Цього року міжнародну виставку «Агро-2013» відкрив особисто Президент України Віктор Янукович. Звертаючись до тих, хто зміг підійти ближче до сцени, він зазначив, що агросектор країни не тільки годує населення, а й демонструє впевнене зростання.
«Про важливість виставки свідчить той факт, що її вже другий рік поспіль відкриває особисто Глава держави. Цьогоріч Віктор Янукович наголосив на неабиякому значенні агросектору для економіки держави. І недаремно, адже з початку року приріст виробництва сільгосппродукції склав 5%. Також АПК дає стабільний дохід у бюджет: у 2011 році – 29 млрд. грн., а у 2012-му – 42 мільярда», − продовжив згодом, уже під час засідання колегії Мінагрополітики, яка відбулася в рамках виставки, очільник відомства Микола Присяжнюк.
Звісно, міністр наголосив і на тому, що Україна протягом останніх років закріпила за собою статус провідного експортера збіжжя. У 2012-му ми експортували агропродукції на $18 млрд., а цьогоріч маємо всі можливості збільшити цю цифру. Показово, що найбільшими імпортерами українського зерна стали країни ЄС. А ще торік Україна вийшла зі своєю сільгосппродукцією на ринок Китаю і посилила свої позиції в Японії та Південній Кореї. І за прогнозами представників ФАО, найближчими роками наша держава може вийти на друге місце за обсягом експорту зернових.
Оскільки за прогнозами експертів до 2050 р. населення планети збільшиться на 2 млрд., Україна, як світовий лідер із виробництва збіжжя, має реагувати на виклики, пов’язані з забезпеченням світу продовольством. Зокрема, про це більш детально говорили учасники Міжнародного форуму «Світовий зерновий ринок – тенденції, ризики, ініціативи», який відбувся на «Агро-2013». Цей захід стане ефективною формою міжнародної співпраці на ринку зерна, вважає аграрний міністр Микола Присяжнюк. У світі останніми роками спостерігається розрив між попитом і пропозицією зернових, тож уряди можуть і повинні вплинути на ситуацію, переконаний він. Наприклад, усіляко сприяти зростанню продуктивності виробництва.
Водночас, зі слів міністра, останнім часом ринок зернових став надзвичайно чутливим до будь-яких імпульсів з боку його гравців. Тому лише координація спільних зусиль між урядами та основними зерноторговими компаніями, а також участь у цьому процесі ключових світових інституцій забезпечить стабілізацію світового ринку зернових. Тому зерновий форум та подібні заходи стануть ефективною формою міжнародної співпраці на ринку зерна та вирішення глобального продовольчого питання.
Взагалі ж під час «Агро-2013» відбулося чимало й інших, не менш цікавих заходів. Обмежені рамками цього номеру, ми неодмінно про них розкажемо у наступних випусках журналу.
Зараз же повідомимо: експозиції виставки зайняли 10 павільйонів Експоцентру України та відкриті майданчики (на більшості яких торгували продуктами харчування або їжею за цінами, значно вищими, ніж у звичайних столичних магазинах і кафе).
Бажаючі могли оглянути розділи «Регіони України», «Харчова та переробна промисловість», «Сільгосптехніка, обладнання, запчастини», «Світ вина», «Ветеринарія», «Тваринництво», «Рослинництво», колективну експозицію Міністерства сільського господарства Німеччини, «Садівництво, овочівництво, виноградарство, грибництво», експозицію Мінагрополітики України.
За традицією, кращим організаторам та учасникам виставки вручено нагороди.
Тайсон, перегони на тракторах, дощ та зависока ціна за участь у виставковому заході - тренди цьогорічної «Агро»
Символом агропромислової виставки цього разу став бичок-запліднювач, якого привезли з господарства «Ратнівський аграрій» Волинської області. З п'яти порід - абердино-ангуська, лімузинська, поліська і волинська м'ясна, шарове - лише представнику останньої пощастило побувати в столиці. За документами бичок-запліднювач має ім'я Опус, а в господарстві його прозвали Тайсоном. Трирічний красень важить понад 1000 кг - і не виставковий, а «робочий». Працівники, які доглядають за Тайсоном, кажуть, що він дуже спокійної вдачі, любить, коли до нього розмовляють і завжди все уважно слухає.
«Раніше бували на виставці як відвідувачі, а цьогоріч уже як учасники, - поділився враженням Валентин Чернецький, директор СТОВ «Ратнівський аграрій». - Взагалі маю позитивні враження, бо подібні заходи - це свято сільгоспвиробників. Є нагода поспілкуватися з колегами, обмінятися досвідом, отримати інформацію і відшукати потенційного покупця. На жаль, сьогодні для українського переробника не дуже цікаве якісне м'ясо, тож племінна худоба, розведенням якої займається наше підприємство, не користується тим попитом, на який заслуговує. Причина - закупівельні ціни, які нині нижчі за рентабельність. Тому і привезли Тайсона, щоб довести: в Україні є племінна худоба. Два роки тому наше підприємство зіткнулося з проблемою відсутності бичків-репродукторів, і ми змушені були їх купити за кордоном. Тепер ми пропонуємо тваринникам те, що раніше самі не могли знайти - якісні лінії м’ясних порід».
Почули ми від учасників виставки і таке.
«Цього року виставка «Агро» видалася дещо своєрідною, - висловився Станіслав Гришко, менеджер компанії «Техновектор». – Можливо, через те, що організатори змістили дату проведення на кілька тижнів, і тому не всі аграрії змогли приїхати, бо закінчують посівні роботи в своїх господарствах. Деякі постійні наші клієнти саме так і пояснили свою відсутність на «Агро». До того ж, перші два дні видалися дощовими і це далося взнаки: відвідувачів було значно менше, ніж хотілося.
«Можу поділиться своїм спостереженням, - зазначив Костянтин Новіцький, директор з економіки компанії «Анкорес», - останнім часом результативність агровиставок знижується, насамперед через їх велику кількість. В Україні тричі на рік відбуваються виставки аграрного спрямування, натомість в Німеччині проводять подібний захід раз на два роки. До того ж всі продажі й ділові контакти переходять в Інтернет. Цей ресурс набагато ефективніший, ніж виставкові заходи. Загалом можу сказати, що на виставці я побачив, що український ринок починає активніше використовувати новітні технології, а власники підприємств, які серйозно налаштовані працювати, шукають рішення».
Та, як водиться, багато вражень учасників і відвідувачів залишилось поза нашим диктофоном. Бо не про все хотіли аграрії говорити. Думається, вже цього року дехто зробив для себе серйозні висновки. Наприклад, чи насправді найбільша і чи насправді найкраща?
Лариса ДАВИДОВА
Людмила ОГОРОДНІК