Третього жовтня 2014 року в Інституті зрошуваного землеробства НААН (ІЗЗ НААН) уперше за багато років провели виїзне засідання Президії Національної академії аграрних наук України, урочисто відкрили стелу видатним діячам і відомим вченим галузі зрошуваного землеробства, свої двері цього дня відкрив і відновлений музей інституту. А привід до цих подій був серйозний: провідній науково-дослідній установі України з питань зрошуваного землеробства виповнилось 125 років.
Кілька тижнів до події Раїса Вожегова, нинішній директор інституту, просто збивалася з ніг. Звісно, разом зі співробітниками. Адже довелося зробити чимало: наводили лад у зимовому саду всередині і в дендропарку, навколо приміщення установи, облаштовували стенди про історію зрошення, запрошували гостей, особливо піклуючись про ветеранів галузі та намагаючись нікого з них не забути, готували нагородні листи і грамоти. Одним словом, дуже хвилювались і прагнули провести урочистості якнайкраще.
Пригадую, після урочистої частини Раїса Анатоліївна сказала мені втомлено: «Не сплю вже котру ніч. Навіть снодійні не допомагають…» Я її заспокоїла й подумала: «Дійсно, стільки зроблено. Територія, приміщення, актова зала – як на картинці. Скільки енергії, скільки праці вкладено… От характер!»
Директором інституту Раїсу Анатоліївну призначили 30 червня 2010 року (згідно наказу Президії НААН). Відтоді почалися активні зміни в установі. Науковці зауважують: їх керівник – неординарна особистість, адже її енергійності та креативності можна тільки позаздрити. За ініціативи Раїси Вожегової в стислі строки були оптимізовані дослідні ділянки інституту, у дендропарку відбудували ставок, почали роботи з відновлення прилеглої території і створили стелу відомим діячам галузі зрошення. До речі, в 2013 році інститутський дендропарк внесли до Ради садів і дендропарків України. І все це, зважте, не основний напрямок роботи директора. Бо щодня доводилось вирішувати купу наукових і організаторських завдань.
Втім, і це їй вдається майже з легкістю. Працівники інституту інколи дивуються: і як тільки все встигає? Все помічає, знає про проблеми працюючих, у курсі всіх справ. І на кожну має власний погляд, а головне - результативне рішення. Так, Раїса Анатоліївна активно і системно підійшла до посилення селекційної роботи: в ІЗЗ НААН створюються та чи не щороку впроваджуються у виробництво нові сорти й гібриди пшениці озимої, кукурудзи, сої, помідора та люцерни, інших культур. Всі сорти і гібриди спеціалізовані під зрошувані землі, новітні й адаптовані до посушливих умов, екологічно-безпечної системи зрошуваного і неполивного виробництва відповідно до спеціалізації господарств.
Одна з характерних рис Вожегової - вона ніколи не зупиняється на півдорозі, а завжди прагне досягти поставленої мети. Тож цілком природно, що цього ж вона чекає і від підлеглих. А отже, в Інституті зрошуваного землеробства НААН працюють професіонали своєї справи, здатні в нелегкі часи взяти тягар відповідальності на власні плечі й подолати більшість перешкод. От і виховання молодих наукових кадрів в ІЗЗ НААН триває сьогодні під надійним крилом досвідчених професіоналів, для молодих учених постійно проводяться конкурси на кращі наукові доповіді. Завдяки природному дару знаходити потрібні слова та надихати людину на рух уперед, Раїса Анатоліївна допомагає молоді розкривати не тільки науковий, але і творчий потенціал. Беззаперечною її заслугою є те, що колектив інституту завжди охоче виступає в дні свят з концертами в смт Наддніпрянське і на різних конкурсах художньої самодіяльності.
А починалося все…
Здобувши агрономічну освіту, Раїса Вожегова прибула в 1987 році працювати на Кримську дослідну станцію. Спочатку молодшим, а потім старшим науковим співробітником. Так розпочався науковий шлях цієї сміливої і натхненної жінки.
У 1999-му вона закінчує аспірантуру в Інституті зрошуваного землеробства і захищає кандидатську дисертацію на тему: «Створення вихідного матеріалу для селекції озимої пшениці в умовах степової зони Криму». До слова, науковим керівником її був відомий селекціонер, доктор біологічних наук, професор Орлюк Анатолій Павлович.
Через два роки, вже будучи досвідченим науковцем, Раїса Вожегова переводиться до Інституту рису (м. Скадовськ), де протягом 10 років обіймає посади завідувача відділу селекції, вченого секретаря, заступника директора з наукової роботи.
Новим серйозним етапом для Раїси Анатоліївни стає 2010 рік: вона захищає докторську дисертаційну роботу(«Наукове обґрунтування і результати селекції рису в Україні») і очолює Інститут зрошуваного землеробства НААН. Водночас розпочинається її активна міжнародна діяльність і робочі візити до Росії, Італії, Єгипту, Туреччини, Китаю, а в березні 2015-го - до Мексики на міжнародну науково-практичну конференцію, присвячену проблемам боротьби з опустелюванням і бідністю у світі. Завдяки наполегливому бажанню і діяльності директора щодо виходу на міжнародний рівень вчені ІЗЗ НААН співпрацюють з іноземними компаніями та фахівцями США, Польщі, Угорщини, Туреччини, Узбекистану та інших країн.
Нині наукові розробки директора інституту стосуються питань ефективного використання зрошуваних земель, агротехніки зернових культур, еколого-агрохімічного стану землеробства на півдні України, селекції, генетики, насінництва, що значно сприяє стабілізації виробництва на зрошуваних землях південного регіону України. А отже, і науковий доробок Раїси Анатоліївни солідний: понад 500 наукових праць, з них 13 монографій, 8 навчальних посібників, 68 методичних рекомендацій, 28 авторських свідоцтв і патентів. Вона є автором 12 сортів рису і 7 сортів пшениці озимої, з яких 9 сортів рису й один сорт пшениці озимої занесені до Державного реєстру сортів рослин України.
За останні 5 років в інституті захищено 2 докторські дисертації, 25 кандидатських, готується до захисту 8 робіт. Під науковим керівництвом Раїси Вожегової п’ятеро аспірантів успішно захистили кандидатські дисертації, ще шестеро навчаються в аспірантурі.
Є чим пишатись
Одна з відзнак, якою особливо пишається Раїса Анатоліївна, – почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (присвоєно в 2012 р. Указом Президента України). Пізніше її нагородили Почесною грамотою Міністерства АПК України, Почесною відзнакою Президії НААН, Орденом «Петра Сагайдачного», почесними грамотами Херсонської обласної держадміністрації та Українського інституту експертизи сортів рослин, грамотами Головного управління агропромислового розвитку Херсонської області, Обласного управління водних ресурсів, Херсонського міського голови, Держуправління охорони навколишнього природного середовища і ще дипломами за участь у ряді загальнодержавних проектів.
За вагомий особистий внесок у впровадження науково обґрунтованих систем землеробства півдня України, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм торік Раїсу Анатоліївну нагороджено Почесною грамотою Верховної Ради України. А роком раніше їй було присвоєно вчене звання професора за спеціальністю 06.01.02 «Сільськогосподарські меліорації».
Ну а надійною підтримкою, наснагою у житті та справжньою гордістю Раїси Анатоліївни є її люблячий чоловік Сергій Гервасійович і дві прекрасні доньки – Лариса та Надія.
Ось така талановита людина є керманичем Інституту зрошуваного землеробства НААН. Справжній лідер, натхненний організатор, ініціативний і креативний менеджер, прекрасна жінка і мати.
20 червня Раїса Вожегова святкує день народження. Колеги та учні, друзі та рідні вітають Раїсу Анатоліївну з цим знаменним днем. І щиросердно бажають міцного здоров’я, благополуччя, мудрих рішень і успіхів у будь-яких починаннях, щоденних справах, сміливих планах і сподіваннях. Нехай на Вашій життєвій дорозі Вас підтримують і надихають рідні люди, розуміють і допомагають колеги, але минають негаразди та непорозуміння. Хай доля й надалі дарує енергію і вагомі успіхи на славу та процвітання нашої Вітчизни. Любові й добробуту Вам, Раїсо Анатоліївно, в родинному колі!