Відповідь на це непросте запитання намагалися віднайти науковці відділень економіки та наукового забезпечення трансферу інновацій Української академії аграрних наук під час виїзного засідання, яке відбулося в м. Заліщики Тернопільської області.
Учасники наради зібрались у Західно-Українському центрі фермерства та ВП НУБіП України "Заліщицький аграрний коледж ім. Є. Храпливого".
Місце проведення виїзного засідання керівники відділень, академіки-секретарі Ігор Гриник і Сергій Кваша обрали невипадково. Двадцять років тому тут був заснований перший інформаційно-консультаційний центр з наукового обслуговування селянських і фермерських господарств. У грудні 1993 року засновано сільськогосподарський обслуговуючий кооператив „Ратай", а в коледжі вже більше восьми років вивчається предмет „Економіка кооперативів".
До речі, в цій місцевості народився один із організаторів кооперативного руху в Галичині, багаторічний керівник господарсько-просвітницького товариства „Сільський Господар" професор Є. Храпливий.
Однією із основних причин незадовільного розвитку кооперативних відносин, за висновком доповідача, академіка УААН, завідувача відділом підприємництва і сільгоспкооперації ННЦ „ІАЕ" Миколи Маліка є недосконала нормативно-правова база, зокрема недоліки в Законі України „Про сільськогосподарську кооперацію" від 17 липня 1997 року.
Підготовлені науковцями проекти змін до відповідних законів уже більше десяти років покриваються пилом у шухлядах голів Комітету з питань аграрної політики і земельних відносин Верховної Ради, яких змінилося за цей час немало.
Руйнівні процеси, що відбулися в процесі реформування колективних сільськогосподарських підприємств, та приватизація агросервісної структури теж не сприяють створенню матеріально-технічної бази обслуговуючих кооперативів. Органи державного управління не бачать в обслуговуючій кооперації механізму порятунку селян від бідності. Не завжди і аграрна наука своєчасно нагадує їм про це.
Зараз в Україні, згідно статистичних даних, 938 кооперативів. Але їх чисельність не відзеркалює реальної картини розвитку кооперації в країні. Система статистичної звітності не відображає фактичної кількості працюючих кооперативів, а головне, їх питомої частки як в ресурсному забезпеченні села, так і у реалізації агропродукції.
Ці та інші питання поставили в своїх виступах Йосип Децовський, керівник Західно-Українського регіонального центру фермерства; Ігор Марусяк, голова правління кооперативу „Ратай"; Володимир Глова, директор ВП НУБіП України "Заліщицький аграрний коледж ім. Є. Храпливого"; Володимир Бенев'ят, Заліщицький міський голова; Петро Саблук, академік УААН, директор ННЦ „ІАЕ"; Микола Миркевич, віце-президент АФЗУ, голова обласної асоціації фермерів Івано-Франківської області; Володимир Горгут, заступник голови Укркоопспілки та інші вчені, керівники різних рівнів, фермери.
За результатами засідання прийнято ряд конкретних рекомендацій.
Ігор ІВАНОВ
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше