Міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк, вітаючи у Вінниці студентів місцевого національного аграрного університету з Днем знань, назвав їхній ВНЗ таким, що нині розвивається найбільш динамічно. Про високий рейтинг Вінницького аграрного свідчить і те, що в нинішньому році у ньому навчатимуться студенти з 22-х областей і навіть з Києва.
- Вірю, що посіяні зерна науки дадуть гарні сходи і обернуться щедрим урожаєм для нашої держави, - зазначив Микола Присяжнюк. – Тільки грамотні, добре підготовлені фахівці здатні успішно реалізувати поставлені Президентом України завдання у галузі реформування АПК та земельних відносин. На жаль, у нас не вистачає спеціалістів з агрономії, переробки продуктів тваринництва. І не тому, що нема бажаючих опановувати такі спеціальності. Причина в іншому – відсутності престижу і мотивації до праці на селі. Ця проблема не нова. Вона існувала ще за радянських часів. Її можна вирішити тоді, коли в сільській місцевості будуть створені належні умови для життя людей.
Саме з цією метою міністерство разом з профільним Комітетом ВР, який очолює ректор Вінницького агроуніверситету, народний депутат України Григорій Калетнік, запропонували законодавчо закріпити положення про відрахування 1% коштів за орендовану сільгосппідприємствами землю до бюджету місцевих рад.
- Такі відрахування впродовж року - це 4 млрд. гривень, - уточнив Микола Присяжнюк. – Завдяки цим коштам уже за кілька років можна буде значно поліпшити інфраструктуру у сільських населених пунктах.
Майбутнім фахівцям аграрної галузі міністр повідомив про те, що до 2016 року заплановано подвоїти виробництво основних видів продукції АПК. Це особливо актуально на фоні зростання дефіциту продуктів харчування.
- Ще донедавна ми тільки те й чули, що наша продукція ніколи не знайде свого споживача на світових ринках, бо вона, мовляв, і стандартам не відповідає, і на вигляд не така, як треба. Нині ж ставлення до нас змінюється кардинально, - каже міністр. – Так, протягом першого півріччя експорт нашого молока, овочів та фруктів зріс удвічі. Бо насправді наша продукція якісна, екологічно чиста.
Міністр побажав студентам Вінницького НАУ гарних сходів на ниві освіти й науки і в подальшому - на аграрній ниві. Особливі слова подяки гість адресував професорсько-викладацькому складу університету, батькам студентів.
Більше трьох тисяч учасників зібралися у переповненій залі кіноконцертного комплексу “Райдуга”, що у Центральному парку культури і відпочинку у Вінниці. Серед почесних гостей були керівники області – голова облдержадміністрації Микола Джига та голова облради Сергій Татусяк. На зустріч прибули також керівники районів, сільські та селищні голови, начальники управлінь АПК та освіти, керівники сільськогосподарських і фермерських господарств.
- Кожна людина на світі, незалежно від її професії, потребує щодень скибки хліба, - зазначив у своєму виступі ректор ВНАУ Григорій Калетнік. – Тільки високопрофесійні кадри здатні так організувати сільськогосподарське виробництво, щоб воно давало результати на рівні світових. Готувати якісні кадри можна тоді, коли навчальні програми адаптуватимемо до вимог часу, що ми й робимо в нашому ВНЗ.
Ректорат університету налагодив тісні стосунки з усіма структурами в області – від шкіл, з якими постійно проводять профорієнтаційну роботу, до обласної адміністрації й облради, які підтримують навчальний заклад у всіх добрих починаннях. Адже саме тут готують значну частину кадрів для області. Це дало позитивні результати. В університеті виконали план набору студентів на всі основні ліцензійні спеціальності. Показовим є ще один факт: майже третина випускників шкіл міста Вінниці стали студентами ВНАУ.
Міських жителів приваблюють нові спеціальності, відкриті за два останні роки. Зокрема, “Митна справа”, “Екологія”, “Лісівництво”. ВНАУ - єдиний в області вуз, де вже відкрито спеціальність “Міжнародна економіка”. У жодному навчальному закладі Вінниці, окрім ВНАУ, немає Вченої ради із захисту наукових звань кандидата і доктора економічних наук. Два роки тому університет отримав статус національного. Тепер, як повідомив ректор, заплановано створити на базі ВНАУ Подільський регіональний науково-освітній інноваційний центр. Він об’єднає ряд вищих аграрних закладів сусідніх областей.
Міністру показали два оновлені корпуси університету. Над одним з них торік надбудували поверх і додатково отримали 1,2 тис. квадратних метрів аудиторного фонду. Наказом профільного міністра університету передали п’ятий корпус. Раніше будівля належала одній із міністерських структур, але використовували її не за призначенням: майже всі поверхи передали в оренду комерційним структурам. Тепер у якісно відремонтованому 4-поверховому будинку навчатимуться студенти.
Гості також побачили новозбудоване приміщення їдальні на 250 місць, укомплектоване сучасним обладнанням, новими меблями. Недарма в університеті планують відкрити ще одну кафедру – ресторанно-готельного бізнесу.
Віктор СКРИПНИК,
Вінниця Фото Дмитра КОЗЛОВА