За даними регіонів, весняно-польові роботи практично наближаються до завершення і аграрії можуть робити перші підсумки. Щоправда, завжди пам'ятаючи: не той врожай, що у полі....
На 12 травня ярі зернові й зернобобові культури (включаючи кукурудзу) посіяні на 6,8 млн. га (92%), у т.ч. в оптимальні терміни ранні зернові - на 4,7 млн. гектарах або 105% прогнозу (4,5 млн. гектарів).
Ще триває сівба пізніх ярих культур. Зокрема, кукурудза на зерно вже посіяна на 1926 тис. га, (80%), соняшник - на 2782 тис. га (98%), соя - на 425 тис. гектарів (75%).
Цукровий буряк цієї весни вже посіяний на 329 тис. га або на 94% прогнозованих площ. Поки що недосіяно до прогнозу 21 тис. га, в т.ч. господарствами Донецької (1,6 тис. га), Запорізької (0,3 тис. га), Кіровоградської (0,9 тис. га), Луганської (0,4 тис. га), Херсонської (0,1 тис. га), Вінницької (1,9 тис. га), Київської (4,7 тис. га), Полтавської (4 тис. га), Сумської (2,7 тис. га), Харківської (5,4 тис. га), Черкаської (0,3 тис. га), Львівської (3 тис. га) Чернігівської (1,8 тис. га) областей.
Нині сільгоспвиробники всіх агрокліматичних зон проводять також посів пізніх круп'яних культур - проса та гречки, які засіяні відповідно на 23 та 33 відсотках площ.
Озимі підживлено на 8,1 млн. га або 98% до прогнозу (8,2 млн. гектарів). Це на 0,5 млн. га більше, ніж на цю дату торік.
Протягом першої декади травня агрометеорологічні умови для росту і вегетації сільгоспкультур покращились. Практично по всій території України пройшли дощі різної інтенсивності, припинились суховії та заморозки. В південних областях сума опадів в першій декаді травня становила 10-28 мм, місцями 49-55 мм, що підвищило вміст продуктивної вологи в орному шарі ґрунту з 2-12 мм у кінці квітня до 17-25 міліметрів. Значно меншою була сума опадів у східних, центральних, західних і північних областях, де до нинішнього часу на значних площах зберігається дефіцит вологи в верхніх шарах ґрунту. Недостатньо опадів випало і в більшості районів Лісостепу і Полісся.
Стан посівів озимих зернових культур характеризується значною строкатістю. Після кращих попередників посіви озимої пшениці знаходяться переважно в доброму стані, рослини добре розвинуті. Після стерньових попередників, кукурудзи та соняшнику рослини дещо відстають у рості, посіви невирівнені, стеблестій зріджений.
Нині озимі зернові культури в усіх регіонах - у фазі виходу в трубку. Висота рослин через квітневу посуху нижча від норми.
Озимий ріпак на початку травня в північному регіоні був у фазі стеблування, в західному і центральному - у фазі бутонізації, в південному - у фазі цвітіння, місцями - у початку утворення стручків. Заморозки третьої декади квітня істотно пошкодили частину посівів цієї культури.
Ранні ярі зернові в першій декаді травня знаходились залежно від строків посіву на різних стадіях розвитку - від отримання сходів до фази кущіння. На рано посіяних площах стан посівів добрий та задовільний. На частині пізно посіяних площ одержано нерівномірні, зріджені сходи, стан яких може покращитись у разі випадання дощів.
За оціночними попередніми даними, внаслідок тривалих заморозків у повітрі та на поверхні ґрунту, які відмічалися у період з 9 по 14 квітня та з 22 по 26 квітня, загинуло близько 271,5 тис. га сільгоспкультур, у т.ч. 238 тис. га озимих, з них 214 тис. га озимого ріпаку та близько 33,5 тис. га ярих зернових.
Площі загиблих, пошкоджених посівів і багаторічних насаджень уточнюються, їх кількість залежатиме від подальшої погоди. В регіонах, де складаються сприятливі агрокліматичні умови, загиблі площі пересіваються пізніми ярими культурами - просом, гречкою, кукурудзою на зерно.
Протягом 8-11 травня в АР Крим, Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Херсонській, Донецькій, Сумській, Харківській областях пройшли короткочасні дощі (сума опадів від 2 до 13 міліметрів). Незначні опади відмічено в Полтавській, Київській, Черкаській та окремих західних областях.
За прогнозом Укргідрометцентру, 12-15 травня очікувалися різної сили та тривалості дощі, місцями грози практично на всій території України.
Для проведення комплексу робіт на весняно-літній період 2009 року аграрії замовили 775 тис. тонн міндобрив у поживній речовині, з них азоту 532 тис. т, фосфору - 139 тис. т, калію - 104 тис. тонн. На 12 травня їх заготовлено 699 тис. т або 90%, з них азотних - 522 тис. тонн (98%).
Потреба в засобах захисту для проведення комплексу захисту посівів становить 19 тис. тонн ( у т.ч. - 11 тис. т гербіцидів). На 8 травня господарства мали 13,6 тис. т засобів захисту рослин (71% до потреби).