Нещодавно Кабінет Міністрів України презентував проект бюджету на наступний рік. «Бюджет-2009 – це бюджет розвитку, а не проїдання», - підкреслила Прем’єр Юлія Тимошенко.
На підтвердження слів керівника, Уряд передбачив гроші на будівництво дешевого житла та ріст соціальних виплат. Значні суми планується виділити на підтримку літакобудування, суднобудування, будівництво доріг, розвиток ракетно-космічного комплексу, на зміцнення енергетичної безпеки країни та підтримку агропромислового комплексу.
Яким може бути бюджет-2009 для АПК, аналізують фахівці Департаменту фінансів Міністерства аграрної політики України.
Прогнозні показники видатків і кредитування у проекті Держбюджету на 2009 рік, які спрямовані на державну підтримку підприємств АПК, сформовані з урахуванням завдань та цілей Бюджетної декларації на наступний рік, зокрема: на відродження в аграрному секторі економіки великотоварного виробництва та з метою впровадження сучасних технологій виробництва конкурентоспроможної продукції, нарощування виробництва соціально значущих видів сільськогосподарської продукції тощо.
Так, проектом Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, схваленим 13.09.2008 на засіданні Уряду, видатки та надання кредитів Мінагрополітики передбачені в обсязі 15186,9 млн. грн., із них: за рахунок загального фонду – 11171,5 млн. грн. і спеціального фонду – 4015,4 млн. гривень. Тобто, у порівнянні з поточним роком передбачено зростання видатків міністерству на 698,7 млн. грн. або на 4,8 відсотка.
Кошти за рахунок загального фонду в сумі 11171,5 млн. грн. передбачається спрямувати на:
<!-- [if !supportLists] --> · освіту – 1819,7 млн. грн.; <!-- [endif] -->
<!-- [if !supportLists] --> · науку – 89,3 млн. грн.; <!-- [endif] -->
<!-- [if !supportLists] --> · бюджетні установи та інші – 1568,1 млн. грн.; <!-- [endif] -->
<!-- [if !supportLists] --> · соціальну сферу села – 88,5 млн. грн.; <!-- [endif] -->
<!-- [if !supportLists] --> · інші програми – 206,2 млн. грн.; <!-- [endif] -->
<!-- [if !supportLists] --> · компенсацію Пенсійному фонду – 865,3 млн. грн.; <!-- [endif] -->
<!-- [if !supportLists] --> · підтримку розвитку підприємств АПК – 6275,9 млн. грн. (це 56,2% від загального фонду та на 780,6 млн. грн. або 14,2% більше, ніж у 2008 році), з них: <!-- [endif] -->
- державна підтримка виробництва продукції тваринництва та рослинництва – 3749,4 млн. грн., (у порівнянні з поточним роком передбачено зростання на 1377,6 млн. грн. або на 58,1%), у тому числі підтримка виробництва продукції тваринництва – 2800,4 млн. грн. (зростання на 1261,6 млн.), рослинництва – 849,0 млн. грн. (+91,0), зрошення – 100,0 млн. грн.(+25млн.грн.);
- здійснення фінансової підтримки підприємств АПК через механізм здешевлення кредитів – 1500,0 млн. грн. (зростання на 400 млн. грн. або на 36,4%), що дасть можливість здешевити 7,0 млрд. грн. перехідних кредитів і залучити 6,5 млрд. гривень;
- поновлено фінансування такої важливої програми як фінансування заходів по захисту, відтворенню й підвищенню родючості ґрунтів із обсягом видатків 100,0 млн. грн.;
- на селекцію в рослинництві – 108,0 млн. грн;
- на підтримку фермерських господарств – 80,0 млн. грн.;
- на селекцію в тваринництві та птахівництві – 181,0 млн. грн. (збільшено на 56,0 млн. грн.);
- часткову компенсацію вартості складної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва – 100,0 млн. грн.;
- здешевлення вартості страхових премій – 100,0 млн. грн.;
- протиепізоотичні заходи – 146, 4 млн. грн.;
- фінансова підтримка агропідприємств, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах – 50,0 млн. грн. (збільшено на 15,0 млн. грн. або на 42,8%);
- надання кредитів фермерським господарствам – 80,0 млн. грн.;
- заходи по операціях фінансового лізингу вітчизняної сільськогосподарської техніки – 40,0 млн. грн.;
- інші бюджетні програми на підтримку підприємств АПК – 91,1 млн. гривень.
Збільшення обсягів видатків по виробничих програмах і темпи їх приросту по відношенню до інших програм свідчать про наближення державної підтримки агропромислового комплексу й села до вимог СОТ та ЄС. Ця допомога забезпечуватиметься комплексною підтримкою розвитку сільського господарства з досягненням кінцевих результатів шляхом впровадження новітніх технологій та інноваційних проектів, які забезпечать підвищення продуктивності, конкурентоспроможності та якості сільгосппродукції.
Прямі видатки на підтримку розвитку підприємств АПК дозволять зміцнити фінансовий стан агропідприємств і забезпечити реальними ресурсами заходи, спрямовані на нарощування темпів виробництва конкурентоспроможної сільськогосподарської продукції, покращання умов для розширеного відтворення виробництва та гарантування державної продовольчої безпеки України.
На 2009 рік також запроваджено нові бюджетні програми із обсягом видатків 13,5 млн. грн., із них:
- суцільна паспортизація сільських населених пунктів - 8,5 млн. грн.;
- розвиток тепличного господарства державного підприємства “Науково-дослідний виробничий агрокомбінат “Пуща-Водиця” – 5 млн. гривень.
Слід зазначити, що майже удвічі збільшено фінансування капітальних видатків – з 274,9 млн. грн. у поточному році до 482,3 млн. грн. у проекті бюджету 2009 року. Це дасть можливість поетапно здійснити переоснащення лабораторій по контролю за якістю і безпекою сільськогосподарської та продовольчої продукції. Згадувані заходи дозволять наблизити контроль безпеки в АПК України до вимог СОТ.
Серед позитивних нововведень слід також відмітити статтю 13 проекту закону, якою передбачено надання державних гарантій підприємствам АПК на будівництво тваринницьких комплексів і ферм, придбання високотехнологічного обладнання та племінної худоби в сумі 1 000,0 млн. грн. за умови залучення кредитів на строк не менше 5 років.
Крім того, слід зазначити, що у разі схвалення проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо оподаткування сільськогосподарських товаровиробників)" (Урядовий, реєстр. №3024 від 30.07.2008), необхідно у проекті Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” передбачити видатки у обсязі 3,1 млрд. грн. для компенсації втрат сільськогосподарських товаровиробників від зміни режиму оподаткування, як це і передбачено в прикінцевих положеннях проекту закону №3024.
Підготовлено Департаментом фінансів МінАП