Міністерство аграрної політики та продовольства України розпочало підготовку до можливого пересівання частини озимих культур навесні. За попередніми прогнозами відомства, 1,5 млн. га озимих доведеться пересівати, але зробити остаточні висновки можна буде тільки навесні. Фахівці здійснюють постійний моніторинг стану посівів озимих і оцінюють можливі ризики.
Нині несприятлива ситуація склалася в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Дніпропетровській і Запорізькій областях, де через відсутність опадів продовжується ґрунтова засуха. Обстеження посівів озимих зернових культур показало, що сходи одержано на 71% посівних площ, з них у задовільному стані перебуває 69,2%, а в слабкому - 30,8%. До таких наслідків призвела посушлива погода в листопаді, що уповільнює ростові процеси.
За дорученням Прем’єр-міністра Миколи Азарова створено робочу групу з підготовки проведення весняних польових робіт і ліквідації можливих негативних наслідків.
На особливий контроль міністерства взято забезпечення сільгосппідприємств високоякісним насінням, а також паливом за зниженими цінами. Також вирішується питання про збільшення внесення добрив у ґрунт.
Структура посівів
Вся посівна площа сільськогосподарських культур у 2012 році очікується на рівні 27,2 млн. га або 99% до рівня 2011 року.
Зерновий клин прогнозується в межах 15,8 млн. га, що на 50 тис. га більше проти поточного року або 58% у структурі посівних площ, що відповідає нормативам оптимального співвідношення культур у сівозмінах.
Посів ярих зернових культур прогнозується на площі 8,8 млн. га, що на 1061 тис. га більше пороти поточного року. Зокрема, кукурудзи на зерно передбачено до 4,3 млн. га (на 672 тис. га більше), що є одним із ключових факторів формування позитивного зернофуражного балансу в державі. Ячменю - 2852 тис. га (на 260 тис. га більше), вівса - 314 тис. га (на 22 тис. га більше), гороху – 307 тис. га (на 29 тис. га більше), проса – 199 тис. га (на 35 тис. га більше), інших зернових культур – 131 тис. га (на 55 тис. га більше).
Технічні культури займатимуть площу 6,8 млн. га (на 506 тис. га менше проти 2011 року) за рахунок скорочення посівних площ соняшнику (на 665 тис. га), які не відповідають науково обґрунтованим рекомендаціям.
Позитивним фактором є розширення до 615 тис. га посівних площ цукрових буряків, що на 71 тис. га більше проти 2011 року.
Що з ресурсами?
Для проведення комплексу весняно-польових робіт у сільгосптоваровиробників, з урахуванням перехідних залишків, на сьогодні є приблизно 127,4 тис. т поживних речовин міндобрив, що становить 14% до заявки (900 тис. тонн) або на рівні відповідного періоду минулого року.
Дизтоплива - 197,4 тис. т або 47% до технологічної потреби, бензину – 38 тис. т (48% до потреби).
Насіння ярих зернових і зернобобових культур (без кукурудзи) сільгоспвиробники мають 892 тис. т, або 101% до потреби.
Крім того, очікувана забезпеченість насінням кукурудзи складає 98%, соняшнику – 100%, сої – 105%, цукрових буряків – 80%.
За даними Укрдержнасінінспекції, до посівних кондицій сільськогосподарськими підприємствами підготовлено 576,3 тис. тонн (98%) насіння ярих зернових і зернобобових культур (без кукурудзи), що на 13% більше проти відповідного періоду 2011 року.
Для покриття дефіциту насіння в окремих сільськогосподарських товаровиробників ДП «Державний резервний насіннєвий фонд» має 7,8 тис. т насіння, а науково-дослідними установами НААН України очікується до реалізації 22,2 тис. т насіння ярих зернових і зернобобових культур.
Заходи, що вживаються
Зокрема, на особливий контроль взято підготовку високоякісного насіння та створення додаткових страхових його запасів у господарствах та Держрезервнасінфонді для забезпечення можливого пересіву озимих культур, в тому числі за рахунок 20 млн. грн., передбачених в держбюджеті на зазначені цілі.
Органами управління АПК на місцях спільно з науковими установами провадиться моніторинг стану посівів озимих культур, встановлено контроль за наявністю на внутрішньому ринку мінеральних добрив, пестицидів, техніки, запасних частин, пального. Перевіряється й рівень цін на зазначені ресурси.
Найближчим часом відбудуться три Всеукраїнські регіональні науково-практичні конференції, де йтиметься про особливості проведення комплексу весняно-польових робіт в умовах 2012 року. Запрошуватимуться керівники господарств усіх форм власності, наукових установ, обслуговуючих організацій.
Також планується закупити до Аграрного фонду продовольче зерно в обсязі 1 млн. тонн.
Немає сумнівів, що завчасна ретельна підготовка до весни дасть добрі плоди влітку та восени.
За даними Департаменту ринків рослинництва