Парламентський Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин розглянув законопроект «Про внесення змін до статті 3 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» щодо регулювання закупівельних цін на молоко», реєстр. №10456. Вкотре нардепи-аграрії Григорій Калетнік, Віталій Борт, Сергій Терещук та Іван Сідельник намагаються удосконалити механізм державної підтримки сільського господарства. Зокрема, забезпечити всім верствам населення доступ до молочної продукції.
На думку ініціаторів даного закону, необхідність прийняття документу продиктована ситуацією, що склалася в галузі тваринництва та виробництва молока. Депутати зазначають, що молочне скотарство нині має негативні тенденції функціонування та розвитку. Саме ця обставина в найбільшій мірі впливає на продовольчу безпеку та експортний потенціал галузей сільськогосподарського виробництва країни.
Ще торік уряд обіцяв тваринникам на розвиток молочного виробництва бюджетну дотацію. За реалізацію одного кілограма молока держава мала доплачувати сільгосппідприємствам 35 копійок, фізичним особам – 30. Спеціальна бюджетна дотація передбачалася і за поголів’я корів м’ясного напрямку. Племінним заводам обіцяли до 1990 грн. за корову. Іншим агропідприємствам – до 600 гривень. За поголів’я телиць, закуплених у населення для вирощування, – до 7 грн. за 1 кг живої ваги. Однак, жодної постанови Кабміну не було виконано. Це одна з головних причин, яка спонукала нардепів до роботи над законопроектом.
У пояснювальній записці до запропонованого документу автори наводять залізні аргументи, над якими варто замислитись не тільки аграріям та урядовцям. Приміром: «За період 1990 по 2010 рік чисельність корів зменшилась з 8,4 до 2,6 млн. голів (в 3,2 рази), а виробництво молока впало з 24,5 до 11,1 млн. тонн (в 2,2 рази). Протягом 2011 року чисельність корів також зменшилась на 50 тис. голів, а загальне виробництво молока зменшилося на 163,7 тис. тонн. За перший квартал 2012 року у порівнянні з відповідним періодом минулого року в усіх категоріях господарств тенденція зменшення поголів’я корів продовжилась ще на 34,9 тис. голів (з 2648,3 до 2613,4 тис. голів)».
Депутати зазначають, що минулого року споживання молока однією особою становило 204 кг, при раціональній нормі здорового харчування 380 кілограмів. За словами парламентарів, різниця між обґрунтовано необхідним та фактичним споживанням показує потенційний внутрішній попит на молочні продукти, але при умові фінансової спроможності громадян. Автори документу пропонують включити молоко до переліку об’єктів державного цінового регулювання та встановити для розрахунків із постачальниками молочної сировини термін - не більше 7 банківських днів з дня отримання продукції. З прийняттям цього закону з’явиться можливість формування продовольчої безпеки шляхом цінової рівноваги між попитом та пропозицією на внутрішньому ринку молока. Документ забезпечить соціальний захист населення від коливань цін на молочні продукти.
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у своєму висновку на даний законопроект (№16/3-10/10456 від 17.05.2012) загалом підтримує обґрунтовані законодавчі пропозиції, спрямовані на підтримку агросектору національної економіки. Науковці вважають, що за результатами розгляду у першому читанні документ може бути прийнятий за основу.
Враховуючи актуальність законопроекту «Про внесення змін до статті 3 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» щодо регулювання закупівельних цін на молоко», парламентський комітет також рекомендує Раді прийняти його за основу. При підготовці цього документу до другого читання нардепи обіцяють врахувати всі зауваження та пропозиції представників молочного ринку.
Наталія СОКУРЕНКО