Нинішній рік для Уманського державного аграрного університету – одного з найстаріших аграрних навчальних закладів України – особливо хвилюючий. Адже вузу виповнилось 165 років від часу його заснування в м. Одеса (1844 р.) і 150 років відтоді, як університет працює у м. Умань (1859 р.).
За словами міністра аграрної політики України Юрія Мельника, Уманський агроуніверситет, зберігаючи і примножуючи славні традиції, „і нині посідає провідне місце в підготовці кадрів, які успішно вирішують проблеми сільськогосподарського виробництва. А за рівнем практичної підготовки студентів вуз є загальним лідером нашої країни”.
Свого часу в університеті були створені наукові школи, які здобули не лише вітчизняне, а й світове визнання. Вчені учбового закладу плідно працюють над впровадженням галузевих програм, активно співпрацюють зі своїми колегами з зарубіжних закладів і наукових установ, беруть участь у міжнародних програмах і проектах.
З перших років заснування Уманського ДАУ і до сьогодення особливу увагу тут приділяють практичній підготовці майбутніх фахівців сільського господарства. Ось чому випускники нашого ВНЗ мають перевагу на ринку праці та користуються великим попитом.
Навчально-виробнича база нашого наукового закладу справедливо визнана кращою з-поміж усіх аграрних ВНЗ України. Це багатогалузеве навчально-дослідне господарство „Родниківка”, навчально-науково-виробничий відділ з площею понад 1000 га земельних угідь, приватно-орендне сільськогосподарське підприємство „Уманський теплично-овочевий комбінат”, Інститут коренеплідних культур УААН, ВАТ „Уманьфермаш”, навчально-дослідні оранжереї УДАУ.
Справжньою родзинкою нашого університету є теплично-оранжерейний комплекс. Він - надзвичайно важлива складова навчально-практичної бази, без якої неможливо підготувати сучасних, багато профільних спеціалістів садово-паркового господарства. Саме завдяки багаторічному існуванню оранжерейного комплексу ми відкрили навчання за новою спеціальністю „Садово-паркове господарство”. Сьогодні фахівці цієї справи як ніколи затребувані не лише в спецгосподарствах. Паркова архітектура завойовує серця всіх, хто має і невеличку присадибну ділянку, і хто володіє розкішними заміськими будинками. Тож висококваліфіковані спеціалісти цього профілю нині дуже популярні.
Такі дисципліни як "Декоративні розсадники та насінництво", „Квітникарство”, „Озеленення населених місць” та інші належать до блоку нормативних спеціальних дисциплін підготовки спеціалістів садово-паркового господарства, що забезпечують і теоретичну, і практичну підготовку ОКР „Бакалавр". Предмети включають комплекс спеціальних положень, їх теоретичне обґрунтування, аналіз агротехнологій відповідних виробничих процесів, проблемні аспекти розсадництва і перспективи їх оптимізації.
Саме в теплично-оранжерейному комплексі університету наші викладачі проводять практичні заняття студентів і навчальну практику для поглибленого вивчення ними основних теоретичних положень розсадництва, основ організації декоративних розсадників, загальної агротехніки вирощування садивного матеріалу, технологій виробництва різних видів садивного матеріалу декоративних деревних порід, особливостей розмноження і вирощування садивного матеріалу основних декоративних культур.
В оранжереях студенти навчаються різним технологічним процесам вирощування квіткових рослин відкритого і закритого ґрунту. Проводять посів насіння, пікіровку розсади, живцювання багаторічних видів квіткових рослин різними способами, зимове щеплення троянд та інших видів декоративних рослин.
Андрій ГОЛОВЧУК,
ректор Уманського ДАУ, професор
Далі буде.