Цукор на полицях магазинів у всіх областях України подорожчав на 25-70%. Проте деякі експерти і аналітики прогнозують, що нинішня ціна на цей солодкий продукт - ще не межа. Ціновий пік припаде на березень-квітень.
Про підвищення цін на цукор неодноразово попереджали аграрії. І вже з останнього кварталу 2009 р. було зафіксовано зростання ціни на солодкий продукт. Та попри всі попередження і прогнози, його вартість у 10-13 грн. за кілограм була неочікуваною і шокувала українців. Причин цих змін на ринку декілька.
По-перше, запланованого врожаю цукрового буряку в 12 млн. т і виробництва 1,5 млн. т цукру досягти не вдалося. Врожай солодких коренів склав трохи більше 10 млн. т, з яких виготовити вдалося близько 1,37 млн. тонн цукру. За словами заступника міністра аграрної політики Івана Демчака, український ринок потребуватиме приблизно 440 тис. т солодкого продукту. Нестачу заповнять імпортом цукру-сирцю. За прогнозними розрахунками Мінагрополітики, імпорт із Білорусі складе близько 80 тис. т, і трохи більше 360 тис. т завезуть за квотою СОТ.
Друга вагома причина подорожчання цукру - дефіцит у глобальному масштабі, не виключаючи і основних країн-виробників тростинного цукру – Індії та Бразилії. Світова «нестача» оцінюється на сьогодні в 8 млн. тонн. І до речі, на світових ринках ціна на цукор досягла максимуму за останні 29 років. Утім, на думку глави Національної асоціації цукровиків України «Укрцукор» Миколи Ярчука, попри те, що світова ціна на цукор дійсно зростає, в Україні продається вітчизняний, дешевший товар. І він в країні є. «Сьогоднішня паніка викликана штучно, спеціально для того, щоб підняти ціни на внутрішньому ринку. Реальної ж проблеми я не бачу», - запевняє Микола Миколайович.
За підрахунками експертів, у вітчизняних засіках на 1 січня 2010 року було близько 1,3 млн. т цукру. Українці ж
щомісячно вживають близько 130 тис. тонн. Тобто до травня солодкого кореня власного виробництва повинно вистачити. А далі, якщо імпортні постачання пройдуть без збоїв, то 1 кг цукру-піску коштуватиме 8,50 гривень.
За словами керівника групи експертів асоціації УКАБ Володимира Лапи, для споживачів оптимістичних прогнозів мало, бо цукор-сирець з постачанням в український порт коштує дорого і відповідно не може продаватися за низькою ціною. Тож і потенціал роздрібних цін підвищується.
З тим, що цукор у довгостроковій перспективі буде дорогим продуктом, погоджується і президент агропромислової асоціації "Група компаній "Укррос" - одного з найбільших в Україні виробників бурякового цукру - Сергій Федоренко. Він зазначає, що впродовж 2010 року оптові ціни на цукор можуть підвищитися більш ніж на 13%, а внутрішній попит знизиться на 200 тис. тонн. Упродовж поточного року експерт не прогнозує різкого падіння цін на світовому ринку, але разом із тим наголошує, що оптові ціни в Україні виростуть. Нині, на думку Сергія Федоренка, є два основні чинники, які впливають на ціну цукру в Україні: баланс попиту і пропозиції, а також рівень світових цін на білий цукор і цукор-сирець.
Прогнозувати чітку ціну цукру на кінець маркетингового року ніхто не береться. Натомість Міністерство аграрної політики України сподівається, що цьогоріч посіви цукрових буряків складуть 450 тис. га проти 327,6 тис. га в 2009 році, а виробництво цукру - 2,5 млн. т проти минулорічних 1,3 млн. тонн. Як повідомив заступник міністра аграрної політики Іван Демчак, на слуханнях, які проводилися парламентським комітетом з питань аграрної політики і земельних відносин на тему "Про стан справ і перспективи розвитку цукрової галузі", врожай цукрових буряків в 2010 році очікується в обсязі 18 млн тонн. Для досягнення запланованих результатів, на думку Івана Демчака, необхідно вирішити питання виділення дотацій за посів цукрових буряків, направити кошти на закупівлю цукру в державний продовольчий резерв, відмінити декларування зміни цін на соціально значущі продукти харчування, зокрема на цукор.
Керівник асоціації "Укрцукор" Микола Ярчук теж припускає, що площі під цукровими буряками можуть бути розширені з причини зростання цін на цукор як у світі, так і в Україні. Взагалі за таких умов український буряковий цукор може стати конкурентноздатним на зовнішніх ринках.
Високі ціни на солодкий продукт дають певні можливості. Хоча експерти, зокрема Міжнародної фінансової корпорації IFC, зазначають, що ситуація в галузі кардинально не зміниться, навіть незважаючи на привабливі ціни на цукор на внутрішньому і світовому ринках. Буряк – дуже капіталомістка культура і інвестувати гроші в бурякоцукрову галузь невигідно.
Чи зможе Україна використати дану ситуацію для завоювання зовнішніх ринків цукру, важко сказати. Вже була допущена помилка, і як результат - наша країна стала імпортозалежною від зовнішнього ринку. А ще зовсім недавно фахівці бурякоцукрової галузі повідомляли про проблеми і попереджали про можливі наслідки. Так і не дочекавшись реакції та фінансування з боку держави, галузь відреагувала по-своєму. Аграрії скоротили посівні площі під цукровим буряком майже втричі та обсяги виробництва цукру. Щоб такого не сталося, варто було свого часу забезпечити повне фінансування бурякоцукрової галузі й вирішити питання виробництва цукру в Україні.
Людмила ЛЕБІДЬ