У Всеукраїнському фізкультурно-спортивному товаристві „Колос" АПК України футбол завжди був у пошані. Лише дитячих команд - 45 тисяч і понад 600 тисяч юних учасників. Нині у вищій лізі чемпіонату України з восьми команд - шість сільських, а основу першої ліги також складають представники „Колоса". Цифри вражають. Подібного не знала історія вітчизняного спорту. Масово проходять у спорттоваристві й турніри серед дівчат.
Із одного з таких повернувся завідувач відділом футболу ВФСТ „Колос" Володимир Розторгуєв.
- Володимире Васильовичу, нещодавно відбулися незвичайні змагання - першість всеукраїнського ФСТ „Колос" з міні-футболу серед 14-15-річних дівчат. У головному фіналі змагалося 16 команд. У чому унікальність цього турніру? - Товариство „Колос" - єдина спортивна організація в Україні, яка упорядковано проводить змагання серед дівчат у двох вікових категоріях (1994-1995 і 1996-1997 років народження). Кожна вікова група хлопців і дівчат змагається впродовж року. Взимку - міні-футбол, а влітку - великий футбол. На відміну від наших колег ми не обмежуємося невеличкими одноденними турнірами, а проводимо повноцінну всеукраїнську першість товариства „Колос". Дівоча футзальна першість відбувається в чотири етапи. Перший - в селі, де виступають учні місцевої загальноосвітньої школи.
На другому визначають найкращі команди району. Під час третього (обласного) розігруються путівки до всеукраїнського суперфіналу. У Хмільнику (Вінниччина) стартувало 16 команд. На жаль, не приїхали чернівецькі юні футзалістки... Команди змагалися в чотирьох групах. По два найсильніші колективи виходили до наступного етапу, який вже проходив за олімпійською системою. Головний приз вибороли дівчата з „Коліпсу" (Костопільський район Рівненської області), які у фіналі обіграли команду „Рівнечанка" (Генічеський район Херсонської області) з рахунком 4:2. Бронзові медалі здобула „Астарта" (Хмільник), яка завдала поразки „Жайвіру" зі Шполи Черкаської області (6:3).
- Чи є у вас молоді перспективні таланти, які згодом могли б поповнити лави національної збірної? - Подібну проблему можна вирішити досить швидко і просто. Для цього потрібно тренерам, які спеціалізуються на жіночому футболі, почати з низової ланки, поїздити селами, хутірцями. Саме тут мешкають наші таланти. А вже потім готувати цю дитину в спортивній секції або ДЮСШ, „обкатувати" на різноманітних турнірах.
- А «Колос» займається лише організацією змагань і турнірів чи й фінансує їх? - Колосовці беруть на себе левову частку витрат. Адже за оренду, суддівство, нагородну атрибутику, різноманітні призи та подарунки треба платити. Повірте, набігає „кругленька" сума.
- Фіналістами стають найсильніші. А скільки дитячих колективів беруть участь у попередніх етапах? - Упродовж року на старти виходить понад 1 мільйон дітей різних вікових категорій. Це майже 63 тисячі команд, які представляють сільські загальноосвітні школи, школи-інтернати. Крім того, ми проводимо багато турнірів серед учнів сільських профтехучилищ, технікумів, коледжів і студентів галузевих вищих навчальних закладів. Маємо свою Дитячу футбольну лігу, в якій змагається понад 50 команд. Постійно проводимо свої чемпіонати та Кубок України серед сільських колективів фізкультури. Ми ставимо перед собою конкретні завдання - не лише чітко організувати, провести змагання, а й загартувати дітей, навчити їх спілкуватися між собою, познайомити з визначними місцями нашої держави.
- В яких сільських регіонах найкраще культивують футбол? - Серед футбольних лідерів - Київщина, Вінниччина, Хмельниччина, Полтавщина, Чернігівщина... Я назвав лише ті регіони, де по-справжньому опікуються футболом, де працює програма розвитку масового футболу. Тут не скаржаться на відсутність коштів, тренерських кадрів, майданчиків, спортзалів і стадіонів, а щоденно працюють. В аматорському футболі найчастіше працюють справжні ентузіасти. Серед них, наприклад, унікальна людина - контр-адмірал Володимир Рудзик, який до виходу на пенсію командував авіаносцем „Адмірал флоту Горшков". А повернувся до рідного села Давидковці Чортківського району, збудував стадіон, організував команду. До речі, цей стадіон відповідає вимогам ФФУ для проведення змагань серед команд-майстрів. Прагнуть не відставати у Гусятині, Копичинцях, Заліщиках. Справжнім меценатом футболу у Борщівському районі став колишній начальник міліції Роман Когоц. У Копичинцях бізнесмен Володимир Тимчишин за власні кошти відремонтував стадіон, де раніше був речовий ринок, а потім футбольний клуб „Надія", вихованці якого вже є кандидатами до юнацької збірної України. А ось подільську „Скелю" очолює сільський голова Віктор Мирончик. Він, мабуть, єдиний симпатик донецького „Шахтаря" на Тернопільщині і цим пишається. Сьогодні майже в кожному селі є футбольна команда. І майже всі вони опікуються керівниками місцевих сільгосптовариств або фермерами, які забезпечують аматорських футболістів формою, м'ячами, транспортом, виділяють кошти на відрядження.
- Які ще представницькі турніри відбуваються під прапором ВФСТ „Колос"? - „Золотий колосок" і футбольний фестиваль „Даруймо радість дітям!". „Золотий колосок" - пошукові змагання, які проходять під девізом „Хто ти, майбутній олімпієць?" Цей турнір відбувається також в чотири етапи (село, район, область, всеукраїнський суперфінал). Головні старти проходять у Скадовську на нашій навчально-спортивній базі.
З кожної області запрошуємо по три найкращі команди. Діти не лише змагаються, а й відпочивають, оздоровлюються. А ось футбольний фестиваль проходить у рамках Всеукраїнських сільських спортивних ігор. Цей захід організовуємо разом з Федерацією футболу, рядом міністерств. Стартами опікуються практично усі галузі АПК.
- Чи приживається урок футболу в сільських школах? - Це була чудова ідея. Подібного у світі поки що немає. До нас їдуть переймати досвід. Як на мене, президент Федерації футболу Григорій Суркіс для цього зробив усе: організували семінари для учителів фізкультури, забезпечили школи м'ячами й спортивним обладнанням... Саме шкільні уроки футболу дали солідний поштовх активному розвитку дівочого і жіночого футболів у сільській місцевості. Втім, останнім часом освітяни охололи до шкільного уроку футболу.