Аграрний тиждень. Україна
» » Чергова «пігулка» для аграріїв
» » Чергова «пігулка» для аграріїв

  Чергова «пігулка» для аграріїв  Для проведення комплексу весняно-польових робіт 2014 року сільгоспвиробникам потрібно близько 1,07 млн тонн мінеральних добрив, з них азотних – 754 тис. тонн, що на 13% більше, ніж у 2013 р., фосфорних – 178 тисяч і калійних – 134 тис. тонн. Але через зростання ціни на них аграріям загрожує дефіцит міндобрив.

  Останніми роками аграрії збільшували внесення міндобрив на свої поля. Так, у 2010 р. в середньому по Україні було внесено 54 кг діючої речовини на гектар, в 2011 – 68 кг, в 2012 – 72 кг, у 2013-му - 85 кілограмів. А в 2014-му, через удорожчання добрив, ці показники можуть значно зменшитись. І хоча, за даними Мінагрополітики, наявних залишків міндобрив у сільгоспвиробників, насамперед азотних, буде достатньо, щоб провести перше весняне підживлення озимих культур на рівні 30 кг/га (відповідає агротехнічним вимогам), проблема лишається невирішеною. Бо у січні деякі виробники міндобрив відмовлялися видавати рахунок-фактуру на придбання поживних речовин, посилаючись на їхню відсутність на складах.

  У зв’язку з різким зростанням цін на мінеральні добрива в Україні, наприкінці грудня 2013-го аграрні асоціації (Союз птахівників України, Українська аграрна конфедерація, Український клуб аграрного бізнесу, Асоціація фермерів та приватних землевласників України, Аграрний союз України) звернулися до керівництва держави з проханням скасувати спеціальне мито на міндобрива. У листі-зверненні до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова йдеться про те, що відпускна ціна на найбільш поширене добриво – аміачну селітру – протягом місяця зросла із 2800-2900 грн/т до 3500 грн/т, або на 25%, а ціни реалізації добрив сільгосппідприємствам підвищились до 3500 грн/т. Водночас, при потребі для весняно-польових робіт близько 1 млн т азотних добрив у фізичній вазі, у лютому - березні на ринок їх буде поставлено не більше 40%.

  Представники аграрних асоціацій переконані: така ситуація на ринку міндобрив призведе до зростання собівартості основних видів рослинницької продукції врожаю 2014 р. на 3-5%, а з урахуванням подальшого зростання вартості інших факторів виробництва (наприклад, орендної плати), підвищення собівартості в 2014 р. може становити 10% і вище.

   

  Ситуація на ринку

  За інформацією ДП «Держзовнішінформ», ціни на селітру українського виробництва на початку 2014 р. досягли 3280-3350 грн /т. І як відзначають експерти, в новому році аміачна селітра продовжує користуватися високим попитом. Контракти на поставку селітри з українських заводів розтягнулися на лютий, а надходження на український ринок товару російського виробництва також обмежено через аналогічно високий попит покупців у Росії.

  При постійному подорожчанні аміачної селітри та її дефіциті на ринку покупці починають подумувати про альтернативні добрива. На тлі ажіотажу з азотними добривами в Україні аграрії активніше цікавляться фосфорними і калійними добривами. Імпортери амофосу відновили його поставки в Україну. Агрохолдинги цікавляться партіями в 1000-1500 тонн. Ціна оптових поставок - близько 4400 грн /т.

  Водночас зростають ціни на карбамід, обсяг виробництва якого також не може повністю задовольнити збільшений попит, а при недостатній кількості на ринку продукту українського виробництва об'єктивно починають рости імпортні поставки російського товару.

  До речі, попит на карбамід почав зростати ще у другій половині грудня 2013-го і досі зростає. Вітчизняний продукт пропонується трейдерами по 3390-3450 грн/т. При частковому відновленні виробництва в Україні й малій кількості вітчизняного карбаміду на ринку, імпортери активно ввозять в країну російський. Проте зазначають, що зважаючи на зростання вартості сечовини на світовому ринку, інтерес до ринку України у російських виробників знижуватиметься. Це може призвести до зменшення імпортних поставок в Україну і, враховуючи дефіцит на ринку вітчизняного карбаміду, до його дефіциту в цілому перед сезоном внесення добрив.

   

  Втрачені позиції

  Найбільші виробники мінеральних добрив в Україні вимушені були торік скоротити виробництво. Основні причини - зростання цін на газ на тлі зниження попиту і цін на азотну групу на світових ринках.

  Концерн «Стирол», що належить бізнесменові Дмитру Фірташу, у вересні 2013-го призупинив виробництво міндобрив - карбаміду, аміаку, селітри і КАС (карбамідо- аміачна суміш). За інформацією президента Союзу хіміків України Олексія Голубова, крім «Стиролу» виробництво міндобрив скоротили практично всі українські компанії: Одеський припортовий завод (ОПЗ), черкаський і сєвєродонецький «Азот», «Рівнеазот» і «Дніпроазот». За його словами, підприємства пішли на крайні заходи через високу ціну на природний газ на тлі низької вартості міндобрив. «Природний газ обходиться українським підприємствам у чотири рази дорожче, ніж найближчим конкурентам - російським виробникам», - зазначає Олексій Голубов.

  Азотні добрива для України - це 46-50% експорту хімічної промисловості, тому загальний недобір по експортному виторгу щомісяця сягає $138-140 млн, підрахував головний аналітик компанії «Інфоіндустрія» Дмитро Гордійчук. «Щорічно експорт карбаміду дає $1,3 млрд, селітри - $250-260 млн, а сульфату амонію - $10 мільйонів. Експорт аміаку - це ще $640-650 млн», - уточнює експерт.

  Тому і звертались українські виробники до уряду з проханням вирішити проблеми хімічного комплексу. Передбачалось, що знизити вартість імпортованого газу для заводів вдасться за рахунок газу внутрішнього видобутку, а натомість виробники добрив мали надати їх аграріям зі знижкою.

  Як бачимо, не лише знижок сільгоспвиробники не дочекалися, а ще й отримали удорожчання цін на мінеральні добрива. А до посівної часу майже не лишилося…


   

  Експертна думка

  Леонід Козаченко, президент Української аграрної конфедерації:

  - Додатково ускладнює ситуацію той факт, що навіть за умови оплати партії міндобрив у січні, аграрії можуть розраховувати на їх фактичну поставку не раніше лютого - березня 2014 року. Більше того, у зв’язку із зупинкою низки хімічних підприємств протягом осінніх місяців, цілком реальною є перспектива дефіциту мінеральних добрив під врожай-2014.

  Алекс Ліссітса, президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»:

  - Результатом такого розвитку подій стане суттєве зменшення внесення добрив під основні сільгоспкультури, зниження їх врожайності, а отже, і валових зборів зернових і технічних культур, падіння валової продукції АПК та обсягів валютних надходжень від експорту.

  Ольга Хмеленок, начальник відділу хімічної промисловості ДП «Держзовнішінформ»:

  - З початку року аміачна селітра продовжує користуватися високим попитом. Враховуючи її постійне подорожчання і дефіцит на ринку, покупці починають поглядати у бік альтернативних добрив.

   

   

   

  Анатолій Педос, голова правління ПАТ «Агрохімцентр»:

  - Зараз сільгоспвиробники дійсно мають проблеми з аміачною селітрою. Справа в тому, що українські підприємства торік вимушено не працювали, оскільки була висока ціна на газ і виробництво було збитковим. Наразі запасів аміачної селітри немає. Ціна на ці міндобрива сьогодні на 200-300 грн більша за минулорічну і становить 3300 грн/т. Тож, думаю, що цього року аміачної селітри сільгоспвиробники вноситимуть менше, ніж зазвичай, бо її просто немає на ринку.

   

  Дмитро Гордейчук, аналітик ІК «Інфоіндустрія»:

  - Українська селітра продана вже до березня, вартість у березні становить 3300 грн/т. Завантаження заводів для виробництва цього продукту значно зросло і становить 1800-3300 т на добу. Приблизно стільки ж становлять щоденні відвантаження селітри з заводів покупцям. Проте, у лютому не очікується зростання оптових цін на селітру.

  Відзначимо відсутність черг і доступність кальцинованої селітри. На заході України товар продається за 2700-2750 грн/т.

   

  Людмила Огородник
  Схожі новини
 • OSTCHEM виводить потужності з виробництва аміачної селітри на повне завантаження
 • Щодо різкого зростання цін на мінеральні добрива
 • АМКУ запевняє, що Фірташ знизить ціни на добрива
 • Хімічний бізнес Фірташа втрачає рентабельність
 • ПРО РИНОК МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВ

 • Додати комментар
  reload, if the code cannot be seen

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

Чергова «пігулка» для аграріївДля проведення комплексу весняно-польових робіт 2014 року сільгоспвиробникам потрібно близько 1,07 млн тонн мінеральних добрив, з них азотних – 754 тис. тонн, що на 13% більше, ніж у 2013 р., фосфорних – 178 тисяч і калійних – 134 тис. тонн. Але через зростання ціни на них аграріям загрожує дефіцит міндобрив.

Останніми роками аграрії збільшували внесення міндобрив на свої поля. Так, у 2010 р. в середньому по Україні було внесено 54 кг діючої речовини на гектар, в 2011 – 68 кг, в 2012 – 72 кг, у 2013-му - 85 кілограмів. А в 2014-му, через удорожчання добрив, ці показники можуть значно зменшитись. І хоча, за даними Мінагрополітики, наявних залишків міндобрив у сільгоспвиробників, насамперед азотних, буде достатньо, щоб провести перше весняне підживлення озимих культур на рівні 30 кг/га (відповідає агротехнічним вимогам), проблема лишається невирішеною. Бо у січні деякі виробники міндобрив відмовлялися видавати рахунок-фактуру на придбання поживних речовин, посилаючись на їхню відсутність на складах.

У зв’язку з різким зростанням цін на мінеральні добрива в Україні, наприкінці грудня 2013-го аграрні асоціації (Союз птахівників України, Українська аграрна конфедерація, Український клуб аграрного бізнесу, Асоціація фермерів та приватних землевласників України, Аграрний союз України) звернулися до керівництва держави з проханням скасувати спеціальне мито на міндобрива. У листі-зверненні до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова йдеться про те, що відпускна ціна на найбільш поширене добриво – аміачну селітру – протягом місяця зросла із 2800-2900 грн/т до 3500 грн/т, або на 25%, а ціни реалізації добрив сільгосппідприємствам підвищились до 3500 грн/т. Водночас, при потребі для весняно-польових робіт близько 1 млн т азотних добрив у фізичній вазі, у лютому - березні на ринок їх буде поставлено не більше 40%.

Представники аграрних асоціацій переконані: така ситуація на ринку міндобрив призведе до зростання собівартості основних видів рослинницької продукції врожаю 2014 р. на 3-5%, а з урахуванням подальшого зростання вартості інших факторів виробництва (наприклад, орендної плати), підвищення собівартості в 2014 р. може становити 10% і вище.

 

Ситуація на ринку

За інформацією ДП «Держзовнішінформ», ціни на селітру українського виробництва на початку 2014 р. досягли 3280-3350 грн /т. І як відзначають експерти, в новому році аміачна селітра продовжує користуватися високим попитом. Контракти на поставку селітри з українських заводів розтягнулися на лютий, а надходження на український ринок товару російського виробництва також обмежено через аналогічно високий попит покупців у Росії.

При постійному подорожчанні аміачної селітри та її дефіциті на ринку покупці починають подумувати про альтернативні добрива. На тлі ажіотажу з азотними добривами в Україні аграрії активніше цікавляться фосфорними і калійними добривами. Імпортери амофосу відновили його поставки в Україну. Агрохолдинги цікавляться партіями в 1000-1500 тонн. Ціна оптових поставок - близько 4400 грн /т.

Водночас зростають ціни на карбамід, обсяг виробництва якого також не може повністю задовольнити збільшений попит, а при недостатній кількості на ринку продукту українського виробництва об'єктивно починають рости імпортні поставки російського товару.

До речі, попит на карбамід почав зростати ще у другій половині грудня 2013-го і досі зростає. Вітчизняний продукт пропонується трейдерами по 3390-3450 грн/т. При частковому відновленні виробництва в Україні й малій кількості вітчизняного карбаміду на ринку, імпортери активно ввозять в країну російський. Проте зазначають, що зважаючи на зростання вартості сечовини на світовому ринку, інтерес до ринку України у російських виробників знижуватиметься. Це може призвести до зменшення імпортних поставок в Україну і, враховуючи дефіцит на ринку вітчизняного карбаміду, до його дефіциту в цілому перед сезоном внесення добрив.

 

Втрачені позиції

Найбільші виробники мінеральних добрив в Україні вимушені були торік скоротити виробництво. Основні причини - зростання цін на газ на тлі зниження попиту і цін на азотну групу на світових ринках.

Концерн «Стирол», що належить бізнесменові Дмитру Фірташу, у вересні 2013-го призупинив виробництво міндобрив - карбаміду, аміаку, селітри і КАС (карбамідо- аміачна суміш). За інформацією президента Союзу хіміків України Олексія Голубова, крім «Стиролу» виробництво міндобрив скоротили практично всі українські компанії: Одеський припортовий завод (ОПЗ), черкаський і сєвєродонецький «Азот», «Рівнеазот» і «Дніпроазот». За його словами, підприємства пішли на крайні заходи через високу ціну на природний газ на тлі низької вартості міндобрив. «Природний газ обходиться українським підприємствам у чотири рази дорожче, ніж найближчим конкурентам - російським виробникам», - зазначає Олексій Голубов.

Азотні добрива для України - це 46-50% експорту хімічної промисловості, тому загальний недобір по експортному виторгу щомісяця сягає $138-140 млн, підрахував головний аналітик компанії «Інфоіндустрія» Дмитро Гордійчук. «Щорічно експорт карбаміду дає $1,3 млрд, селітри - $250-260 млн, а сульфату амонію - $10 мільйонів. Експорт аміаку - це ще $640-650 млн», - уточнює експерт.

Тому і звертались українські виробники до уряду з проханням вирішити проблеми хімічного комплексу. Передбачалось, що знизити вартість імпортованого газу для заводів вдасться за рахунок газу внутрішнього видобутку, а натомість виробники добрив мали надати їх аграріям зі знижкою.

Як бачимо, не лише знижок сільгоспвиробники не дочекалися, а ще й отримали удорожчання цін на мінеральні добрива. А до посівної часу майже не лишилося…


 

Експертна думка

Леонід Козаченко, президент Української аграрної конфедерації:

- Додатково ускладнює ситуацію той факт, що навіть за умови оплати партії міндобрив у січні, аграрії можуть розраховувати на їх фактичну поставку не раніше лютого - березня 2014 року. Більше того, у зв’язку із зупинкою низки хімічних підприємств протягом осінніх місяців, цілком реальною є перспектива дефіциту мінеральних добрив під врожай-2014.

Алекс Ліссітса, президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»:

- Результатом такого розвитку подій стане суттєве зменшення внесення добрив під основні сільгоспкультури, зниження їх врожайності, а отже, і валових зборів зернових і технічних культур, падіння валової продукції АПК та обсягів валютних надходжень від експорту.

Ольга Хмеленок, начальник відділу хімічної промисловості ДП «Держзовнішінформ»:

- З початку року аміачна селітра продовжує користуватися високим попитом. Враховуючи її постійне подорожчання і дефіцит на ринку, покупці починають поглядати у бік альтернативних добрив.

 

 

 

Анатолій Педос, голова правління ПАТ «Агрохімцентр»:

- Зараз сільгоспвиробники дійсно мають проблеми з аміачною селітрою. Справа в тому, що українські підприємства торік вимушено не працювали, оскільки була висока ціна на газ і виробництво було збитковим. Наразі запасів аміачної селітри немає. Ціна на ці міндобрива сьогодні на 200-300 грн більша за минулорічну і становить 3300 грн/т. Тож, думаю, що цього року аміачної селітри сільгоспвиробники вноситимуть менше, ніж зазвичай, бо її просто немає на ринку.

 

Дмитро Гордейчук, аналітик ІК «Інфоіндустрія»:

- Українська селітра продана вже до березня, вартість у березні становить 3300 грн/т. Завантаження заводів для виробництва цього продукту значно зросло і становить 1800-3300 т на добу. Приблизно стільки ж становлять щоденні відвантаження селітри з заводів покупцям. Проте, у лютому не очікується зростання оптових цін на селітру.

Відзначимо відсутність черг і доступність кальцинованої селітри. На заході України товар продається за 2700-2750 грн/т.

 

Людмила Огородник
Схожі новини
 • OSTCHEM виводить потужності з виробництва аміачної селітри на повне завантаження
 • Щодо різкого зростання цін на мінеральні добрива
 • АМКУ запевняє, що Фірташ знизить ціни на добрива
 • Хімічний бізнес Фірташа втрачає рентабельність
 • ПРО РИНОК МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВ

 • Додати комментар
  reload, if the code cannot be seen

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.