Народна мудрість стверджує: врожай не той, що в полі, а той, що в коморі. Міністерство аграрної політики на початку жовтня порахувало, наскільки заповнені українські засіки, і очільник профільного міністерства Микола Присяжнюк заспокоїв українців, зазначивши, що об’єми виробництва сільськогосподарської продукції дозволяють повністю забезпечити продовольчу безпеку країни.
- Питання продовольчої безпеки актуальне для кожної країни, - наголосив міністр, – і підтвердилися прогнози експертів, які ще кілька років тому зазначали, що питання продовольчої безпеки стане питанням №1 для багатьох країн. Але відразу зазначу, що в нашій країні загальне виробництво сільгосппродукції для забезпечення продовольчої безпеки є в повному обсязі.
За даними Міністерства аграрної політики, продовольчої пшениці цьогоріч зібрано 10,3 млн. т, при потребі для споживання в 5 млн. тонн. Ячменю вироблено 8,7 млн. т (наша потреба - 200 тис. т), кукурудзи планується отримати 10,6 млн. т (потреба - 150 тис. т). Найпопулярнішої нині гречки цьогоріч в Україні вироблено 168 тис. т, а норма споживання - 135-140 тис. тонн. Рослинної олії за прогнозами має бути 2,9 млн. т за потреби внутрішнього споживання - 700 тисяч. Цукру, за розрахунковим балансом МінАП, країна має отримати 2,1 млн. т (рівень споживання - 1,8 млн. т). Овочів планують зібрати 7,3 млн. т (обсяг споживання - 5 млн. т). Картоплі, попри ажіотаж, зібрано достатньо: 18 млн. т (внутрішня потребама – 6 млн. т).
За словами Миколи Присяжнюка, обсяги запасу зернових та овочів є достатніми, а от щодо м’яса, то існує певний дисбаланс.
- М’ясна галузь, наразі, ще залишається експортнозалежною і протягом року імпортовано буде 300-310 тис. тонн м’яса, - зазначив Микола Володимирович. – Його імпорт триває в нормальному режимі, без державного втручання. Емоційні, сезонні чи політичні виклики не повинні підігрівати ситуацію. Бо статистика - річ вперта, і вона є реальною. Україна – аграрна держава, яка претендує на роль стабільного гравця на зовнішніх ринках. Україна нині входить до десятки країн найпотужніших трейдерів у зерновому сегменті. До того ж ми експортуємо понад 60% олії від усього світового експорту, а за рівнем експорту ячменю наша країна - на 2-3 позиції, за показниками експорту пшениці і кукурудзи ми також у десятці найбільших країн-експортерів.
Як зазначив Микола Присяжнюк, на 1 жовтня Україна експортувала 3,7 млн. т зерна і в портах знаходиться ще 300 тонн зерна. Міністр аграрної політики підкреслив, що запланований об’єм експорту зернових – 12 млн. т - буде виконаний. Щодо внутрішнього споживання продовольчої пшениці, то Микола Володимирович зазначив, що держава сформувала достатній запас зерна для стабілізації цін на хліб. За його словами, в Аграрному фонді сьогодні є 1,4 млн. т зерна, в регіональних фондах – 1,5 млн. т пшениці,
ще близько 600 тис. т пшениці зберігають на складах виробники хліба.
- Резерв продовольчого зерна забезпечений. І держава нині готова до інтервенцій, - підкреслив міністр. Також Микола Присяжнюк повідомив, що Аграрний фонд щомісяця видає у вигляді інтервенцій 43 тис. т борошна для запобігання зростанню цін, а Уряд передбачив компенсацію кредитів для пекарів в обсязі 20 млн. гривень.
Очільник профільного міністерства звернув увагу, що сьогодні питання фуражного зерна стоїть гостріше за продовольче. На думку Миколи Присяжнюка, потрібно зробити все можливе, аби зростання ціни на фуражне зерно не викликало подорожчання м’яса. «Поки що це нам вдається, - зазначив він, – оскільки маємо запаси. Думаю, і в подальшому нам вдасться утримувати цінову ситуацію на ринку молока і м’яса».
Щодо появи в ЗМІ інформації, ніби не проводиться в повному обсязі посівна озимини, то міністр заспокоїв:
- Ті обсяги посівів, які були заплановані - 8,4 млн га, - до речі, вони перевищують минулорічні обсяги, будуть посіяні. На 1 жовтня вже посіяно 5,4 млн. га і щодоби сіється 300 тис. га озимих. Це дасть нам можливість забезпечити продовольчу безпеку в сегменті зернових на наступні роки.
Актуальною темою для агропромислового комплексу є питання агрострахування. Між іншим, Микола Присяжнюк є автором законопроекту «Про аграрне страхування», який найближчим часом повинен розглядатись Верховною Радою. За словами аграрного міністра, АПК чекає на створення ринку сільськогосподарської землі, державного земельного іпотечного фонду землі сільгосппризначення, аграрного фінансового фонду, створення аграрного банку розвитку. «В цьому ж сегменті є й агрострахування та потужний розвиток аграрного лізингу», - зазначив посадовець.
Якщо говорити про майбутнє АПК, то Микола Володимирович, цитуючи слова Прем’єр-міністра, зазначив, що «дві галузі - будівництво і аграрний сектор - будуть локомотивом української економіки». Тож головний аграрій країни переконаний: фінансування агросектору є важливим інструментом для його розвитку.
- Сьогодні проводяться розрахунки, щоб ще в поточному році фінансувати форвардні закупівлі врожаю наступного року, - зазначив він. - Це дасть можливість сільгоспвиробнику посіяти, купити добрива і вчасно підживити озимі. Наступного року Уряд планує робити такі фінансові кроки, щоб вони були мотивацією для розвитку АПК, для залучення сучасних технологій, для товарного виробництва і стандартизації нашої агропродукції. І головне, щоб розвивалась логістична мережа з побудовою складів зберігання і оптових ринків. Уже визначені місця розташування 5-ти оптових ринків, перші ринки запрацюють на початку наступного літа.
Микола Присяжнюк ще повідомив, що, перебуваючи з робочим візитом у США, він зустрівся з керівництвом Американського експортно-імпортного банку. І було досягнуто домовленості про надання кредиту. Американський банк готовий виділити Україні кредит у розмірі 250 млн. доларів для закупівлі сільгосптехніки. Цей кредит передбачає закупівлю комбайнів John Deere, термін кредиту складає 8 років, ставка - 4% річних. Микола Присяжнюк розраховує, що вже на початок наступних жнив частина американських кредитних коштів буде отримана. Крім того, посадовець повідомив: у найближчих планах - створення на базі українських агроуніверситетів навчальних груп із підготовки спеціалістів для роботи на сучасній сільгосптехніці. Отже, будуть створені регіональні центри з обслуговування цієї техніки.
А ще Микола Присяжнюк повідомив, що відбулась його зустріч із представниками Інституту прогнозування США, який саме і займається прогнозуванням врожаю. Тож є домовленість про створення на базі Українського університету біоресурсів і природокористування Інституту прогнозування майбутніх врожаїв. «Ми займемося аналітикою щодо врожайності землі і контролюватимемо сівозміни, які повинні відповідати ринковому попиту», - зазначив Микола Володимирович.
Загалом головний аграрій країни налаштований оптимістично. Микола Присяжнюк запевнив, що Уряд має чіткий план розвитку АПК і завершує роботу над ринковими економічними заходами, які змусять АПК стабільно працювати і не викликати дефіциту продукції чи цінових коливань.
Людмила ЛЕБІДЬ