От в чім питання, коли вкрай необхідно придбати сільськогосподарську техніку, а власних коштів катма. До речі, потребу вітчизняного сільського господарства у технічних засобах оцінюють у 15-20 млрд. грн., а купівельна спроможність – 2,5 млрд. гривень.. Щоби розібратися в перевагах та недоліках і першого, й другого способів фінансування для поповнення технічного парку, ми звернулися безпосередньо до установ, які пропонують свій матеріальний вихід.
Трактори в «оренду»
«Лізинг» у перекладі й означає – «оренда». У сучасному розумінні це форма інвестування капіталу у вигляді довгострокової оренди технічних засобів, умови якої обумовлені лізинговою угодою. Будь-яка лізингова операція має фінансовий (кредитний) характер. Власник майна (лізингодавець) надає користувачеві (лізингоодержувачу) фінансову послугу: той бере майно у власність і за рахунок періодичних внесків покриває його повну вартість, а лізингодавець отримує певний прибуток у вигляді лізингової маржі.
Цебто, в економічному сенсі лізинг – це кредит, наданий у товарній формі. Говорячи про переваги, в Державному публічному акціонерному товаристві «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» нас запевнили, що завдяки послугам цієї установи можна у законний спосіб зменшити сплату податків. Річ у тім, що всі лізингові платежі відносяться на валові витрати, а сума ПДВ при їх сплаті відноситься до податкового кредиту з ПДВ. Ви не сплачуєте жодних додаткових податків.
До того ж, лізинг дає вам змогу розпочати роботу, ще не сплативши повної вартості придбаного у лізинг майна. Відповідна угода вважається гнучкою та зручною для лізингоодержувача. Він сплачує лізингові платежі з доходу, одержаного у результаті експлуатації майна. Є можливість розробити таку схему, яка буде найзручнішою для клієнта й відповідатиме його можливостям.
У Державному публічному акціонерному товаристві «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» вважають, що селянам відповідні послуги дають змогу заощаджувати кошти для інвестування в інші, більш ефективні види діяльності та/або купувати техніку, вартість якої перевищує річні фінансові можливості.
Щоби вам легше було прийняти рішення, пропонуємо розрахувати, в яку суму обійдеться лізинг від згадуваної компанії. Отже, витрати на придбання в таку «оренду» машини, скажімо, вартістю 100 тис. грн., у перший рік складатимуться з:
Утім, є тут одне «але». Кількість і перелік техніки, яку можна придбати через «Украгролізинг», мають певні обмеження.
– Нещодавно міжвідомча експертна рада (МЕР) затвердила уточнений перелік вітчизняної техніки та обладнання, які можуть бути передані у фінансовий лізинг за державними програмами через «Украгролізинг», – поділився новиною з нашим кореспондентом олова правління Державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» Микола Шпак. – Пріоритет надаватиметься техніці та обладнанню для трьох ключових секторів галузі – зернового напрямку, свинарства і молочного скотарства.
Не обминули й проблем посушливих південних регіонів. У переліку є і дощувальні установки, виготовлені на заводі «Фрегат».
– Вже з початку наступного календарного року, – запевнив керівник «Украгролізингу», – до списку обов’язково внесуть виробників та монтувальників елеваторного обладнання. Мова, зокрема, про ВАТ «Вібросепаратор», ВАТ «Карлівський машинобудівний завод».
Довідка. З початку року на умовах фінансового лізингу компанія «Украгролізинг» поставила 238 одиниць сільськогосподарської техніки та технологічного обладнання на суму 267,2 млн. гривень.
Позичаємо в банку
Кредит - це коли фінансова установа позичає вам гроші (у нашому варіанті - під сільськогосподарську техніку). А щоби ви кудись не зникли з омріяною сумою, у вас беруть певне майно під заставу. Можна землю (якщо вона буде у вільному продажі), будинок (якщо він того вартий) або саме ту техніку, яку ви взяли за кредитні гроші. За нинішніх невпевнених часів у кредитів свої плюси й свої мінуси. Плюс - це можливість придбати (на видану позику) сільгосптехніку на ваш вибір: хочете - нашу, а хочете - заморську. Але кредитні ставки в багатьох банках вельми кусючі. Та й термін позики нетривалий. Хоча є й винятки. Ми відвідали кілька банків і поцікавилися їхніми кредитними портфелями для сільгоспвиробників. Ось що нам розповіли.
Лариса Бондарєва, директор з питань корпоративного бізнесу та МСБ «Креді Агріколь Банк»:
- Хотіла би підкреслити, що наша установа активно співпрацює з агрокомпаніями, холдингами та переробниками, розуміючи потреби сільгоспвиробників та розробивши для них ряд специфічних продуктів. Придбання сільськогосподарської техніки кредитуємо на строк 3-5 років. Банк фінансує 50-70% вартості техніки, що купується (в залежності від виробника). Цю техніку й беремо під заставу, хоча можливі й додаткові заставні вимоги (в залежності від фінансового стану позичальника). Техніку можна придбати й за партнерською програмою. Детальніше про такі угоди можна дізнатися безпосередньо в банку.
Василь Кулинич, начальник відділу роздрібного кредитування Філії АТ «Укрексімбанк» у Києві:
- Окремої програми кредитування сільгоспвиробників, що належать до малого та середнього бізнесу (чия виручка за рік не перевищує 70 млн. грн.), у АТ «Укрексімбанк» немає. Проте для аграріїв банк готовий запропонувати кредитування в рамках однієї зі стандартних програм:
- «Поповнення обігових коштів» строком на 1 рік;
- «Транспортні засоби» строком до 7 років;
- «Обладнання та устаткування» строком до 5 років.
Процентна ставка залежить насамперед від фінансового стану підприємства та терміну кредитування. Сьогодні розмір процентної ставки для кредиту на 1 рік може бути встановлений від 19,3% річних і більше.
Отже, обирайте свою дорогу до технічної модернізації. Будьте добросовісними позичальниками. Щедрих вам кредиторів.
Володимир ШАПОВАЛОВ