У Лохвицькому і Лубенському районах Полтавської області пройшов День поля. Виробничники з усієї України знайомилися з досвідом роботи ЗАТ «Райз-Максимко», що працює у складі відомої агроструктури - компанії «Райз».
Колеги-аграрії в червні нинішнього року оглядали стан сільгоспкультур на полях підприємства, а тепер - побачили отриманий результат, адже потрапили сюди вже під час збирання й переробки цукрових буряків. "Райз-Максимко" має близько 150 тис. га землі в різних частинах України. 2006 року воно придбало Лохвицький цукровий завод і почало розширювати площі на Полтавщині, щоб максимально забезпечити себе сировиною власного виробництва. Всі поля розташовані на відстані не більше 50 км від заводу. На одному з них - поблизу с. Хорішок - і розпочалося знайомство з процесом виробництва цукрової сировини.
Напередодні плани господарів дещо зіпсувала погода: майже весь день лив дощ, тому техніка, яку збиралися показати в роботі, нерухомо застигла на полях. Працювали тільки два бурякозбиральних комбайни. Різноманітні машини найкращих виробників («John Deere», «Kverneland Group», «Bauer», «Blu-Jet») цікавили всіх найбільше, бо давно зарекомендували себе в усьому світі, хоча і коштують чималі гроші. То що ж треба зробити, аби вкладені кошти якнайшвидше окупилися?
Президент компанії «Райз» Віталій Цехмістренко підкреслив: один із секретів - вона не повинна простоювати. «Ми розраховували всі процеси так, щоб техніка працювала 24 години на добу 9 місяців на рік, - сказав він. - Фактично ж у нас вона працює 24 години на добу 12 місяців на рік».
І це не перебільшення. На «Райз-Максимко», скажімо, працюють цілодобово. Тут організовані спеціальні гуртожитки, де люди, що приїхали з різних сіл, можуть відпочити в комфортних умовах. Робочий тиждень для них розпочинається зранку в понеділок і триває у три зміни безперервно до 17-ї години суботи. Потім робітників розвозять по домівках, бо неділя в господарстві - вихідний. Втім, під час весняно-польових робіт або збирання урожаю працювати доводиться й у неділю, як, наприклад, зараз, коли необхідно постійно копати й підвозити буряк на цукрозавод. Все це дозволяє інтенсивно використовувати техніку, не втрачаючи марно навіть хвилини, й у оптимальні терміни проводити всі роботи.
Оскільки ЗАТ «Райз» - офіційний дистриб'ютор компанії «John Deere», усі, кого зацікавила ця техніка, змогли ознайомитися з її зразками, дізнатися, як оформити кредит.
Поділилися господарі й іншими своїми напрацюваннями. Так, у тісній співпраці з представниками аграрної науки тут розроблені цікаві схеми використання мінеральних добрив. Зокрема, великі надії керівництво підприємства покладає на використання безводного аміаку для забезпечення рослин азотом. На це добриво місцеві аграрії звернули увагу, вивчаючи досвід закордонних колег. Щоправда, для нашої країни використання безводного аміаку - не щось нове, а добре забуте старе. Адже його застосовували ще за радянських часів, а потім ним чомусь знехтували. Досвід «Райзу» говорить: правильне використання безводного аміаку значно зменшує затрати праці та збільшує урожай. Інше добриво, яке з цих же причин знайшло визнання в господарстві - карбамідно-аміачна суміш (КАС). Гостям у подробицях, не по-книжному, а на основі власного досвіду розповіли про особливості застосування цих добрив. А на проведеній у той же день пленарній частині заходу в доповіді «Збалансований підхід до системи живлення рослин» нагадали теоретичні засади цієї важливої справи.
Приготували керівники «Райз-Максимко» і невеличку аграрну розвагу для гостей. Кожному з них запропонували визначити «на око» врожайність поля, де працювали, і записати свою цифру в спеціальну анкету. Потім під пильним наглядом присутніх комбайн зібрав цукрові буряки з ділянки поля, їх зважили й порахували врожайність. Наприкінці заходу оголосили результати. Знайшлося лише п'ятеро керівників і агрономів, які просто оглянувши поле та кілька викопаних буряків назвали цифру з точністю до 5-10 центнерів! Тож переможцям незвичайного конкурсу вручили пам'ятні подарунки від компанії.
Побували учасники заходу й на цукрозаводі, який на початку жовтня відзначив 80 років з того дня, коли тут отримали перший мішок солодкого продукту. «Райз» вклав величезні кошти у відновлення цього виробництва. Зараз це найпотужніший завод галузі в Україні, який переробляє 8,5 тис т цукрового буряку щодоби. І тут не створюють великих запасів сировини, а віддають перевагу роботі «з коліс». Безпосередньо на заводі постійно є запас буряків, розрахований лише на дві доби роботи. Така схема дозволяє добитися більш ритмічного збирання сировини, зменшити її втрати під час зберігання.
Звісно, підприємство не обмежується вирощуванням самого лише цукрового буряку. ЗАТ «Райз-Максимко» також спеціалізується на виробництві високоякісного насіння зернових культур кращих світових брендів - Monsanto, Pioneer, Euralis і вітчизняної селекції Інституту фізіології та генетики рослин НАНУ, Одеського селекційно-генетичного інституту, Інституту землеробства УААН тощо. Гостям показали поля, на яких достигає кукурудза, власний елеватор, побудований торік в місті Червонозаводському Лохвицького району. Це - один із найбільших у світі елеваторів баночного типу, його проектна потужність - 420 тис. т одночасного зберігання зерна. Аграрії побачили процес приймання зерна, лабораторію і будівництво нових потужностей підприємства.
Коли після практичної частини Дня поля аграрії зібралися у теплому залі будинку культури цукрозаводу, мабуть, не в одного з присутніх виникала думка: «Чи не є цей захід черговою показухою?». Це немов відчув Віталій Цехмістренко. «Це бажання нашої компанії ділитися тим, що ми знаємо, - підкреслив він. - «Райз» пережив дуже непрості часи через кризу. Було багато розмов про те, що компанія нібито вмирає. Та сьогодні ми доводимо, що це не так, тому й показуємо, куди вкладаємо гроші і що від цього отримуємо. Узагалі ми проводимо багато навчальних заходів, бо хочемо, щоб Україна виробляла більше сільгосппродукції і стала зрештою серйозним гравцем на світовому ринку».
Про великий інтерес до заходу говорить те, що на Полтавщину приїхало кілька сотень людей - керівники й спеціалісти агропідприємств, науковці, представники Мінагрополітики, галузевих управлінь, фірм-лідерів з виробництва сільгосптехніки, насіння, добрив, засобів захисту рослин.
З важливістю проведення подібних заходів для виробників погодився і заступник міністра аграрної політики України Анатолій Скорченко. «Люди старшого покоління пам'ятають, як за радянських часів створювали господарства-маяки і організовували там семінари, - нагадав він. - Щоправда, на тих семінарах не розповідали, чому ці господарства були добре забезпечені технікою, сіяли найкраще зерно, мали асфальтовані дороги. А правда полягала в тому, що умови для них створювали штучно. Виправдовували це тим, що решті підприємств потрібно було мати орієнтир. Сьогодні є господарства, які можуть показати справжню роботу. Їх небагато в Україні, але вони є. І перспектива зараз саме за великотоварним виробництвом, яке ми бачимо зокрема у компанії «Райз»".
Звісно, присутні розмірковували й про те, чи може зараз хтось повторити успіх «Райзу» й подібних компаній. Почувши це запитання, Віталій Цехмістренко на мить замислився, а тоді впевнено відповів: «Так, це можливо. Та працювати потрібно 24 години на добу...».
Ганна КОЗЕЛЬСЬКА