Після наради з Прем'єр-міністром голови сільських і селищних рад зустрілися, як і планувалось, з міністром аграрної політики України Юрієм Мельником. «Аграрні питання» - таку назву мало це секційне засідання.
Вступне слово міністра було містким і лаконічним. Він запропонував учасникам зібрання підходити до мікрофонів і говорити про наболіле, або записувати своє запитання на аркуш й передавати. Юрій Федорович також поінформував присутніх, що всі звернення обов'язково будуть розглянуті, отже всі, хто звертався, отримають відповіді. З питань, які потребують розгляду на місці, будуть створені робочі групи, пообіцяв міністр і додав, що при потребі ці групи виїжджатимуть до відповідного населеного пункту, щоби розглянути виниклі проблеми.
І перше ж запитання, що пролунало від аудиторії, стосувалось землі. Так, голова осередку Асоціації фермерів і приватних землевласників України Оратівського району Вінниччини Іван Андрущак поскаржився на прецедент із державними актами на землю, в якому, на його думку, були задіяні деякі державні службовці районного рівня. Зокрема, замість майже півтисячі державних актів, мешканцям Осичні видано лише 32. І ніхто не несе відповідальності. Запитувач також висловив побоювання, що можуть незаконно розпаювати землі запасу, резервного фонду і території села, тож попрохав втрутитися.
Юрій Мельник пообіцяв сформувати комісію, яка виїде по слідах звернення до Оратівського району і неодмінно проконтролює відповідні обласні структури.
- Можливо до ситуації, що склалася у вашому районі, доведеться залучати і Міністерство внутрішніх справ, - додав міністр агрополітики.
Розпитували присутні й про можливість застосувати в Україні досвід реформування системи держпідтримки фермерських господарств за прикладом Польщі, про створення селянських державного та земельного банків, які б кредитували особисті селянські господарства, про продаж землі.
- Щодо продажу землі, - розпочав Юрій Мельник з останнього, - у Верховній Раді є кілька законопроектів. Закон про ринок землі колись таки буде прийнятий. Є варіант урядовий, є і депутатський. На сьогодні їх зареєстровано кілька. Позиція Мінагрополітики була і лишається незмінною: прийняли законопроект, провели його через Уряд, направили у Верховну Раду. Кожного разу просимо парламент розглянути як терміновий. Втім, нині це скоріше політичне питання і політика тут випереджає економічну доцільність.
По земельному банку у нас теж є позиція, ми її в урядовому проекті передбачали. Щодо операцій з землею, має бути створений земельний банк, і через нього повинні відбуватися всі операції з руху землі. Та щоби передбачити кошти у бюджеті на створення статутного фонду цього банку, потрібне відповідне законодавче рішення. Вже є розроблений та зареєстрований депутатський законопроект голови Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики Миколи Присяжнюка про державний кооперативний земельний банк. Без цього законопроекту ми не створимо і не наповнимо статутний фонд. Ми цим займаємося разом із фахівцями Української академії аграрних наук.
Щодо фермерських господарств. Сьогодні нерівні умови і для фермерів, і для селянських господарств у співвідношенні з великими підприємствами. Для перших найгострішим є те, що вони не є платниками ПДВ і тому отримують на 20% нижчу суму. Ми розробили і від Уряду направляємо законопроект, яким хочемо поширити весь режим справляння ПДВ на особисті селянські господарства, щоб вони могли реєструватися як платники ПДВ, реалізувати свою продукцію і при цьому не втрачати 20% від ціни. Такий законопроект внесений до Верховної Ради.
Що стосується підтримки фермерів, то довго ми про неї говорили Та нарешті перший транш - 60 млн. грн. - на кредитування фермерських господарств на безпроцентній основі уже направлений адресатам. Великі підприємства, як ви знаєте, такою підтримкою не користуються, не мають безпроцентних кредитів. А для фермерів мінімум 200 млн. грн. буде спрямовано у цьому році на кредитування на безпроцентній основі.
І польський досвід ми вивчаємо, дотації обговорюємо. Дотація на гектар має бути визначальною формою державної підтримки.
Цікавилися учасники секційного засідання і діями Міністерства аграрної політики України щодо монополістів. Наводився як негативний приклад стан справ у цукровій промисловості. Лунали скарги, що цукровики, взявши в оренду землю, сіють буряки, вирощують своє насіння, а в результаті цукор сьогодні коштує 8 гривень за кілограм.
- Це питання ми вже розглядали в міністерстві, - повідомив Юрій Мельник. - Дійсно, 8 структур, а ми їх знаємо, сьогодні практично монополізували цукрову галузь у державі, запроваджуючи вертикально інтегровані схеми. У них земля, вирощування цукрового буряку, вирощування насіння, у них переробка і, отже, можливість диктувати умови на ринку. Тому ми внесли пропозицію, щоби суб'єктами дотації були і дрібні господарства, особисті селянські, які зможуть зробити противагу цьому монополізму. Але також ми думаємо, як простимулювати схему, що діяла десь до минулого року, коли вирощуванням цукрового буряку займалися господарства на договірній основі, не будучи у кооперативних стосунках із цукровими заводами. Тож погоджуюсь, проблема є. Ця ситуацієя подібна тій, що склалася з цінами на молоко. Там нашим виробникам теж несправедливу ціну сьогодні виставляють монопольні структури, і ми займаємося розробкою й запровадженням механізмів, які може дати держава, аби зменшити вплив монополістів. Серед таких важелів - дотації дрібним виробникам.
До речі, Антимонопольний комітет вивчав ситуацію на ринку цукру з точки зору законодавства і зробив припис, що є прояви монопольної змови. Тому разом із Антимонопольним комітетом ми якраз над цим і працюємо. Думаю, нам дещо вдасться зробити, адже ця проблема є дуже актуальною.
Розпитували міністра й про те, як створити молочарський кооператив.
- У цій справі не обійтися без обладнання для доїння, зберігання, транспортування, переробки молока, - порадив Юрій Мельник. - Щоправда, обладнання для переробки молока буде запропоновано державою на умовах фінансового лізингу. Обслуговуючі кооперативи мають право працювати за такою схемою. Вони включені в перелік тих, з ким співпрацює НАК «Украгролізинг». Компанія у жовтні або листопаді отримає відповідне обладнання. Тобто програма для переробки молока теж буде програмою цього року. Отже, створюйте кооператив. При цьому кооператив класичний.
Протягом секційного засідання на ім'я міністра аграрної політики України надійшло також чимало письмових звернень. Усі вони опрацьовуються у відповідних службах, а про результати розгляду та вжиті заходи автори звернень отримають письмові відповіді протягом визначених чинним законодавством термінів.
Володимир ВІЛЬОВИЧ