Буквально за 2 тижні в Києві розпочнеться найцікавіша подія аграрного року - ХХІ Міжнародна агропромислова виставка-ярмарок "Агро-2009". Оргкомітет разом із розпорядником (корпорація «Украгропромбіржа») і робочими групами розробив концепцію виставки, детальний план її підготовки та виконав цілу низку організаційних заходів.
Що зроблено і якими є особливості цьогорічного виставкового заходу? На ці та інші запитання відповідає заступник міністра аграрної політики України Олександр Шевченко.
- Не зважаючи на надзвичайно складну обстановку, підготовка до виставки в цілому йде в плановому порядку, - зауважив Олександр Олександрович на початку нашої розмови. - Нині ця традиційна виставка має і політичний, і економічний характер. Візьмімо економічну складову. Якщо торік у «Агро» було майже 3200 учасників і ми мали змогу заключити контракти на понад 5 млрд. гривень, то в цьому році плануємо задіяти майже 3,5 тисяч фірм-учасників і заключити контракти на закупівлю техніки й обладнання для АПК майже на 10 млрд. гривень.
- А якими є особливості цьогорічної «Агро»?
- По-перше, значно зросли сучасні масштаби виставки за різноманіттям тематики, кількості фірм, установ та організацій-експонентів, одиниць інженерно-технічних засобів, поголів'я тварин. Відповідно з року в рік зростає і популярність та авторитет «Агро». Тому Оргкомітет виставки прийняв рішення провести її в новому форматі, а саме на двох територіях: головну експозиційну частину - за встановленою традицією - на території Національного комплексу «Експоцентр України», а демонстраційну, де будуть показані деякі технології рослинництва, тваринництва, практична робота сільськогосподарської техніки, проводитиметься значна частина ділових заходів, ярмарок і постійно діюча виставка-продаж сільськогосподарської техніки - на території виставкового комплексу «Чубинське».
Друга особливість у тому, що масштабність й новизна виставки призвела до організаційних змін. Так, співорганізаторами «Агро-2009», окрім традиційних Мінагрополітики, Мінпромполітики та Української академії аграрних наук, виступили Мінприроди та Держкомспоживстандарт.
Ще одна особливість - це фінансування «Агро» із державного бюджету. Воно у цьому році зведено до мінімуму.
Довідково: Якщо торік тільки на оренду виставкових площ «Агро-2008» було спрямовано 1,8 млн. гривень бюджетних коштів, то цього року в держбюджеті на проведення всіх виставкових заходів Міністерства аграрної політики виділено лише 800 тисяч. З них на підтримку проведення такої надзвичайно важливої для загальнодержавного рівня виставки як «Агро-2009» - лише 90 тисяч гривень.
Тож, не дивлячись на фінансові проблеми, агропідприємства, заклади аграрної освіти і науки, громадські профільні організації, іноземні фірми, представники регіональних експозицій порозумілися з організаторами виставки, а отже, розміщують свої експозиції на визначених умовах оплати виставкових послуг (оренда площ, їх забудова, встановлення обладнання тощо). Сьогодні практично всі виділені площі на обох виставкових майданчиках зайняті.
- Наскільки насиченою, на Ваш погляд, буде програма виставки?
- Найближчим часом ми затвердимо детальну програму виставки, розмістимо її на веб-сайті Міністерства, розішлемо в регіони. Головними ж складовими програми ХХІ-ї Міжнародної агропромислової виставки-ярмарку "Агро-2009" будуть наступні.
Урочисте відкриття виставки планується 10 червня о 13-ій годині в Центрі ділового та культурного співробітництва „Український дім". Сценарій вже майже відпрацьовано. Узгоджуємо лише інформацію щодо участі іноземних делегацій.
Як відомо, Мінагрополітики запрошує до участі в урочистому відкритті «Агро-2009» керівництво кожної області, включаючи голів облдержадміністрацій та обласних рад, заступників голів ОДА з питань агропромислового розвитку, начальників головних управлінь, директорів обласних виставок, керівників кращих агропідприємств України. Запрошуємо і народних депутатів, Героїв України, керівників громадських об'єднань.
Також запрошені делегації іноземних держав (на сьогодні є згода шести країн), посли, інші іноземні гості та учасники, представники ЗМІ, кращі студенти вищих учбових закладів системи Мінагрополітики.
Урочисте відкриття плануємо провести за участю Прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко.
Офіційне відкриття ХХІ-ї Міжнародної агропромислової виставки-ярмарку "Агро-2009" відбудеться 11 червня на двох виставкових центрах - Національному комплексі «Експоцентр України», де планується участь Президента України Віктора Ющенка, і на ВК «Чубинське».
Ділова програма практично сформована і є дуже насиченою: заплановано більше 100 заходів - конференцій, круглих столів, презентацій з найбільш актуальних проблем сучасного етапу розвитку АПК.
- Центральною, традиційно, буде експозиція Міністерства аграрної політики України?
- Так. І розташується вона, теж традиційно, в павільйоні №1. Ідеологія експозиції включає в себе антикризові заходи, сучасні перспективні напрямки діяльності, в тому числі Аграрного Фонду, оптових ринків, обслуговуючих кооперативів, міжнародної інтеграції, новітніх технологій з виробництва біопалива. Зокрема, впровадження інвестиційних проектів за участю іноземних інвесторів у тому числі і японських компаній, як Сумітомі, Марубені.
За підтримки організаторів виставки буде видано каталог учасників «Агро-2009», «Панораму аграрного ринку», спеціальний випуск тижневика «Аграрний тиждень. Україна», інші інформаційні матеріали.
- Як будуть представлені області України?
- На жаль, представлення регіонів практично зведено до постійно діючих експозицій обласних виставок. А такі області як Дніпропетровська, Донецька, Кіровоградська, Харківська, Хмельницька ще навіть не уклали договори з розпорядником виставки.
Обмаль і пропозицій щодо проведення днів областей, презентацій регіональних програм, які б мали загальнодержавне значення. А представити областям є що. Наприклад, Урядом прийнято рішення по реалізації пілотного проекту «Реконструкція систем теплозабезпечення м. Шостка з переведенням водогрійних і парових котлів на альтернативні види палива», але Сумська область цей проект чомусь у своїй експозиції не висвітлює. Полтавська область на популярній виставці в Угорщині «Тваринництво Алфелда та дні сільського господарства» дуже достойно представила всю Україну, а на головному вітчизняному виставковому заході скоротила площі проти минулого року з 108 до 30 метрів. І це стосується практично кожної області.
- Можливо, це пов'язано з нинішьною фінансовою кризою?..
- Погоджуюсь, деякі проблеми із оплатою виставкових площ є. Та варто пам'ятати: «Агро» - надто важливий іміджевий захід. А також ринковий механізм купівлі та продажу продукції, необхідної для аграрного виробництва. Тож і оплата виставкових площ, де відбувається цей величезний ярмарок, - це не чиясь примха. Це прозорий спосіб реалізувати свою високоякісну продукцію і купити необхідну продукцію такої ж якості.
- Що можете сказати про галузеві виставки під час «Агро-2009»?
- В рамках «Агро» ми плануємо провести 7 галузевих і товарознавчих спеціалізованих виставкових заходів. Ключові з них - «Сільськогосподарська техніка для новітніх технологій обробітку ґрунту та посіву з розвернутими технологічними комплексами», "Нова сільськогосподарська техніка виробництва підприємств сфери діяльності Міністерства промислової політики України", «Демонстрація досягнень у формуванні сучасної інфраструктури сільських територій, підвищення привабливості сільського способу життя».
Чимало цікавого запропонують і експозиції галузевого напрямку. Втім, про новинки галузей АПК на «Агро-2009» ми розповімо унаступному номері нашої газети.
Наталія ІВАНОВА