Про цей унікальний біопрепарат ми поговоримо з Ольгою Володимирівною Нагорною, лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, провідним мікробіологом ПП "БТУ-Центр".
- Ольго Володимирівно, чи можна використовувати Липосам в якості клею для стручків ріпаку?
- Так, Липосам, завдяки своїй унікальній формулі, до складу якої входять природні полімери різної молекулярної маси у різних співвідношеннях, може виконувати функції біоклею для стручків ріпаку та інших хрестоцвітих, зокрема гірчиці, бобових культур, льону та інших. Але останнім часом частіше за все до нас звертаються виробники ріпаку. Ми пов’язуємо це з тим, що ріпак – це цінна стратегічна культура. Зараз на перше місце вийшла його властивість давати високоякісну олію, яка слугує сировиною для біопалива. Ринковий попит на ріпак постійно підвищується. Тобто це – можливість заробити «швидкі гроші», але за недотримання технології вирощування ріпаку та, особливо, збереження урожаю ці гроші можуть легко «протекти крізь пальці». Критичною у цій технології є боротьба з приморозками, з хворобами та шкідниками, але найбільшої шкоди завдає саме біологічна властивість стручків до розтріскування і висипання насіння ще до збирання урожаю та під час його збирання. Таким чином втрачається до 50% урожаю, але є дані, що в окремі роки, внаслідок спеки, суховію, злив втрачається навіть до 80% стиглого насіння!
- А що би Ви могли порадити у цьому випадку?
- Використовувати склеювачі, тобто біоклей Липосам! Необхідно за 2-4 тижні до збирання насіння, коли верхній ярус стручків починає буріти, але вони ще вигинаються у скобу «U», обприскати посіви ріпаку розчином Липосаму. На 1 га достатньо витратити від 1,5 до 2 л біоклею, який розчиняють у воді. Кількість робочого розчину залежить від способу обробки і вказується в інструкціях на препарат. Спосіб розчинення, у вигляді зручної схеми, ми наклеюємо прямо на тару, в якій продаємо Липосам. Обприскувати посіви ріпаку робочим розчином Липосаму можливо як за допомогою авіації, так і наземним транспортом. Зауважимо, що у разі використання нашого біоклею достатньо обробки в один слід, використання ж багатьох хімічних склеювачів потребує подвійної перехресної обробки.
- Ми користувались імпортним препаратом для стручків, який утворював добру плівку, добре наносився, але помітили, що не всі стручки мали дозріле насіння… Чи не призведе до такого ж обробка Липосамом?
- Ні, ми це гарантуємо! Липосам, на відміну від деяких відомих плівкоутворювачів, створює не суцільну плівку, а сітку на зразок еластичного бинта. Саме це можливо завдяки високомолекулярній структурі полімерних волокон Липосаму, які до того ж дуже еластичні і, разом з тим, потужні, завдяки своїй просторовій структурі. Вони м’яко обгортають рослину та її стручки і, тим самим, не заважають її росту, диханню та випаровуванню зайвої вологи, стручкам як верхнім, так і нижнім – достигати, накопичувати олію та висихати.
- За яких умов можна використовувати Липосам і як довго триває його дія?
- Звичайно, обробляти посіви слід у суху погоду, хоча б за 30 хвилин до дощу, бо для його висихання необхідний саме цей час. Температура навколишнього середовища при обробці не має значення, тому що це біопрепарат, і він не випаровується і не руйнується під дією світла чи тепла. Після обробки ним дія по захисту стручків зберігається до самого збирання урожаю.
- Чи є досвід використання Липосаму на інших культурах?
- Так є. Його використовували для обробки гороху, гірчиці. Мінімальне збереження урожаю було 20%. При добрій ефективності, на рівні кращих відомих препаратів, Липосам давав можливість збирати продукцію з меншим вмістом хімічних домішок і навіть може бути запропонований для використання в органічному землеробстві.
ШИДЛОВСЬКИЙ Станіслав,
агроном
Виробник: ПП «БТУ-Центр»
24321, Україна, м. Ладижин, вул. Будівельників, 35
тел./факс: (04343) 6-02-94, 6-44-84