Великий вчений Ейнштейн свого часу стверджував, що коли на Землі зникнуть бджоли, то це і буде кінцем світу. Це невтішне пророцтво торкнулось нашого сьогодення: чимало вчених у світі нині стривожені тим, що бджоли дійсно зникають!
Серед причин мору бджіл, які називаються, - багатомасштабне використання пестицидів (а відтак - погіршення екології), зміни клімату, вплив на комах мобільних телефонів, а також паразитів, які ослаблюють їх колонії. Ось деякі тому наслідки. За даними Міністерства сільського господарства США, втрати бджіл в Америці становлять 50-80 відсотків!
Науковець із США Джеф Петтіс каже, що у них та у Європі зникненя бджіл почалося близько семи років тому. Це явище дістало назву «синдром знищення колоній» (інші назви біди комах: «бджолиний грип», «порушення, які спричиняють загибель бджолиного рою»). Є така думка американських вчених, що існує певний зв’язок між невідповідним харчуванням бджіл та впливом пестицидів. Ці фактори є достатньо великим стресом для колоній, які внаслідок цього стають здобиччю паразитів, бактерій, вірусів. Пенсильванський університет, зокрема, оприлюднив свої результати наукових спостережень за бджолами, де вказано, що у меді, воску і у мертвих бджолах було виявлено шість, а то й далеко більше різновидів пестицидів. Тим часом деякі вчені з Європи вважають, що причиною загибелі бджіл є нововідкритий кліщ Вароя руйнівник, який потрапив з Азії до Європи. Ще одна точка зору: у вимиранні бджіл винні агрономи, які використовують при обробці ріпакових полів гербіцид з діючою речовиною імідаклоприд, який із 2003 року заборонений у ряді країн Євросоюзу.
Але на те не зважають в Україні, де посівні площі під ріпак збільшуються і, відтак, частіше застосовуються гербіциди. Пестициди, якими обробляють поля проти бур’янів, не вбивають бджіл, а роблять їх уразливими до кліщів. Ну а вчені із Німеччини мають чимало доказів про те, що на загибель бджіл впливають радіосигнали мереж стільникового зв’язку. Вони порушують систему орієнтації бджіл, і ті не можуть знайти дорогу до вуликів та гинуть.
Або такі факти до роздумів: у країнах, де зафіксовано найбільше скорочення бджіл (США, Канада, Китай, Австралія, деякі країни Європи), масово вирощують генетично модифіковані рослини. Їх, звичайно, не минають бджоли. При тому джерелом їхнього генетичного зараження виступає не лише пилок і нектар ГМ-рослин, а й підкормки з цукру, зробленого із ГМ-буряку. Коли молоді бджоли вживають ГМО, то у дорослому віці у них спостерігається руйнування внутрішніх органів і зниження імунітету.
Тобто, генна революція та генна інженерія пішла не на користь комахам? Та й хіба лише їм?.. Змінюється світ – змінюється і зникає бджола. Нині загальновідомо: у порівнянні з США, краща поки що ситуація із бджолами у Великобританії: в останні роки популяція бджіл тут скоротилася приблизно на третину. Та прогнозується, що у найближче десятиліття є загроза повного зникнення медоносної бджоли у цій країні.
Мертві бджоли не гудуть... Їх масова загибель, про що вже б’ють на сполох екологи ряду країн, у тому числі українські, може призвести до зникнення багатьох рослин, у тому числі сільгоспкультур. Адже майже 80% їх запилюють медоносні бджоли. Тож на людство очікують великі проблеми. Хоча і робляться потуги якось вийти з такої ситуації. Скажімо, витають у повітрі «селекційні ідеї». Так, окремі вчені пропонують вивести новий вид бджіл, стійких до будь-яких захворювань, шляхом схрещування звичайних медоносних бджіл із агресивними африканізованими бджолами, котрі мають сильний імунітет. Хоча... Чи витримають вони генетичні мутації? Питання поки що, зрозуміло, риторичне.
Фантасти тим часом малюють таку картину порятунку планети у випадку зникнення бджіл: люди масово виходять на поля, луки і проводять штучне запилення рослин. Але там, де бджола долітала, людині не дійти. Бо кожному – своє призначення. Поки що є час зупинити Великий Хаос і Безумство людини по відношенню до екології. Вже і бджоли, як бачимо, про це дають тривожний «SOS!»
Олена ЛІСОВА