Уряд прозвітував перед суспільством про свої перші здобутки за 100 днів роботи.
Так, під час прес-конференції для засобів масової інформації про конкретні кроки Кабінету Міністрів розповів Прем’єр-міністр Микола Азаров. Про заходи, вжиті для стабілізації ситуації в АПК, повідомив його колега – Віце-прем’єр Віктор Слаута.
Віктор Андрійович підкреслив, що першими кроками діяльності Уряду в аграрному секторі було забезпечення організованого проведення весняно-польових робіт, які щороку потребують суттєвих фінансових ресурсів. Ось що в цьому плані зробив Уряд.
Перше: розширив доступ агровиробників до кредитних ресурсів. Було проведено ряд нарад за участі представників банківських структур, в т.ч. і Національного банку. В результаті прийнято рішення: в якості застави при одержанні кредиту у комерційних банках вони зможуть використати майбутній врожай та приплод худоби. Це рішення дало реальний результат. Так, якщо за перші три місяці року обсяг кредитування складав близько 400 млн. грн., то нині аграрії вже одержали кредитів 2,8 млрд. гривень.
Під час проведення посівних робіт забезпечено оптимальну структуру посівів, зокрема зернової групи, збільшено площі посівів технічних культур (цукрового буряку) з тим, щоб не допустити будь-яких збурень на внутрішньому ринку.
Також вжито невідкладних заходів по максимальному забезпеченню сільгоспвиробників паливно-мастильними матеріалами і мінеральними добривами, знято штучні обмеження по завезенню засобів захисту рослин в Україну.
На сьогодні вже запроваджено механізм форвардних закупівель сільськогосподарської сировини та продуктів її переробки підприємствами харчової промисловості.
Віктор Слаута нагадав, що Уряду вдалося відшукати кошти і збільшити бюджетну підтримку АПК. Тобто у Державному бюджеті України поточного року на це передбачено 13,4 млрд. грн., у тому числі 3 млрд. грн. буде виділено зі Стабілізаційного фонду. Також треба врахувати, що за рахунок збереження пільгового режиму справляння податку на додану вартість агровиробники додатково отримають 9,2 млрд. грн., а фіксованого сільгоспподатку – 2,6 млрд. гривень. Для стабільної роботи АПК Уряд затвердив порядки використання коштів держбюджету за основними програмами розвитку галузі.
Віце-прем’єр підкреслив, що нині зростає роль великотоварного виробництва. Це підтверджують цифри: частка продукції, виробленої сільгосппідприємствами, зросла проти відповідного періоду минулого року у виробництві м’яса з 46,5% до 50,3%, молока - з 21,9% до 22,8%, яєць - з 59,5% до 61,1%.
Зміцнюються тенденції до зростання виробництва продукції сільського господарства, яке за січень-травень нинішнього року порівняно з відповідним періодом 2009 р. зросло на 4,5%, у т.ч. в агропідприємствах – на 11,5%. Зросло поголів’я свиней (на 14,2%), овець і кіз (на
5,4%) та птиці всіх видів (на 5,1%).
Вдалося стабілізувати ситуацію у харчовій промисловості: за п’ять місяців 2010 року у порівнянні з відповідним періодом минулого року зросло виробництво таких найважливіших видів харчової продукції: свинини мороженої (на 30,7%), свинини свіжої чи охолодженої (на 23%), яловичини мороженої (на 18,3%), олії соняшникової (на 10,3%), масла вершкового (на 5,7%). В цілому виробництво харчових продуктів уже у травні зросло на 3,8%.
Віктор Андрійович наголосив і на тому, що призупинено зростання цін на внутрішньому ринку продовольчих товарів. За оперативними оцінками, на 21 червня роздрібні ціни на яловичину на продовольчих ринках у порівнянні з початком року знизилися на 3,1%, свинину – на 4,8%, сало – на 18,4%, яйця – на 36,3%.
Як результат, внаслідок збільшення виробництва сільгосппродукції надходження податкових платежів до Зведеного бюджету зросли на 53%, до Пенсійного фонду – на 27%.
Про перші досягнення журналістам прозвітутвав і міністр аграрної політики Микола Присяжнюк. Він найперше повідомив їх про те, що міністерством розроблена Концепція реформ сільського господарства України. Зокрема, визначені пріоритетні напрями реформування галузі, алгоритм, механізми та принципи бюджетного фінансування втілення цих реформ.
Про напрями реформ Микола Володимирович говорив неодноразово. Це підвищення ефективності галузі рослинництва; розвиток високоефективних галузей свинарства і молочного скотарства; реформування аграрної освіти та науки відповідно до реальних потреб сільського господарства; удосконалення системи державного управління аграрним сектором.
Міністр презентував концепцію громадськості та наукової спільноти під час міжнародної виставки «Агро-2010». Нині триває обговорення цієї концепції.
Присяжнюк деталізував цифри збільшення держпідтримки розвитку підприємств АПК. Так, наголосив міністр, Уряд ухвалив рішення про виділення у 2010 році коштів на компенсацію відсоткових ставок за кредити, залучені підприємствами АПК, яка не була виплачена в 2009 році (постанова КМУ від 07.04.2010 №296). Держказначейство України відкрило асигнування в обсязі 100 млн. грн. на фінансову підтримку агропідприємств через механізм здешевлення кредитів (60 млн. грн. спрямовані отримувачам). Це дозволило збільшити в 1,5 рази обсяги залучених кредитних ресурсів.
За 5 місяців нинішнього року отримано один із найвищих показників з виробництва сільгосппродукції за останні роки. Спостерігається тенденція до оптимізації структури посівних площ під урожай 2010 року. Вдалося також стабілізувати ситуацію на ринку пального. Так, ціни на пальне протягом двох останніх місяців знизилися майже на 5% і становлять на дизпаливо – 6900 грн./т, автобензин – 8300 грн./тонну. Завершено підготовку до роботи кормо- та зернозбиральної техніки. Для збирання врожаю ранніх зернових і зернобобових культур будуть задіяні майже 57 тис. комбайнів. На Півдні країни вже розпочато збирання ранніх зернових культур. На … липня ранні зернові і зернобобові обмолочені на …………… тис. гектарах. Намолочено …. тис. тонн зерна при середній врожайності 25,7 ц/га, що на 2% перевищує минулорічний показник. За оптимальними прогнозами очікуване валове виробництво зернових культур становитиме понад 46,0 млн. тонн.
Агроміністр наголосив на тому, що вже закінчено перевірку роботи Аграрного фонду. Він розпочав державні форвардні закупівлі, отримавши від сільгоспвиробників заявки під майбутню поставку зерна в обсязі 802,2 тис. т на понад 1 млрд. грн. (123% від орієнтованого обсягу закупівель). Сьогодні на розрахункових рахунках Аграрного фонду по програмі формування інтервенційного фонду знаходиться на залишку відкритих асигнувань на суму 138,5 млн. грн., по програмі із обслуговування об'єктів державного цінового регулювання – 8,3 млн. гривень. Оплата за зберігання зерна становить 54,7 млн. гривень.
Міністр також нагадав, що аграрному блоку Уряду вдалося стабілізувати ситуацію у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, досягнути уповільнення темпів зростання споживчих цін і зростання експорту аграрної продукції. Щодо останнього, то протягом 5 місяців ми експортували сільгосппродукції на 3,7 млрд. дол. США (на 4% більше відповідного періоду 2009 р.). Зокрема, зросли обсяги експорту м’яса та м’ясопродуктів (у 1,9 рази), молокопродуктів (в 1,7 рази), олії (в 1,4 рази), тютюну та виробів з нього (на 11%), цукру (на 10%) та деякої іншої продукції. Зовнішньоторговельне сальдо позитивне і становить 1,3 млрд. дол. США.
Микола Присяжнюк розповів, над чим розпочато роботу і над чим працює Мінагрополітики сьогодні. Зокрема, це реформування галузі згідно з розробленою Концепцією, створення державного Аграрного банку, державного Земельного (іпотечного) банку, Аграрної біржі, національного оператора на ринку зерна, системи цивілізованого страхування аграрних ризиків та підтримки сільгоспвиробників тощо.
Та найголовніше завдання сьогодні - переконаний міністр - поетапне впровадження системних аграрних реформ.
Матеріали надано прес-службами
Віце-прем’єр-міністра і Мінагрополітики