програми розвитку молочного скотарства України до 2015 року й за рахунок нарощування чисельності поголів'я корів в с/г підприємствах при підвищенні продуктивності та виробництва м'яса до 5 млн. т».
    Підсумки роботи 4-х місяців. З інформацією про підсумки діяльності підприємств АПК за 4 місяці 2007 року виступив заступник міністра аграрної політики Юрій Лузан. Він, зокрема, відзначив, що колегія відзначає: «завдяки конструктивній співпраці парламентської коаліції та уряду аграрний сектор отримав більш стабільні організаційні та фінансово-економічні умови його розвитку.
    Виробництво валової продукції сільського господарства в усіх категоріях господарств проти відповідного періоду 2006 р. збільшилося на 3,4%, у т.ч. в с/г підприємствах – на 8,7%. Приріст забезпечений у 20 регіонах країни. АР Крим, Київська та Дніпропетровська області мають 15-10% приросту. Зниження обсягів виробництва валової продукції допущено в Сумській, Житомирській, Донецькій, Луганській та Тернопільській областях.
    За І квартал до Зведеного бюджету надійшло 2,4 млрд. грн. податкових платежів, що на 25% більше, ніж за відповідний період минулого року. До державного бюджету надійшло 1,8 млрд. грн., що на 22% більше. При цьому податковий борг до Зведеного бюджету на 01.04.2007 скоротився з початку нинішнього року на 12%, до Державного бюджету – на 11%.
    За січень-березень 2007 р. агропідприємствами, за даними Пенсійного фонду України, сплачено внесків на 35% більше, ніж за відповідний період 2006 р. Нарощуються обсяги залучення кредитних ресурсів у аграрний сектор. На 11 травня залучено 3,8 млрд. грн., що на 4% більше, ніж було отримано у відповідному періоді минулого року.
    Порівняно з відповідним періодом 2006 р. зовнішньоторговельний обіг сільськогосподарської продукції збільшився на 20%, експорт на 21, імпорт – на 19. Забезпечене позитивне сальдо в розмірі 0,4 млрд. дол. США.
    На 14 травня із передбачених Мінагрополітики на січень-травень 2820,5 млн. грн. видатків загального фонду державного бюджету фактично виділено 2547,8 млн. грн., в т.ч. 1239,4 млн. грн. за програмами підтримки розвитку підприємств агропромислового комплексу».
    Завершується узгодження державної програми реалізації технічної політики в агропромисловому комплексі на період до 2011 року, проводиться робота по реалізації програм розвитку біопалива, іде доопрацювання Закону України «Про розвиток виробництва та споживання біологічних видів палива», що прийнятий Верховною Радою в першому читанні.
    Завдяки вжитим заходам уряду по обмеженню експорту окремих видів зерна вдалося забезпечити задоволення потреб внутрішнього ринку, не допустити його прогнозованого дефіциту у розмірі понад 2,3 млн. т.
    Юрій Лузан також наголосив на тому, що «в останні місяці з'явилися тривожні тенденції на ринку м'яса. Наплив імпортної сировини за демпінговими цінами, при одночасному зростанні власного виробництва м'яса, призвів до різкого зниження закупівельних цін на живу худобу і птицю у порівнянні з відповідним періодом 2006 року. З метою недопущення спаду у виробничому сегменті м'ясного ринку та забезпечення населення якісною продукцією прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 13.04.2007 № 619 «Про тимчасову заборону ввезення окремих видів давальницької сировини на митну територію України», дією якої призупинено ввезення неякісної сировини».
    Було зауважено, що продовжує динамічно розвиватися виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів в Україні, обсяг яких за 4 місяці 2007 року зріс, у порівнянні з відповідним періодом 2006 року, на 13,4%. Збільшено виробництво переважної більшості продукції харчової промисловості.
    Стабілізується рибна галузь. Вилов риби в Україні за 4 місяці зріс на 5,1% до відповідного періоду 2006 р. і становить 46,4 тис. т, або 76% загального обсягу добутих водних живих ресурсів.
    В І кварталі Мінагрополітики завершено роботу з розроблення та затвердження порядків використання бюджетних ресурсів. Видатки, передбачені міністерством на І квартал поточного року в сумі 1,6 млрд. грн. профінансовані Державним казначейством в повному обсязі. На підтримку розвитку підприємств АПК виділено 906 млн. грн., які спрямовані в регіони. В даний час бюджетні кошти використовуються в регіонах згідно затверджених порядків використання коштів та паспортів бюджетних програм.
    Заступник міністра також підкреслив, що позитивною є тенденція зменшення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам аграрного сектору. На 1 квітня 2007 р. сума невиплаченої заробітної плати в сільському господарстві у порівнянні з початком року зменшилась на 6% і становила 164,7 млн. грн.
    За детальною інформацією про стан галузі рослинництва виступив заступник міністра Сергій Мельник (читайте інтерв'ю з ним на стор. 8 – авт.). Про стан підготовки до проведення Міжнародної сільськогосподарської виставки-ярмарку «Агро-2007» присутніх поінформував заступник міністра Василь Моцний.

    ДОРУЧЕННЯ
    Підсумовуючи роботу семінару в «Асканійському», міністр аграрної політики України Юрій Мельник акцентував увагу на тому, що «в залежності від того, як злагоджено ми працюємо, вирішуються питання і в тваринництві, і в рослинництві, тобто комплексно. Якщо говорити про загальні питання, то для нас проблема №1 – 2008 рік в плані законодавчо-нормативного забезпечення.
    На сьогоднішній день ми маємо підходи до формування проекту бюджету-2008, плануємо провести нараду з цього питання найближчим часом. Нам є що сказати й стосовно СОТ не з огляду намірів, а з точки зору прийнятих пропозицій, які привезла нещодавно робоча група з Женеви. Ми маємо ретельно попрацювати над проектом Податкового Кодексу, ми вже з вами говорили на цю тему під час нещодавньої селекторної наради. Проект Кодексу розміщено на сайті Міністерства фінансів. Аналізуйте його, передавайте до нашого міністерства свої пропозиції, будемо спільно відстоювати наші інтереси і в частині ПДВ, і в частині фіксованого с/г податку, і в інших підходах. Наша позиція доведена до уряду, і ми наполягатимемо, щоб наші позиції в Податковому Кодексі були враховані».
    Юрій Федорович, зокрема, висловив занепокоєння тим, що головні управління агропромислового розвитку ОДА не достатьно працюють в напрямку забезпечення галузі тваринництва новою технікою. Адже НАК «Украгролізинг» закупив достатньо техніки для галузі, водночас з регіонів не поступило жодної заявки на неї. Те ж стосується поливної техніки. Не можна розраховувати на рентабельність галузей, зниження собівартості продукції, забуваючи про необхідність переозброєння сільськогосподарського виробництва.
    Кілька зауважень міністр висловив і на адресу ветеринарних інспекторів. Юрій Мельник забажав від ветеринарів належного ветеринарного забезпечення на рівні господарств і районів, інакше всі плани з розвитку галузі тваринництва можуть бути нівельовані. Міністр зобов'язав ветінспекторів ретельніше захищати території від можливих інфекційних та інших захворювань худоби, а також сприяти забороні ввезення в Україну неякісної тваринницької продукції. «І я буду вимагати від вас цього, бо ви перш за все управлінці. А по-друге, я маю серйозні підстави, – підкреслив міністр, нагадавши присутнім про факти ввезення 3-ма компаніями неякісної дешевої сировини для виробництва забороненого на корм худобі м'ясокісткового борошна. – Так не повинно бути». Тому Юрій Федорович зобов'язав і аграрних керівників областей не бути осторонь подібних фактів, повідомляти про них міністерство.
    Завдання рослинникам було дано на найближчі дні: ретельно обстежити посіви культур, запропонувати ті заходи, які б нівелювали ймовірні втрати та збитки. Потрібно мати реальну картину, щоб орієнтуватись з розмірами допомоги та відшкодувань.
    За підсумками семінару підготовлено проект рішення. Після його затвердження документ буде направлено в регіони. Втім, підкреслив міністр, кожен знає, що і як йому потрібно сьогодні робити, не чекаючи вказівок з Києва.
    Прощаючись зі спеціалістами державного підприємства дослідного господарства «Асканійське», з жителями Тавричанки, з гостинною і водночас впевненою та рішучою в своїх діях Вірою Опанасівною Найдьоновою, я усвідомила: жити тут і доглядати таке метушливе господарство можуть тільки закохані в свою справу, в свій край люди. Які в умовах жорсткої природної посухи доглядають худобу і заколошують поля. Для всіх нас.

    Наталія ЛЮПИН





    Схожі новини
  • В Україні зросло поголів’я корів на 1,3%, свиней – на 2,7% та птиці – на 8,7%
  • Аналізуймо дані та робімо висновки
  • Щодо ситуації на ринку тваринницької продукції
  • Семінар з питань пріоритетних напрямків розвитку тваринництва
  • АПК. РІК 2006-Й

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Я ТУТ ЖИВУ СЕРЕД ЛЮДЕЙ І ЗАКОЛОШУЮ ПОЛЯ


Можете повірити, можете ні. Але село Тавричанка немов загубилося серед херсонських степів: до районного центру – 50 км, а до обласного – всі 130! Інколи здається, що сонце тут господарює увесь рік, а від його гарячих променів потерпають і люди, і рослини, і худоба. Втім, тільки вперті та гонорові знають і вміють протистояти погоді.

Віра Найдьонова – одна з таких. Коли вона говорить про своє господарство, у неї просто світяться очі. 22 роки тому Віра Опанасівна очолила радгосп «Асканійське» і зуміла перетворити його на одне із провідних насіннєвих і тваринницьких господарств не тільки Херсонщини, а й системи Української академії аграрних наук.
Як державне підприємство дослідне господарство «Асканійське» Інституту олійних культур УААН утворилося у 1999 році зі 100% часткою державної власності. Нині тут мають в обробітку 9534 га землі, з яких 4999 – зрошувальні, середньорічне виробництво валової продукції становить 14-16 млн. грн., вартість основних фондів порівняно з 1990 роком збільшилась майже вп'ятеро і складає 34,5 млн. грн.
Погодьтесь, успіх будь-якого підприємства залежить від талану, вдачі та наполегливості керівника і його команди. Віру Найдьонову аграрії добре знають саме за ці якості характеру. Сама працює з ранку до ночі й іншим не попустить. Сьогодні в «Асканійському» працює в середньому 450 чоловік, хоча в селі Тавричанка, центральній садибі господарства, проживає майже 2 тисячі селян.
Втім, Віра Опанасівна вибаглива до професійних якостей працюючих. Вимагає дисципліни, акуратності, комунікабельності. Інакше як запропонувати партнерам свою основну продукцію – насіння зернових, кормових та технічних культур. До того ж землі «Асканійського» є, так званою, буферною зоною відомого заповідника «Асканія Нова». З хімією тут не працюють, віддають перевагу екологічному виробництву.
Тому господарство більше 10 років є найпотужнішим випробувальним полігоном завершених вітчизняних та зарубіжних наукових розробок. Понад 200 сортів та гібридів рослин! Саме така кількість їх сконцентрована на спеціальному демонстраційному полі. Наукові методичні центри та інститути, які ведуть селекційну роботу в рослинництві, прагнуть випробувати свої сорти та гібриди в «Асканійському», в умовах жорсткої посухи й на зрошувальних землях. І той із господарників, хто дбає про майбутній врожай, насіння озимої пшениці, озимого та ярого ячменю, гороху, кукурудзи, соняшнику, сої, гірчиці, ріпаку, льону, люцерни та фацелії купуватиме неодмінно у Віри Найдьонової.
А кілька років тому саме «Асканійське» стало не лише місцем збереження, а й розведення овець таврійського типу асканійської тонкорунної породи, отримавши статус племінного заводу. Сьогодні Віра Опанасівна з гордістю називає кількість поголів'я отари – 2,5 тисячі тварин! Втім, нині на випасі не лише вівці й барани, а й новонароджені ягнята. Тому близько до отари не підступитися.
Взагалі до тварин тут надзвичайно дбайливе ставлення. Дослідне господарство також є племрепродуктором з розведення великої рогатої худоби південного типу української чорно-рябої молочної породи і племінним заводом з розведення ВРХ південної м'ясної породи, що тільки створюється. Та хіба можуть не подобатись такі тварини? Виявляється, навіть за умов жорсткої природної посухи можна отримувати високі надої, приплід та прирости. Від корови тут отримують в середньому 6730 кг молока, вихід телят на 100 корів – 110 голів, середньодобовий приріст живої маси молодняку – 441 г, а рівень рентабельності молочного скотарства +33,4%.
Ось чому «Асканійське» стало місцем проведення всеукраїнського семінару, на який з'їхалися регіональні керівники АПК, їх заступники з питань тваринництва, головні державні інспектори ветмедицини областей, директори обласних племпідприємств та керівники галузевих тваринницьких асоціацій.
Я ТУТ ЖИВУ СЕРЕД ЛЮДЕЙ І ЗАКОЛОШУЮ ПОЛЯ

ПИТАННЯ ПОТРІБНО ВИРІШУВАТИ КОМПЛЕКСНО
Варто зазначити, що, готуючи нараду, фахівці департаментів Міністерства аграрної політики пропонували розглянути кілька важливих проблем функціонування та розвитку АПК. Зупинились же обговорити такі: пріоритетні напрямки розвитку та створення конкурентоспроможного тваринництва в умовах вступу України до СОТ, підсумки діяльності підприємств агропромислового комплексу України за 4 місяці 2007 року, ситуація в галузі рослинництва, підготовка проведення XIX Міжнародної агропромислової виставки-ярмарку «Агро-2007».
Перш ніж розмірковувати над проблемами тваринництва та його конкурентоспроможністю, Віра Опанасівна Найдьонова запросила всіх бажаючих до тваринницького комплексу господарства. Ця ферма реконструйована по європейському типу. І високоефективно працює на вітчизняному обладнанні. Поголів'я переведено на безприв'язно-боксове утримання, молоко отримують на доїльній установці типу «Ялинка«. Під приємну, частіше мелодійну, музику.
Загалом учасники наради оглянули посіви багатьох сільськогосподарських культур на поливних землях, побували на племінному заводі та племінному репродукторі ВРХ молочного й м'ясного напрямків, на пасовищах. До речі, гостей з усіх регіонів України чекали не лише спеціалісти і фахівці «Асканійського». Молодь і дітлахи Тавричанки підготували для учасників семінару культурну програму.
Подякувавши господарям за щирий прийом, міністр аграрної політики України Юрій Мельник закликав всіх до серйозної та ділової розмови і надав слово своїм заступникам, які виступили з інформацією по багатьом напрямкам роботи аграрного сектора економіки. Зрозуміло, спочатку міркували над проблемами тваринництва.
Тваринництво. Заступник міністра Петро Вербицький детально зупинився на тих питаннях, які є актуальними для галузі. Зокрема Петро Іванович зазначив, що тваринництво працює в ринкових умовах як з позитивними, так і негативними результатами.
Позитивним є те, що за останні роки намітилась тенденція до зростання виробництва валової продукції тваринництва. Так, за 2006 рік вона зросла на 10 відсотків, в с/г підприємствах на – 18 відсотків. Ця тенденція зберігається і в поточному році. За чотири місяці цього року ріст становить 3,4 відсотка, а в с/г підприємствах – 9 відсотків. Приріст валової продукції тваринництва забезпечується за рахунок великотоварного виробництва і в першу чергу птахівництва та свинарства; державної підтримки; залучення інвестиційних коштів; впровадження сучасних технологій; використання високопродуктивних генотипів; відновлення роботи комплексів. Це свідчення правильності визначених підходів до розвитку галузі».
З державного бюджету в 2003-2006 роках на підтримку виробництва м'яса бройлерів спрямовано 560 млн. грн., протягом 2001-2006 рр. залучено понад 11 млрд. грн. приватних інвестицій. Відновлено роботу 8 комбікормових заводів. За останні 6 років виробництво м'яса бройлерів зросло з 27 до 509 тис. т (19 разів), рівень споживання м'яса птиці однією особою досяг раціональної норми (16 кг). Виробництво харчових яєць збільшилось на 5,4 млрд. шт. (1,6 разів), що дозволяє в повній мірі забезпечити потреби населення в цьому незамінному продукті.
У 2005-2006 рр. в Україні збудовано 50 нових та реконструйовано 250 об'єктів з виробництва свинини, залучено понад 700 млн. грн. приватних інвестицій. За реалізоване переробним підприємствам кондиційне поголів'я свиней в 2003-2006 рр. сільгоспвиробникам з державного бюджету сплачено 431 млн. грн. За 2 останні роки чисельність свиней в Україні зросла на 1,6 млн. голів (25%), виробництво свинини в сільгосппідприємствах зросло на 70 тис. т (1,5 рази).
За 2005-2006 рр. на будівництво і реконструкцію в молочне скотарство залучено майже 400 млн. грн. приватних інвестицій, збудовано 19 нових та реконструйовано 70 молочних комплексів. 167 комплексів обладнано доїльними залами вітчизняного та імпортного виробництва, у т.ч. 32 доїльних зали введено в дію у 2006 році. За останні 6 років продуктивність корів у сільгосппідприємствах підвищилась майже в 2 рази – з 1588 до 3090 кг.
Петро Вербицький підкреслив, що «основною проблемою в молочному скотарстві було, є і залишається зменшення чисельності поголів'я корів, особливо в сільгосппідприємствах, що значною мірою обумовлено проблемами реалізації молока і молочної продукції та соціально-демографічними змінами на селі в останні роки. Як результат, тільки за 4 місяці 2007 р. виробництво молока в усіх категоріях господарств зменшилось на 4,4%, в т.ч. в с/г підприємствах на – 11%.
За 2006 рік від реалізації продукції тваринництва отримано понад 1 млрд. грн. збитків. Збитковість від реалізації м'яса великої рогатої худоби становила – 38,4%, свиней – 9,3%, овець і кіз – 33,9%, молока – 4,3%, яєць – 10,8% і лише м'ясо птиці (бройлери) було рентабельним – + 9,3%.
Враховуючи фактичні показники споживання та ставлячи за мету забезпечення населення продуктами харчування тваринного походження в повному обсязі, передбаченого Законом України «Про основні засади державної аграрної політики України до 2015 року» а також визначені основні пріоритети: збільшити обсяги виробництва молока до 20 млн. т, що передбачено розробленим проектом галузевої програми розвитку молочного скотарства України до 2015 року й за рахунок нарощування чисельності поголів'я корів в с/г підприємствах при підвищенні продуктивності та виробництва м'яса до 5 млн. т».
Підсумки роботи 4-х місяців. З інформацією про підсумки діяльності підприємств АПК за 4 місяці 2007 року виступив заступник міністра аграрної політики Юрій Лузан. Він, зокрема, відзначив, що колегія відзначає: «завдяки конструктивній співпраці парламентської коаліції та уряду аграрний сектор отримав більш стабільні організаційні та фінансово-економічні умови його розвитку.
Виробництво валової продукції сільського господарства в усіх категоріях господарств проти відповідного періоду 2006 р. збільшилося на 3,4%, у т.ч. в с/г підприємствах – на 8,7%. Приріст забезпечений у 20 регіонах країни. АР Крим, Київська та Дніпропетровська області мають 15-10% приросту. Зниження обсягів виробництва валової продукції допущено в Сумській, Житомирській, Донецькій, Луганській та Тернопільській областях.
За І квартал до Зведеного бюджету надійшло 2,4 млрд. грн. податкових платежів, що на 25% більше, ніж за відповідний період минулого року. До державного бюджету надійшло 1,8 млрд. грн., що на 22% більше. При цьому податковий борг до Зведеного бюджету на 01.04.2007 скоротився з початку нинішнього року на 12%, до Державного бюджету – на 11%.
За січень-березень 2007 р. агропідприємствами, за даними Пенсійного фонду України, сплачено внесків на 35% більше, ніж за відповідний період 2006 р. Нарощуються обсяги залучення кредитних ресурсів у аграрний сектор. На 11 травня залучено 3,8 млрд. грн., що на 4% більше, ніж було отримано у відповідному періоді минулого року.
Порівняно з відповідним періодом 2006 р. зовнішньоторговельний обіг сільськогосподарської продукції збільшився на 20%, експорт на 21, імпорт – на 19. Забезпечене позитивне сальдо в розмірі 0,4 млрд. дол. США.
На 14 травня із передбачених Мінагрополітики на січень-травень 2820,5 млн. грн. видатків загального фонду державного бюджету фактично виділено 2547,8 млн. грн., в т.ч. 1239,4 млн. грн. за програмами підтримки розвитку підприємств агропромислового комплексу».
Завершується узгодження державної програми реалізації технічної політики в агропромисловому комплексі на період до 2011 року, проводиться робота по реалізації програм розвитку біопалива, іде доопрацювання Закону України «Про розвиток виробництва та споживання біологічних видів палива», що прийнятий Верховною Радою в першому читанні.
Завдяки вжитим заходам уряду по обмеженню експорту окремих видів зерна вдалося забезпечити задоволення потреб внутрішнього ринку, не допустити його прогнозованого дефіциту у розмірі понад 2,3 млн. т.
Юрій Лузан також наголосив на тому, що «в останні місяці з'явилися тривожні тенденції на ринку м'яса. Наплив імпортної сировини за демпінговими цінами, при одночасному зростанні власного виробництва м'яса, призвів до різкого зниження закупівельних цін на живу худобу і птицю у порівнянні з відповідним періодом 2006 року. З метою недопущення спаду у виробничому сегменті м'ясного ринку та забезпечення населення якісною продукцією прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 13.04.2007 № 619 «Про тимчасову заборону ввезення окремих видів давальницької сировини на митну територію України», дією якої призупинено ввезення неякісної сировини».
Було зауважено, що продовжує динамічно розвиватися виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів в Україні, обсяг яких за 4 місяці 2007 року зріс, у порівнянні з відповідним періодом 2006 року, на 13,4%. Збільшено виробництво переважної більшості продукції харчової промисловості.
Стабілізується рибна галузь. Вилов риби в Україні за 4 місяці зріс на 5,1% до відповідного періоду 2006 р. і становить 46,4 тис. т, або 76% загального обсягу добутих водних живих ресурсів.
В І кварталі Мінагрополітики завершено роботу з розроблення та затвердження порядків використання бюджетних ресурсів. Видатки, передбачені міністерством на І квартал поточного року в сумі 1,6 млрд. грн. профінансовані Державним казначейством в повному обсязі. На підтримку розвитку підприємств АПК виділено 906 млн. грн., які спрямовані в регіони. В даний час бюджетні кошти використовуються в регіонах згідно затверджених порядків використання коштів та паспортів бюджетних програм.
Заступник міністра також підкреслив, що позитивною є тенденція зменшення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам аграрного сектору. На 1 квітня 2007 р. сума невиплаченої заробітної плати в сільському господарстві у порівнянні з початком року зменшилась на 6% і становила 164,7 млн. грн.
За детальною інформацією про стан галузі рослинництва виступив заступник міністра Сергій Мельник (читайте інтерв'ю з ним на стор. 8 – авт.). Про стан підготовки до проведення Міжнародної сільськогосподарської виставки-ярмарку «Агро-2007» присутніх поінформував заступник міністра Василь Моцний.

ДОРУЧЕННЯ
Підсумовуючи роботу семінару в «Асканійському», міністр аграрної політики України Юрій Мельник акцентував увагу на тому, що «в залежності від того, як злагоджено ми працюємо, вирішуються питання і в тваринництві, і в рослинництві, тобто комплексно. Якщо говорити про загальні питання, то для нас проблема №1 – 2008 рік в плані законодавчо-нормативного забезпечення.
На сьогоднішній день ми маємо підходи до формування проекту бюджету-2008, плануємо провести нараду з цього питання найближчим часом. Нам є що сказати й стосовно СОТ не з огляду намірів, а з точки зору прийнятих пропозицій, які привезла нещодавно робоча група з Женеви. Ми маємо ретельно попрацювати над проектом Податкового Кодексу, ми вже з вами говорили на цю тему під час нещодавньої селекторної наради. Проект Кодексу розміщено на сайті Міністерства фінансів. Аналізуйте його, передавайте до нашого міністерства свої пропозиції, будемо спільно відстоювати наші інтереси і в частині ПДВ, і в частині фіксованого с/г податку, і в інших підходах. Наша позиція доведена до уряду, і ми наполягатимемо, щоб наші позиції в Податковому Кодексі були враховані».
Юрій Федорович, зокрема, висловив занепокоєння тим, що головні управління агропромислового розвитку ОДА не достатьно працюють в напрямку забезпечення галузі тваринництва новою технікою. Адже НАК «Украгролізинг» закупив достатньо техніки для галузі, водночас з регіонів не поступило жодної заявки на неї. Те ж стосується поливної техніки. Не можна розраховувати на рентабельність галузей, зниження собівартості продукції, забуваючи про необхідність переозброєння сільськогосподарського виробництва.
Кілька зауважень міністр висловив і на адресу ветеринарних інспекторів. Юрій Мельник забажав від ветеринарів належного ветеринарного забезпечення на рівні господарств і районів, інакше всі плани з розвитку галузі тваринництва можуть бути нівельовані. Міністр зобов'язав ветінспекторів ретельніше захищати території від можливих інфекційних та інших захворювань худоби, а також сприяти забороні ввезення в Україну неякісної тваринницької продукції. «І я буду вимагати від вас цього, бо ви перш за все управлінці. А по-друге, я маю серйозні підстави, – підкреслив міністр, нагадавши присутнім про факти ввезення 3-ма компаніями неякісної дешевої сировини для виробництва забороненого на корм худобі м'ясокісткового борошна. – Так не повинно бути». Тому Юрій Федорович зобов'язав і аграрних керівників областей не бути осторонь подібних фактів, повідомляти про них міністерство.
Завдання рослинникам було дано на найближчі дні: ретельно обстежити посіви культур, запропонувати ті заходи, які б нівелювали ймовірні втрати та збитки. Потрібно мати реальну картину, щоб орієнтуватись з розмірами допомоги та відшкодувань.
За підсумками семінару підготовлено проект рішення. Після його затвердження документ буде направлено в регіони. Втім, підкреслив міністр, кожен знає, що і як йому потрібно сьогодні робити, не чекаючи вказівок з Києва.
Прощаючись зі спеціалістами державного підприємства дослідного господарства «Асканійське», з жителями Тавричанки, з гостинною і водночас впевненою та рішучою в своїх діях Вірою Опанасівною Найдьоновою, я усвідомила: жити тут і доглядати таке метушливе господарство можуть тільки закохані в свою справу, в свій край люди. Які в умовах жорсткої природної посухи доглядають худобу і заколошують поля. Для всіх нас.

Наталія ЛЮПИН





Схожі новини
  • В Україні зросло поголів’я корів на 1,3%, свиней – на 2,7% та птиці – на 8,7%
  • Аналізуймо дані та робімо висновки
  • Щодо ситуації на ринку тваринницької продукції
  • Семінар з питань пріоритетних напрямків розвитку тваринництва
  • АПК. РІК 2006-Й

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.