Свято «Першого снопа» на Київщині, передусім, стало святом новітніх технологій у вирощуванні великого хліба. Технологій, яким не страшні погодні аномалії й зростаючі ціни на міндобрива. Технологій, які не навантажують зайвою хімією екосистему, збагачуючи ґрунт гумусом. Технологій, які дозволяють заощаджувати, досягаючи високих результатів. А ще була продемонстрована вітчизняна техніка, завдяки якій можна без втрат зібрати все вирощене.
Відбулася ця урочиста подія в Українському науково-дослідному інституті прогнозування та випробування техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва ім. Л. Погорілого. (УкрНДІПВТ).
Директор цієї поважної установи, доктор технічних наук Володимир Кравчук, розповідаючи про напрями діяльності УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, повідомив, чому саме на дослідних полях його інституту проводять «Перший сніп»: «Лан, на якому ми перебуваємо, йменується «біотехнологія». І, власне, назва сама за себе говорить. Тут по рослинних рештках, що залишалися на полі після минулорічних жнив, було внесено високоефективний препарат природного походження - Біодеструктор стерні. Препарат прискорює розкладання рослинних решток, утворення гумусу. Знищує й патогенів, не завдаючи шкоди корисним мікроорганізмам, стимулюючи їх розвиток. Таким чином, значно покращується родючість ґрунту. У результаті на 30-40% зменшується потреба в мінеральних добривах, при цьому урожайність зростає, якість зерна покращується. Завдяки максимальному накопиченню й утриманню вологи в ґрунті, зводиться до мінімуму вплив несприятливих погодних умов, зокрема посухи. А візьміть ще до уваги значне зменшення навантаження на екосистему! Подивіться, яка рясна пшениця на цьому полі. Тут не менше 65-70 центнерів з гектара вийде». У свою чергу, голова Київської облдержадміністрації Анатолій ПРИСЯЖНЮК розповів про результати збиральної компанії в столичному регіоні: «Якщо говорити про особливості цьогорічних жнив на Київщині, то приємно відзначити, що урожайність ранніх зернових, у порівнянні з минулим роком зросла на 14,3% й досягла 35,8 ц/га. І такі от рясні лани, як Ви бачите в інституті Л. Погорілого, в нашому краї непоодинокі. Збираємо в деяких господарствах і по 70, і по 80 ц/га».
Але щоби все вирощене опинилося в коморі, потрібна сучасна зернозбиральна техніка. І вона є.
Далі Володимир Іванович передав святкову естафету голові ТОВ НВП «Білоцерківмаз» Олександру Олійнику.
«Дбайливо наш «Скіф» збирає кожен колосок, кожну зернину, - розповідає О. Олійник, додаючи: - Він успішно пройшов суворі іспити, показавши найкращі результати й отримавши відповідний сертифікат. А за відсутності саме таких вітчизняних комбайнів, на полях України щороку втрачається від 7 до 11 млн. т зерна. Це еквівалентно вартості майже тисячі новеньких «Скіфів». Якби ж ще наші парламентарі поквапилися й прийняли закон про сільськогосподарське машинобудування. Якби ж усі обіцяні державні програми щодо підтримки вітчизняних сільгоспвиробників і машинобудівників справно реалізовувалися на практиці… Залишається сподіватися, що на владному Олімпі згадають про нас і сприятимуть розвитку виробництва вітчизняної сільгосптехніки».
Хочеться сподіватися, що всі гілки влади й на всіх рівнях підтримуватимуть саме національного виробника сільгосппродукції. І саме національного виробника сільгосптехніки, завдяки сучасним машинам якого ми би швидше й досягли запланованих 80 млн. т українського хліба. Голова Київської облдержадміністрації Анатолій Присяжнюк, який взяв активну участь у святі «Першого снопа», додав оптимізму словами: «На жаль, у нас ще завелике навантаження на комбайн, але щороку воно зменшується. І хочеться, щоб ось такі вітчизняні зернозбиральні машини, які сьогодні ми побачили на експериментальному полі інституту, були в кожному районі, кожному господарстві. А підтримка від влади буде. І на всіх рівнях. Можете на це сподіватися».
Отже, шановний Анатолію Йосиповичу, як кажуть у народі, «ловимо Вас на слові».
Василь ШАЛЕНКО