Аграрний тиждень. Україна
» » ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ЯКІСТЮ НАСІННЯ
» » ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ЯКІСТЮ НАСІННЯ

    ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ЯКІСТЮ НАСІННЯ


    Готовність. Напередодні посівної кампанії перед сільгоспвиробниками постало завдання проаналізувати готовність насіннєвого матеріалу. Задля цього зібралися нещодавно на нараду начальники насіннєвих інспекцій усіх областей та АР Крим. Аграрії підбили підсумки діяльності за минулий рік та оцінили готовність до цьогорічних весняно-польових робіт.

    КОНТРОЛЬ ТА АПРОБАЦІЯ НАСІННЯ. У насінницькій роботі надзвичайно важливим є систематичний контроль за сортовими, посівними та урожайними якостями насіння. Йдеться про цілий комплекс робіт: польову апробацію й реєстрацію сортових посівів, ґрунтовий контроль та лабораторний аналіз посівних матеріалів. Нині це покладено на державні насіннєві інспекції. За звітом, усього в Україні 24 обласних і 471 районна насіннєва інспекція. Здійснюючи контроль за садивним матеріалом, вони надають господарствам практичну (організаційну) допомогу у вирощуванні та підготовці насіння з високими посівними якостями.
    Довідково:
    Загалом за період 2004-2006 рр. Міністерством аграрної політики України на підставі рішень атестаційних комісій видано 3449 паспортів на право виробництва та реалізації насіння і садивного матеріалу.
    До Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу в 2006 році занесено 2103 суб'єкти господарювання.
    Торік інспекції здійснили державний контроль в 12 тис. 670 господарствах, науково-дослідних установах та елітно-насінницьких господарствах, що становить 91,2% до загальної кількості (із 13 тис. 893). Недотримання умов ведення насінництва встановлено у 2 тис. 813 господарствах, тобто кожному п'ятому перевіреному. Виявлені порушення, які можна було виправити на місці, усувалися.

    АГРАРІЇ ЗВІТУЮТЬ. За статистичними даними 2006 року для апробації було відведено 2 млн. 444,2 тис. га сортових посівів сільськогосподарських культур.
    Контролем за проведенням апробації з 13 тис. 893 охопили 8 тис. 26 господарств на площі 1 млн. 434,9 тис. га. Порушення зафіксовані на площі 73,4 тис. га (засміченість іншими сортами, важковідокремлюваними культурами, бур'янами; ураженість хворобами і шкідниками) в 905 господарствах, що становили 11,3% перевірених.
    Під час проведення апробації з числа сортових посівів у 403 господарствах забраковано 23,0 тис. га посівів, або 1,6% перевіреної площі.
    Перевіряючи підготовку насіння, контролем охопили близько 80% сільгосппідприємств (11 тис. 460 господарств). Порушення виявлено в 1209 господарствах, що становить 10,5% до перевірених, або в кожному 9 господарстві. Звичайно, це не найкращий результат, але, враховуючи недостатнє забезпечення господарств очисно-сушильною та сортувальною технікою, аграрії одностайно назвали його задовільним. Відзначили професійність спеціалістів галузі, завдяки яким вдалося виконати такий обсяг завдань.

    КІЛЬКІСТЬ І ЯКІСТЬ НАСІННЯ ЯРИХ ЗЕРНОВИХ ТА ЗЕРНОБОБОВИХ. Особливу увагу учасники наради звернули на якість насіння ярих зернових та зернобобових культур. Зазначили, що станом на 1 лютого 2007 року сільськогосподарськими підприємствами підготовлено 1 млн. 49,9 тис. т насіння, з них кондиційного – 969,4 тис. т, що становить 90% до прогнозованої потреби (на цю дату 2006 року теж було 90% кондиційного насіння).
    Майже у повному обсязі (90-100%) вже підготовлено кондиційного насіння господарствами Вінницької, Житомирської, Одеської, Кіровоградської, Київської, Запорізької, Полтавської, Херсонської, Харківської, Рівненської, Хмельницької, Чернігівської, Волинської, Івано-Франківської, Закарпатської областей та АР Крим; 75-85% до потреби мають господарства Донецької та Львівської областей.
    Значно відстали Чернівецька (37%), Миколаївська (56%), Сумська (62%) області. І це також спричинено браком технічного оснащення.
    Довідково:
    Відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал» усі партії насіння, які підготовлені для реалізації, супроводжуються Сертифікатом на насіння України. За 2006 рік державними насіннєвими інспекціями видано 17 тис. 607 сертифікатів на 431,5 тис. т насіння озимих зернових та ярих зернових і зернобобових культур, у т.ч.:
    озимі зернові – видано 6855 сертифікатів на 188,58 тис. т насіння, в тому числі по категоріях:
    – ОН-ЕН на 83,57 тис. т насіння,
    – РН 1-3 на 105,01 тис. т насіння;
    ярі зернові та зернобобові – видано 10752 сертифікатів на 242,94 тис. т насіння, в тому числі по категоріях:
    – ОН-ЕН на 63,03 тис. т насіння,
    – РН 1-3 на 179,91 тис. т насіння.
    З доповіді начальника Української державної насіннєвої інспекції Віктора Маласая стало відомо, що для весняної сівби 2006 року було підготовлено і перевірено 1 млн. 66 тис. т (в 2005 році – 999,17 тис. т) насіння ярих зернових і зернобобових культур. З них кондиційним виявилося 1 млн. 63 тис. т (99%), висіяно некондиційним – 3 тис. т, або 1%.
    Допустили висів некондиційним насінням області: Вінницька, Дніпропетровська, Донецька, Закарпатська, Кіровоградська, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Харківська й АР Крим.
    Для осіннього посіву під урожай 2007 року підготовлено, перевірено і висіяно 1308 тис. т. (2005-го під урожай 2006 року було посіяно відповідно 1143,92 тис. т) насіння озимих культур, з яких кондиційним виявилося 1307 тис. т. «Як бачимо, – зазначив начальник держінспекції, – у цьому році порівняно з минулим ми маємо більші площі озимих культур. Будемо сподіватися, що погода допоможе нам у збереженні посівів озимих культур».
    Доповідач звернув увагу на те, що для використання некондиційного насіння необхідно отримати дозвіл, за яким слід звертатися в Міністерство аграрної політики України.

    НАСІННЯ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ. Жодній сільськогосподарській культурі з тих, що вирощують в Україні, не приділяється стільки уваги, як цукровому буряку.
    На сьогодні весь процес – від виведення того чи іншого гібриду і до його широкомасштабного впровадження у виробництво – регламентований Законом України «Про насіння і садивний матеріал», державними стандартами та іншими нормативно-правовими документами. Вирощування, промислова переробка та реалізація насіння здійснюється паспортизованими та ліцензованими господарствами, діяльність яких постійно перебуває в полі зору державної насіннєвої інспекції усіх рівнів. Доповідачі відзначили позитивний результат цього контролю.
    Дійшли висновку, що зведено до мінімуму (а цього року взагалі відсутні) рекламації на посівну якість насіння. Якщо іноді й трапляються непорозуміння з приводу недружних або зріджених сходів, то причини встановлюються невідкладно. Здебільшого, це є наслідком порушення або недотримання встановлених норм агротехніки, надмірного заселення шкідниками, а також природнокліматичних умов.
    Також позитивним досягненням став прозоріший ринок насіння, що дає змогу відслідковувати процес обігу насіння від дослідно-селекційної станції аж до конкретного поля, де вирощуються фабричні буряки. При цьому є можливість контролювати походження насіння та приналежність його до того чи іншого гібриду.
    За доповіддю Віктора Маласая, 2006 року насіння цукрових буряків вирощувалося на площі 2149 га, в т.ч. безвисадковим способом – на 174 га (ті, що збереглися після суворої перезимівлі 2005-2006 років).
    З урожаю зібрано 2460 т виключно гібридного насіння сировини, з якого очікується одержати 1200-1300 т каліброваного насіння вітчизняних гібридів.
    Доповідач підкреслив, що середня врожайність гібридного насіння становила 11,5 ц/га, а це на 0,4 ц вище проти минулого року. Цих запасів вистачить для посіву площі 750 тис. га. Крім того, за словами пана Маласая, щорічно завозиться 10-15% іноземного насіння. «Важливо відзначити, – сказав він, – що в 2006 році маточники цукрових буряків займали площу 2830 га, з них безвисадкові – 1700 га, які сьогодні зимують у сприятливих умовах».

    ЕЛІТА КАРТОПЛІ ВИПРОБУВАННЯ НЕ ПРОЙШЛА. 2006 року методом ґрунтоконтролю оцінено 115 зразків (2005 р. – 121) супереліти із 31 господарства (2005 р. – 33) – виробників еліти картоплі України. Випробування показали, що лише 64% насіння картоплі відповідає нормам. Решта вражена фітопатологічними захворюваннями (2005 р. – 50%).
    Порятунком із цієї скрути аграрії вважають відповідну прочистку елітного насіння. Запевняють, що після неї усі посіви відповідатимуть вимогам еліти.

    СОНЯШНИК: ЗАПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМАТИЧНОЇ ОЦІНКИ. До 1996 року оцінка рівня біологічної чистоти і генетичної цінності садивного матеріалу соняшника проводилася епізодично, в окремих науково-дослідних установах. Тому основою для видачі документів були лише акти польових обстежень і апробації, а також відповідність вимогам за посівними якостями, чого, на думку фахівців, вочевидь замало. Початок систематичної оцінки запроваджено спільним наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України та Української академії аграрних наук. Наказом організацію і проведення ґрунтоконтролю покладено на Інститут олійних культур і Запорізьку обласну державну насіннєву інспекцію.

    ЗАМІСТЬ ВИСНОВКУ:
    Учасники наради відзначили, що для підвищення конкурентоспроможності вітчизняних гібридів дуже важливим є обов'язковий державний моніторинг сортових якостей насіння, пропонованого на ринку.

    Підготувала Оксана ШАПОВАЛ





    Схожі новини
  • Держсільгоспінспекція: В Дніпропетровській області видано 999 сертифікатів насіння
  • Держсільгоспінспекція: Підготовлено 99% кондиційного насіння високих репродукцій для засіву під урожай 2013 року
  • Дніпропетровщина буде забезпечена насінням на 100%
  • Держсільгоспінспекція проводить інспектування насінницьких посівів
  • Держсільгоспінспекція: Цього року на 6% більше підготовлено кондиційного насіння озимих зернових культур

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ЯКІСТЮ НАСІННЯ


Готовність. Напередодні посівної кампанії перед сільгоспвиробниками постало завдання проаналізувати готовність насіннєвого матеріалу. Задля цього зібралися нещодавно на нараду начальники насіннєвих інспекцій усіх областей та АР Крим. Аграрії підбили підсумки діяльності за минулий рік та оцінили готовність до цьогорічних весняно-польових робіт.

КОНТРОЛЬ ТА АПРОБАЦІЯ НАСІННЯ. У насінницькій роботі надзвичайно важливим є систематичний контроль за сортовими, посівними та урожайними якостями насіння. Йдеться про цілий комплекс робіт: польову апробацію й реєстрацію сортових посівів, ґрунтовий контроль та лабораторний аналіз посівних матеріалів. Нині це покладено на державні насіннєві інспекції. За звітом, усього в Україні 24 обласних і 471 районна насіннєва інспекція. Здійснюючи контроль за садивним матеріалом, вони надають господарствам практичну (організаційну) допомогу у вирощуванні та підготовці насіння з високими посівними якостями.
Довідково:
Загалом за період 2004-2006 рр. Міністерством аграрної політики України на підставі рішень атестаційних комісій видано 3449 паспортів на право виробництва та реалізації насіння і садивного матеріалу.
До Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу в 2006 році занесено 2103 суб'єкти господарювання.
Торік інспекції здійснили державний контроль в 12 тис. 670 господарствах, науково-дослідних установах та елітно-насінницьких господарствах, що становить 91,2% до загальної кількості (із 13 тис. 893). Недотримання умов ведення насінництва встановлено у 2 тис. 813 господарствах, тобто кожному п'ятому перевіреному. Виявлені порушення, які можна було виправити на місці, усувалися.

АГРАРІЇ ЗВІТУЮТЬ. За статистичними даними 2006 року для апробації було відведено 2 млн. 444,2 тис. га сортових посівів сільськогосподарських культур.
Контролем за проведенням апробації з 13 тис. 893 охопили 8 тис. 26 господарств на площі 1 млн. 434,9 тис. га. Порушення зафіксовані на площі 73,4 тис. га (засміченість іншими сортами, важковідокремлюваними культурами, бур'янами; ураженість хворобами і шкідниками) в 905 господарствах, що становили 11,3% перевірених.
Під час проведення апробації з числа сортових посівів у 403 господарствах забраковано 23,0 тис. га посівів, або 1,6% перевіреної площі.
Перевіряючи підготовку насіння, контролем охопили близько 80% сільгосппідприємств (11 тис. 460 господарств). Порушення виявлено в 1209 господарствах, що становить 10,5% до перевірених, або в кожному 9 господарстві. Звичайно, це не найкращий результат, але, враховуючи недостатнє забезпечення господарств очисно-сушильною та сортувальною технікою, аграрії одностайно назвали його задовільним. Відзначили професійність спеціалістів галузі, завдяки яким вдалося виконати такий обсяг завдань.

КІЛЬКІСТЬ І ЯКІСТЬ НАСІННЯ ЯРИХ ЗЕРНОВИХ ТА ЗЕРНОБОБОВИХ. Особливу увагу учасники наради звернули на якість насіння ярих зернових та зернобобових культур. Зазначили, що станом на 1 лютого 2007 року сільськогосподарськими підприємствами підготовлено 1 млн. 49,9 тис. т насіння, з них кондиційного – 969,4 тис. т, що становить 90% до прогнозованої потреби (на цю дату 2006 року теж було 90% кондиційного насіння).
Майже у повному обсязі (90-100%) вже підготовлено кондиційного насіння господарствами Вінницької, Житомирської, Одеської, Кіровоградської, Київської, Запорізької, Полтавської, Херсонської, Харківської, Рівненської, Хмельницької, Чернігівської, Волинської, Івано-Франківської, Закарпатської областей та АР Крим; 75-85% до потреби мають господарства Донецької та Львівської областей.
Значно відстали Чернівецька (37%), Миколаївська (56%), Сумська (62%) області. І це також спричинено браком технічного оснащення.
Довідково:
Відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал» усі партії насіння, які підготовлені для реалізації, супроводжуються Сертифікатом на насіння України. За 2006 рік державними насіннєвими інспекціями видано 17 тис. 607 сертифікатів на 431,5 тис. т насіння озимих зернових та ярих зернових і зернобобових культур, у т.ч.:
озимі зернові – видано 6855 сертифікатів на 188,58 тис. т насіння, в тому числі по категоріях:
– ОН-ЕН на 83,57 тис. т насіння,
– РН 1-3 на 105,01 тис. т насіння;
ярі зернові та зернобобові – видано 10752 сертифікатів на 242,94 тис. т насіння, в тому числі по категоріях:
– ОН-ЕН на 63,03 тис. т насіння,
– РН 1-3 на 179,91 тис. т насіння.
З доповіді начальника Української державної насіннєвої інспекції Віктора Маласая стало відомо, що для весняної сівби 2006 року було підготовлено і перевірено 1 млн. 66 тис. т (в 2005 році – 999,17 тис. т) насіння ярих зернових і зернобобових культур. З них кондиційним виявилося 1 млн. 63 тис. т (99%), висіяно некондиційним – 3 тис. т, або 1%.
Допустили висів некондиційним насінням області: Вінницька, Дніпропетровська, Донецька, Закарпатська, Кіровоградська, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Харківська й АР Крим.
Для осіннього посіву під урожай 2007 року підготовлено, перевірено і висіяно 1308 тис. т. (2005-го під урожай 2006 року було посіяно відповідно 1143,92 тис. т) насіння озимих культур, з яких кондиційним виявилося 1307 тис. т. «Як бачимо, – зазначив начальник держінспекції, – у цьому році порівняно з минулим ми маємо більші площі озимих культур. Будемо сподіватися, що погода допоможе нам у збереженні посівів озимих культур».
Доповідач звернув увагу на те, що для використання некондиційного насіння необхідно отримати дозвіл, за яким слід звертатися в Міністерство аграрної політики України.

НАСІННЯ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ. Жодній сільськогосподарській культурі з тих, що вирощують в Україні, не приділяється стільки уваги, як цукровому буряку.
На сьогодні весь процес – від виведення того чи іншого гібриду і до його широкомасштабного впровадження у виробництво – регламентований Законом України «Про насіння і садивний матеріал», державними стандартами та іншими нормативно-правовими документами. Вирощування, промислова переробка та реалізація насіння здійснюється паспортизованими та ліцензованими господарствами, діяльність яких постійно перебуває в полі зору державної насіннєвої інспекції усіх рівнів. Доповідачі відзначили позитивний результат цього контролю.
Дійшли висновку, що зведено до мінімуму (а цього року взагалі відсутні) рекламації на посівну якість насіння. Якщо іноді й трапляються непорозуміння з приводу недружних або зріджених сходів, то причини встановлюються невідкладно. Здебільшого, це є наслідком порушення або недотримання встановлених норм агротехніки, надмірного заселення шкідниками, а також природнокліматичних умов.
Також позитивним досягненням став прозоріший ринок насіння, що дає змогу відслідковувати процес обігу насіння від дослідно-селекційної станції аж до конкретного поля, де вирощуються фабричні буряки. При цьому є можливість контролювати походження насіння та приналежність його до того чи іншого гібриду.
За доповіддю Віктора Маласая, 2006 року насіння цукрових буряків вирощувалося на площі 2149 га, в т.ч. безвисадковим способом – на 174 га (ті, що збереглися після суворої перезимівлі 2005-2006 років).
З урожаю зібрано 2460 т виключно гібридного насіння сировини, з якого очікується одержати 1200-1300 т каліброваного насіння вітчизняних гібридів.
Доповідач підкреслив, що середня врожайність гібридного насіння становила 11,5 ц/га, а це на 0,4 ц вище проти минулого року. Цих запасів вистачить для посіву площі 750 тис. га. Крім того, за словами пана Маласая, щорічно завозиться 10-15% іноземного насіння. «Важливо відзначити, – сказав він, – що в 2006 році маточники цукрових буряків займали площу 2830 га, з них безвисадкові – 1700 га, які сьогодні зимують у сприятливих умовах».

ЕЛІТА КАРТОПЛІ ВИПРОБУВАННЯ НЕ ПРОЙШЛА. 2006 року методом ґрунтоконтролю оцінено 115 зразків (2005 р. – 121) супереліти із 31 господарства (2005 р. – 33) – виробників еліти картоплі України. Випробування показали, що лише 64% насіння картоплі відповідає нормам. Решта вражена фітопатологічними захворюваннями (2005 р. – 50%).
Порятунком із цієї скрути аграрії вважають відповідну прочистку елітного насіння. Запевняють, що після неї усі посіви відповідатимуть вимогам еліти.

СОНЯШНИК: ЗАПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМАТИЧНОЇ ОЦІНКИ. До 1996 року оцінка рівня біологічної чистоти і генетичної цінності садивного матеріалу соняшника проводилася епізодично, в окремих науково-дослідних установах. Тому основою для видачі документів були лише акти польових обстежень і апробації, а також відповідність вимогам за посівними якостями, чого, на думку фахівців, вочевидь замало. Початок систематичної оцінки запроваджено спільним наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України та Української академії аграрних наук. Наказом організацію і проведення ґрунтоконтролю покладено на Інститут олійних культур і Запорізьку обласну державну насіннєву інспекцію.

ЗАМІСТЬ ВИСНОВКУ:
Учасники наради відзначили, що для підвищення конкурентоспроможності вітчизняних гібридів дуже важливим є обов'язковий державний моніторинг сортових якостей насіння, пропонованого на ринку.

Підготувала Оксана ШАПОВАЛ





Схожі новини
  • Держсільгоспінспекція: В Дніпропетровській області видано 999 сертифікатів насіння
  • Держсільгоспінспекція: Підготовлено 99% кондиційного насіння високих репродукцій для засіву під урожай 2013 року
  • Дніпропетровщина буде забезпечена насінням на 100%
  • Держсільгоспінспекція проводить інспектування насінницьких посівів
  • Держсільгоспінспекція: Цього року на 6% більше підготовлено кондиційного насіння озимих зернових культур

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.