Українсько-бразильські відносини останнім часом успішно розвиваються в багатьох напрямах. Але основною і пріоритетною для України та Бразилії залишається можливість співпраці в сільському господарстві. Наприкінці лютого в Міністерстві аграрної політики України відбулися чергові перемовини між українською та бразильською делегаціями.
Причина зацікавленості України та Бразилії у налагодженні двосторонніх взаємовигідних стосунків, на думку заступника міністра аграрної політики Ярослава Гадзала, полягає в схожості цих двох країн. Це великі аграрні держави з величезним потенціалом.
- Україна - одна з найбільших аграрних країн, де сільське господарство стрімко розвивається, - зазначив Ярослав Михайлович. – Навіть в період фінансової кризи агросектор мав приріст, а Україна стала визнаним експортером зерна і посіла третє місце після США та країн ЄС. Високі показники продемонстрували галузь вирощування сої та розвиток птахівництва. Наразі для нашої країни, зокрема сільського господарства, дуже актуальне питання розвитку інноваційних технологій.
Говорячи про проблеми АПК, заступник міністра зосередив увагу на цукровій галузі та тваринництві. Так, нині Україна відповідно до зобов’язань, узятих при вступі до СОТ, має квоту на ввезення 260 тис. тонн цукру-сирцю. З цього обсягу у 2009 році з Бразилії його було завезено 39,5 тис. тонн. Водночас Ярослав Гадзало зазначив, що Україна, а зокрема Мінагрополітики, максимум уваги приділяє збільшенню виробництва цукрового буряку, аби мати власний цукор і не мати дефіциту.
В свою чергу посол Бразилії в Україні Антоніо Фернандо Крус де Мело, який очолив бразильську делегацію, наголосив, що Бразилія за обсягом аграрного експорту поступається лишень США та Франції і є важливим постачальником на світовий ринок кави, какао, цукрової тростини, бавовни, тютюну, апельсинів, бананів.
- Крім того, наша країна є експортером м’яса і посольство готове в цьому питанні до співпраці, надавши Міністерству аграрної політики вичерпну інформацію щодо підприємств-постачальників, - наголосив посол. - Натомість Бразилію цікавить виробництво і постачання добрив. Ми потребуємо прямих зв’язків і домовленостей з виробниками, а відтак повного усунення посередників з цього ринку.
До речі, за інформацією Держкомітету ветеринарної медицини, між Україною та Бразилією підписано 5 протоколів на ввезення м’яса (зокрема, яловичина, свинина, субпродукти, кишкова сировина). Загалом 68 бразильських підприємств з 5 штатів мають право ввозити до нас м'яів про аграрне серце Бразилії. Адже саме так бразильці називають цей штат, бо він є найбільшим експортером м’яса та зернових. За словами Антоніо Фернандо Крус де Мело, губернатор штату Гояз прибув не лише формально, але й привіз із собою команду фахівців та експертів з різних питань. На його думку, стосунки України з Бразилією ще не налагоджені в повному об’ємі, бо вони можуть і повинні бути набагато стрімкішими та активнішими.
Бразилія переживає епоху розвитку, нарощуючи з кожним роком виробництво, - розповів губернатор. – А штат Гояз визначається ще більшою динамічністю і посідає третє місце в Бразилії з виробництва молочної продукції, четверте – з виробництва сої, перше місце – з виробництва сорго і помідорів і другу сходинку – з виробництва біопалива.
Щодо останнього, тобто виробництва біопалива, то Україну цікавить досвід Бразилії у зазначеній сфері. Як відомо, проблематикою виробництва біопалива Бразилія займається протягом останніх 30 років. За цей період країна розробила та реалізувала найамбітнішу у світі енергетичну програму, згідно з якою більшість автомобільного парку країни переведено на використання в якості пального повністю або частково етанолу, що виробляється з цукрової тростини. До того ж Бразилія стала першою країною в світі із запровадження виробництва машин, які використовують комбіновану систему пального “флекс”, що дозволяє не лише заправляти їх бензином або спиртом (етанол), але і використовувати змішану форму пального – бензин разом зі спиртом.
Бразилія є другою у світі країною після США за обсягом виробництва етанолу і найбільшим його експортером. Виробництво етанолу в Бразилії відрізняється від аналогічної індустрії у США тим, що при цьому в якості основного виду сировини використовується цукрова тростина, яка дозволяє досягти високого рівня енергетичної конверсії. Пошук Бразилією чистої, відновлюваної енергії включає також виробництво та поширення біодизелю згідно з відповідною національною програмою. У зазначеному напрямі заплановане поступове збільшення частки біодизелю у звичайному дизельному пальному, виробленому на нафтовій основі.
Бразилія також активно популяризує тему біопалива у світі. А оскільки в Україні потенціал біопального використовується на рівні 1% і водночас держава імпортує близько 50% енергоносіїв, то вона є привабливою для Бразилії.
- Нас цікавлять альтернативні види палива, - зазначив Антоніо Фернандо Крус де Мело. – Бразильська сторона налаштована дуже рішуче в цьому плані, ми навіть готові до створення спільного українсько-бразильського підприємства з виробництва біопалива в Україні. Сподіваємося, що вже в квітні буде створена спільна робоча група з цього питання. Для України це теж має бути стратегічною задачею. Бразилія шукає вигоду не лише для себе, а й користь для обох країн. Політика бразильського уряду полягає в тому, що допомагаючи розвиватися іншим країнам, Бразилія теж розвивається.
Заступник міністра аграрної політики Ярослав Гадзало підтвердив, що Україна має значні перспективи щодо виробництва біопалива, але водночас нормативно-законодавча база поки що не дозволяє на повну потужність провадити таке виробництво. Щодо співробітництва в галузі мінеральних добрив, то Ярослав Михайлович пообіцяв звернутися до Міністерства промислової політики з проханням посприяти налагодженню прямих поставок добрив до Бразилії.
Людмила ЛЕБІДЬ