На шляху інтеграції до ЄС аграрним сектором України вже здійснено ряд серйозних кроків. Про це йшлося на шостому засіданні, яке відбулося в рамках Діалогу Україна – ЄС у Брюсселі.
З української сторони у заході взяли участь заступник міністра аграрної політики Роман Шмідт, директор Департаменту розвитку аграрного ринку Мінагрополітики Анатолій Розгон, директор Департаменту зовнішньоекономічних зв’язків Мінагрополітики Сергій Іващук, Керівник ТЕМ у складі Представництва України при ЄС Наталія Рябцева, заступник керівника ТЕМ у складі ПУ при ЄС Георгій Дубинський та інші.
З європейської сторони делегацію очолював директор Генерального Директорату Європейської Комісії «Сільське господарство та розвиток сільської місцевості» Дж. Бенстед-Сміт. Також у зібранні взяли участь представники зазначеної організації та Генерального Директорату ЄК «Торгівля».
На початку зустрічі Дж. Бенстед-Сміт привітав значний прогрес, досягнутий сторонами з моменту підписання Меморандуму про взаєморозуміння. Він відзначив активну роботу представників Міністерства аграрної політики України у динамічному розвитку відносин між Україною та ЄС.
Роман Шмідт поінформував Європейську сторону про основні показники розвитку аграрного сектора України, зокрема стосовно прогнозів урожайності, обсягів торгівлі сільгоспкультурами, а також - виконання низки проектів у сфері сільського господарства, які реалізуються за сприяння Європейської Комісії.
Виплати по-європейськи
Особливу увагу приділили учасники засідання обговоренню шляхів розвитку фермерських господарств. Представники ЄК презентували підходи Європейської Комісії до питання надання допомоги фермерським господарствам. Зокрема йшлося
про взаємозв’язок між виплатами фермерам та виконанням ними вимог «cross-compliance», пов’язаних із забезпеченням здоров’я тварин, безпекою продуктів харчування, захисту навколишнього середовища, раціонального використання ґрунтів тощо.
Розглянуто цілі та етапи реформування Спільної сільськогосподарської політики ЄС. Зокрема, інструменти реалізації її двох основних складових: аграрних ринків (ринкові заходи, прямі виплати) і розвитку сільських територій (посилення конкурентоспроможності, захист навколишнього середовища, підвищення рівня життя у сільській місцевості).
Учасники зібрання проаналізували всі етапи реформування аграрної політики ЄС, починаючи з 1980 року. Зокрема - взаємозв’язок між реформами та розподілом виплат за видами допомоги. Особливу увагу приділено обговоренню скасування прямого зв’язку між допомогою фермерам та обсягами виробництва, яке покликано з одного боку забезпечити стабільність отримання фермерами допомоги, з іншого - дати їм можливість вільно приймати рішення, що вони хочуть виробляти, виходячи виключно із потреб ринку. Зазначалося, що сьогодні в ЄС близько 90% виплат не пов’язано з виробництвом.
Іншим важливим інструментом на даному етапі реформування названо «модуляцію», що покликана збільшити обсяги дотацій на розвиток сільських територій. Вона базується на відсотковому зменшенні суми прямих виплат у розрахунку на одного фермера. При цьому отримані кошти беруться з бюджету аграрних ринків і спрямовуються на розвиток сільських територій.
Фінансування вітчизняного АПК
Представники української делегації презентували механізм державної підтримки аграрної галузі України. Вони відзначили, що нині головним джерелом фінансування програм Мінагрополітики України з Державного бюджету є загальний, спеціальний та стабілізаційний фонди. У 2009 році в рамках загального фонду на реалізацію програм передбачено виділення 4387,3 млн. грн., в рамках спеціального фонду – 5313,8 млн. грн., стабілізаційного – 2200 млн. гривень.
Представники ЄК отримали детальну інформацію про напрямки сільського господарства, на які йдуть кошти із зазначених фондів. Також українською стороною надано чітку інформацію про державну підтримку сільського господарства України у 2009 році відповідно до вимог СОТ.
Не оминули увагою учасники засідання наслідки впливу світової фінансової кризи на обсяги державного фінансування галузі у цілому. Представники України поінформували, що у 2008 році із загального фонду на фінансування видатків Мінагрополітики виділено 10458,3 млн. грн. (зокрема на підтримку розвитку підприємств – 6399,6 млн. грн.). У 2009 році, у зв’язку із обмеженими фінансовими можливостями, передбачається лише 4387,3 млн. грн. (на підтримку розвитку підприємств – 993,7).
Відзначалося, що фінансова криза також негативно вплинула на залучення підприємствами АПК України кредитних коштів. Аналіз динаміки за 2000-2009 рр. показав, що до 2008 р. спостерігалося стале зростання кредитування. Торік агропідприємства залучили кредитів на суму 20 053 млн. грн., з них пільгових – 15131 мільйонів. А у 2009 р. станом на перше жовтня - лише на 4299 млн. грн. (21,4% до показника 2008 р.), з них пільгових кредитів – на 1543 млн. грн. (10,2% відповідно).
Щоб село процвітало
Представники ЄК провели інформативну презентацію засад та основних цілей розвитку сільської місцевості Європейського простору.
Наголошувалося, що головні засади та пріоритети цього напрямку політики розробляються на рівні ЄС. При цьому кожна країна визначає свої національні плани її виконання, виходячи із власних пріоритетів, а моніторинг та оцінка здійснюється спільно країнами-членами та ЄК.
Найбільше уваги при розгляді цього питання сторона ЄС приділила таким напрямам як підвищення конкурентоспроможності у аграрній сфері та секторі лісництва; покращення стану навколишнього середовища та сільських місцевостей за рахунок фінансової підтримки забезпечення раціонального управління земельними ресурсами; підвищення якості життя сільського населення та сприяння диверсифікації економіки сільських регіонів; створення місцевого потенціалу, покращення управління, мобілізація внутрішнього потенціалу місцевих територій тощо.
При цьому зазначалося, яка кількість фінансування спрямовується на той чи інший напрямок. Наголошувалося на важливості правильно обрати пріоритети.
В рамках розгляду цього питання голова української делегації також продемонстрував розгорнуту презентацію про стан розвитку сільських територій України. Прозвучала детальна розповідь про економічний розвиток сільських регіонів, наведено показники забезпечення сільського населення об’єктами соціальної інфраструктури, прогнозні дані стосовно середньомісячної заробітної плати у вітчизняному АПК тощо.
Особливу увагу було приділено діям Уряду, спрямованим на реалізацію потенціалу сільських територій України. Зокрема - реалізації Державної цільової програми розвитку українського села на період до 2015 року. Представники української сторони наголосили, що сьогодні головною метою української програми є підвищення конкурентоспроможності вітчизняного агросектора на внутрішньому та зовнішньому ринках, гарантування продовольчої безпеки країни. Присутніх також поінформували про обсяги коштів, передбачених на фінансування зазначеної програми.
В рамках Діалогу з аграрних питань відбулася зустріч керівника української делегації Романа Шмідта із заступником Генерального директора з питань сільського господарства та розвитку сільської місцевості паном Джерзі Плєва.
Оксана ШАПОВАЛ