Діти, що підростають у фермерських сім’ях, є, без сумніву, не тільки надією своїх батьків, а й майбутнім аграрного сектору Сумщини. В ідеалі майбутні аграрії повинні змалечку не просто долучатися до праці у своїх родинних господарствах, а й вивчати нові технології та сучасні підходи в АПК, щоби потім запроваджувати їх у власних господарствах.
За кордоном давно створені й успішно діють клуби, які об’єднують сільську молодь з фермерських родин. Це Молодіжна організація «4-Н» (США), Спілка молодих фермерів Австрії - Bauernbund Jugend, об’єднання молодих фермерів Баварії - Bayerische Jungbauernschaft тощо. Вони є неполітичними, нерелігійними та відкритими для всіх, незалежно від етнічного походження, релігії чи професії. Їхніми членами можуть бути громадяни від 7 років і старше, більшість із них - молоді фермери та представники сільської молоді.
Осередком аграрної науки в нашому регіоні по праву вважається Сумський національний аграрний університет. І цілком логічно, що саме в СНАУ й виникла ідея: створити клуб і об’єднати дітей з фермерських родин усієї області.
Вирішили – і зробили. Вже наприкінці лютого клуб «Юні фермери Сумщини» обрав колегіальні органи, було схвалено Положення. Головою ради ЮФС обраний Володимир Ільченко, співголовою – Андрій Моргун (Сумський район), секретарем стала Каріна Авдєєва з Білопільського району. Обрані голови Північного, Південного, Західного та Східного відділів ради ЮФС.
«Одним із пріоритетних завдань нашого університету є підготовка кваліфікованих фахівців для агропромислового комплексу України, - зазначає ректор СНАУ Володимир Ладика. - Ніхто не може сильніше полюбити село, ніж той, хто у ньому народився, змалечку разом зі своїми батьками доглядав тварин, працював у полі чи городі. Тож втілюючи в життя ідею про клуб юних фермерів, ми щиро сподіваємося, що цей крок сприятиме життєвому й професійному успіху молодих людей, які народилися, живуть і пов’язують своє майбутнє з українським селом».
Всім юним учасникам першого засідання - майже шістдесяти учням з усіх районів області - ректор вручив посвідчення членів клубу. Потім студенти СНАУ провели для них інтелект-гру «Що? Де? Коли?», а також цікаві екскурсії територією студмістечка. Родзинкою дня стала пізнавальна лекція «А ви знаєте, що…», яку прочитав дітям студент факультету ветеринарної медицини Ілля Зон.
Тимофій Фоменко з селища Хотінь Сумського району приїхав разом із батьком Сергієм Вікторовичем. Фоменко-старший задоволений участю сина у клубі, переконаний: це допоможе зорієнтуватися у виборі подальшої освіти й професії, загалом сприятиме розвитку сина, стимулюватиме до навчання. З ним погоджується і голова фермерського господарства з Липової Долини Анатолій Ізюменко. Чоловік має двох синів, які змалечку тягнуться до роботи на землі. «Впевнений, що створення клубу – добра подія для кожного хліборобського роду. Хай підростає надійна зміна, яка працюватиме на землі краще за нас!», - говорить чоловік.
До речі, створений клуб - перший в Україні. Втім у СНАУ будуть щиро раді, якщо їхню ініціативу підхоплять колеги з інших регіонів.
Мета створення клубу «Юні фермери Сумщини» - надання дітям найсучасніших теоретичних та практичних знань у різних галузях сільського господарства. Ми створили та запроваджуємо цю систему, аби, починаючи зі шкільних років, діти з сільської місцевості не тільки отримували найсучасніші знання в усіх галузях ведення агровиробництва, а й відчували, що потрібні державі, та були впевнені у своїх силах. Наш девіз: «Без селянина немає держави, а без фермера – майбутнього!»
Діяльність клубу буде цікавою й різноманітною. На заняттях, які проводитимуться на базі СНАУ та його коледжів, діти залучатимуться до пізнавальних заходів - Днів поля, Днів ферми, конференцій, інтелектуальних ігор, скайп-конференцій, відвідань агровиставок тощо. Участь школярів у діяльності клубу сприятиме активному вивченню ними іноземних мов, формуватиме їхній світогляд і бачення свого майбутнього. Наш університет має сталі партнерські зв’язки з німецькими колегами, тож у вересні 2012-го буде організована поїздка членів клубу до Німеччини на Світовий конгрес з розведення симентальської худоби та до університету Вайєнштефан.
А юним учасникам клубу, які ще тільки роблять перші кроки в житті, хочемо побажати скористатися нагодою поглибити свої знання, розширити коло спілкування та інтересів, щоб у подальшому бути надійними помічниками своїх батьків і стати кращими фермерами не тільки Сумщини, а й усієї країни.
Олена МОВЧАН,
начальник інформаційно-
видавничого центру СНАУ
Довідково. На Сумщині активно працює 730 фермерських господарств, більшість яких зосереджена у Буринському, Сумському, Лебединському, Конотопському та Роменському районах. Фермери області вирощують зернових культур понад 8% загальнообласного виробництва, соняшнику – 10%, цукрових буряків – 13%, молока – 2%, м’яса – 1%, вовни – 11%. В цих господарствах обробляється понад 100 тис. га ріллі (8% загальної площі), утримується 3% загальнообласного поголів’я ВРХ, корів та свиней - по 2%, овець і кіз – 4%. До постійної роботи у фермерських господарствах долучається понад 2,2 тис. осіб.