Сільське господарство Ізраїлю відоме світові успішним запровадженням новітніх технологій та найефективнішим використанням наявних ресурсів. 3/4 всієї аграрної продукції в цій країні виробляють кооперативи.
Маючи мізерні водні ресурси, аграрії Ізраїлю винайшли й запровадили краплинне зрошування. Завдяки цьому методу їм вдалося досягти рекордної врожайності навіть у пустелі. Ізраїль є експортером свіжих помідорів і динь на зимові ринки Європи. Також у сільському господарстві країни широко використовуються комп'ютерні методи контролю підживлення, зрошування, харчування худоби, що дозволяє значно економіти ресурси та створювати оптимальні умови для домашніх худоби та птахів. Окрім того, ізраїльські селекціонери вивели породу корів, що дають щороку понад 10 тисяч літрів молока.
Тож міністру аграрної політики України Юрію Мельнику, який нещодавно відвідав Ізраїль з робочим візитом на запрошення Міністерства сільського господарства, було на що подивитися. Юрій Федорович, зокрема, взяв активну участь в міжнародній аграрній виставці-конференції «Агрітек-2009».
Протягом візиту Юрій Мельник зустрівся з міністром сільського господарства Ізраїлю Шаломом Сімхоном, відвідав чимало ізраїльських сільськогосподарських підприємств.
Під час зустрічі Юрій Мельник та Шалом Сімхон позитивно оцінили перспективи розвитку двосторонніх відносин між країнами у сфері сільського господарства і наголосили на необхідності докласти максимальних зусиль для використння наявного потенціалу. Було окремо акцентовано загальну тенденцію до активізації двостороннього торговельно-економічного співробітництва.
Міністр аграрної політики України підкреслив потребу в формуванні адекватного правового поля для якнайкращого співробітництва в аграрному секторі. Відтак Юрій Мельник запевнив свого ізраїльського колегу, що українською стороною найближчим часом будуть завершені процедури з відновлення чинності українсько-ізраїльської міжурядової Угоди про співробітництво в галузі сільського господарства від 1993 р., термін дії якої закінчився у 2006 році. Задля успішної реалізації досягнутих домовленостей ізраїльською стороною було запропоновано розробити та підписати окремий виконавчий документ, зокрема, Меморандум про співробітництво між аграрними міністерствами України та Ізраїлю. Юрій Мельник підтримав ініціативу ШаломаСімхона, висловивши готовність приступити до розробки такого виконавчого документу відразу після відновлення терміну дії двосторонньої рамкової угоди.
Міністр аграрної політики України коротко поінформував свого ізраїльського колегу про сучасний стан аграрної галузі України та перспективи її розвитку, не оминаючи й проблем, що виникають в українських виробників. Юрій Федорович висловив зацікавленість у розповсюдженні в нашій державі провідного ізраїльського досвіду та запровадженні новітніх технологій.
Міністри задоволені й зростанням поставок українських зернових до Ізраїлю з початку цього року. Шалом Сімхон зазначив, що хоча держава й не виступає серйозним суб'єктом на ізраїльському ринку зернових, він і надалі готовий надавати необхідні справедливі умови українським постачальникам зернових.
Наприкінці зустрічі міністр аграрної політики України запросив колегу відвідати Україну з робочим візитом, зокрема, запропонувавши ізраїльській стороні взяти активну участь в міжнародній агропромисловій виставці-ярмарку «Агро-2009», що відбудеться в червні у столиці України. Ізраїльський міністр сільського господарства з вдячністю прийняв запрошення. Сторони домовилися пізніше узгодити терміни цього візиту.
Відвідавши Міжнародну виставку «Агрітек-2009», міністр аграрної політики України предметно ознайомився з представленими на ній сільськогосподарськими технологіями та обладнанням. Був Юрій Мельник бажаним гостем і на ізраїльських сільськогосподарських підприємствах. Зокрема, у тваринницькому господарстві «Беєр-Тувія», що спеціалізується на виробництві молока. Міністр аграрної політики України ознайомився з особливостями виробничого процесу, оглянув обладнання та технології відомої ізраїльської компанії «Афімілк», які широко застосовуються на вказаному підприємстві.
Окрім того, Юрій Федорович відвідав центр штучного осіменіння великої рогатої худоби «Сіон». Міністру були продемонстровані сучасні ізраїльські технології з осіменіння та племінної селекції, які наразі використовуються в ізраїльському тваринному комплексі.
Не оминув увагою Юрій Мельник і компанію „Нетафім" - відомого виробника обладнання для крапельного зрошування. Під час відвідання компанії делегації було надано змогу ознайомитись з виробництвом цього унікального обладнання. Українські гості оглянули й теплиці, де запроваджено цю технологію.
Перебуваючи в Ізраїлі, Юрій Мельник відвідав також Меморіальний музей „Яд-Вашем", де хвилиною мовчання вшанував пам'ять жертв Голокосту та залишив запис у Книзі почесних гостей.
А підсумовуючи результати візиту, міністр аграрної політики України підкреслив пріоритетні напрямки для подальшого галузевого співробітництва між двома державами. Зокрема, це використання досвіду ізраїльської ветеринарної медицини в боротьбі із захворюваннями корів на лейкоз; вивчення можливостей запровадження на практиці в Україні ізраїльських технологій з осіменіння та селекції великої рогатої худоби; використання виробничих комплексів зі зберігання та переробки молока, адаптованих під невеликі молочні ферми (10-30 корів). У цьому контексті Юрій Мельник позитивно відзначив характеристики вказаних комплексів виробництва ізраїльської компанії «Арбель», які були представлені на виставці «Агрітек-2009». Окрім того, український міністр підтримує найширше застосування ізраїльських технологій іригації та крапельного зрощення в тих регіонах України, де бракує вологи.
Варто також підкреслити, що візит Юрія Мельника до Ізраїлю відбувався у доброзичливій і сприятливій атмосфері, в дусі дружнього партнерства. У ці травневі дні в Ізраїлі також перебувала аграрна бізнес-делегація України, до якої входили представники 26 вітчизняних сільськогосподарських підприємств різних напрямків, що спеціально прибули для участі в міжнародній аграрній виставці «Агрітек-2009».
Ось такою постала перед українськими гостями ця дивна високорозвинена країна, про яку ми ще вчора судили з висоти ідеологічних забобонів. А виявляється, нам ще вчитися й вчитися у ізраїльтян підкоряти «несприятливі погодні умови» й успішно господарювати, не очікуючи благ від небесної канцелярії.
Василь ШАЛЕНКО