Хвороба Тешена (ензоотичний енцефаломієліт) свиней в різних державах має різні назви - поліомієліт, інфекційний параліч, заразний параліч, вірусний менінгоенцефаліт, богемська чума, хвороба Тальфан, хвороба Клобоука - і характеризується енцефаломієлітом і паралічами.
Вперше про цю хворобу повідомив Трефні в 1930 році, описавши ензоотію серед свиней в Чехії (містечко Тешені). Тому хвороба й має одну із назв – Тешена. На території колишнього СРСР це захворювання свиней вперше встановив я у 1971 р. в Закарпатській області.
Джерелом хвороби є тварини, контаміновані вірусом (хвороба ще не проявилась), клінічно хворі, а також ті, що видужали, хоча це буває надто рідко. Випадки захворювання свиней на цю хворобу реєструються впродовж всього року, проте в осінньо-зимовий і зимово-весняний періоди вона має більш складний перебіг.
Зараження здорових тварин вірусом відбувається безпосередньо при кашлі, чханні хворих тварин, або при попаданні вірусу на їжу й воду із зовнішнього середовища, забрудненого вірусом. Особливо небезпечні необеззаражені відходи боєнь, а також їдалень, де готувалось м’ясо інкубатиків і хворих тварин, помиї від м’яса (особливо безконтрольного подвірного) та наземний продаж такого м’яса. Свині можуть захворіти і при механічному переносі вірусу в господарство людьми, тваринами, гризунами і птахами.
Часто хвороба Тешена з’являється в господарствах після завезення тварин із неблагополучних щодо цієї хвороби районів. А враховуючи, що інкубаційний період (від зараження до прояву хвороби) триває 1-4 тижні, а іноді 45-60 діб, то запізніле її проявлення збільшує ризики розповсюдження вірусу, попадання його на нові групи тварин, благополучних з цієї хвороби свиней.
У продромальний (предвісниковий) період у захворівших тварин спостерігається гарячкове підвищення температури тіла, іноді до 40,5-41,0°, яке часто залишається непоміченим і супроводжується слабкістю, втратою апетиту, блюванням, гострим ринітом, а частіше і розладом координації руху. Ці порушення також, в основному, залишаються непоміченими фахівцями. Через 1-2 дні з’являються симптоми ураження центральної нервової системи – хитка невпевнена напружена хода, потім слабкість однієї або обох пар кінцівок і кульгавість. Внаслідок прогресивного паралічу тварина втрачає здатність утримуватись на ногах, у напівпаралітичному стані лежить на боці й робить безперервні плавальні рухи. Така тварина часто не відмовляється від корму і води. Після настання стадії паралічу температура тіла знижується до норми, а перед смертю – до 36-35°.
Енцефаломієлітна форма хвороби частіше перебігає гостро і через 1-3 дні, після появи паралічу, закінчується у 80-95% випадків смертю (через параліч органів дихання). Спостерігаються тільки поодинокі випадки видужання тварин, у яких відмічається слабка рухливість та інші залишкові явища паралічу. Як при загибелі, так і при вимушеному забої хворих тварин, незалежно від стадії захворювання, патологічних змін в туші, за винятком незначних змін в головному і спинному мозку, не відмічається.
Відсутність підвищеної температури у хворих в стадії парезів і паралічів, а також видимих змін в туші вимушено забитих тварин часто призводить до визначення неправильного діагнозу та реалізації контамінованого вірусом м’яса і м’ясних продуктів як від контамінованих вірусом даної хвороби, так і хворих тварин. У зв’язку з відсутністю видимих змін у м’ясі забитих хворих свиней, м’ясоконтрольні станції ринків без ветеринарних свідоцтв, супроводжуючих туші, не спроможні встановити діагноз. Це призводить до широкого розповсюдження вірусу відходами реалізованих м’яса і м’ясних продуктів, особливо придбаних при наземній торгівлі. Частіше це відбувається у приватному секторі при подвірному, безконтрольному забої хворих тварин, а також вірусоносіїв, організм яких насичений вірусом хвороби.
Основними заходами боротьби з хворобою Тешена є охорона господарства від занесення інфекції і ліквідація її в неблагополучних господарствах.
При встановленні діагнозу на ензоотичний енцефаломієліт (хвороба Тешена) свиней встановлюються карантинні обмеження терміном на 40 діб у неблагополучному по ензоотичному енцефаломієліту пункті (фермі, господарстві, окремих дворах громадян або населеному пункті).
Карантинними обмеженнями забороняють:
а) вивіз із неблагополучного пункту та ввезення в нього свиней, вивіз із господарства (населеного пункту) свинини в сирому вигляді й продуктів та сировини, одержаних від забою свиней, а також кормів;
б) забій свиней без дозволу головного державного інспектора ветеринарної медицини;
в) відправлення посилок з карантинованих населених пунктів із м’ясними продуктами із свинини;
г) продаж на ринках свиней із неблагополучних по хворобі Тешена населених пунктів господарств, а також у сирому вигляді свинини та інших продуктів забою свиней;
д) впродовж 2-х років, після зняття карантинних обмежень, реалізацію свиней і продуктів забою проводять після одержання негативних результатів лабораторних дослідів на вірусоносійство хвороби Тешена свиней.
В неблагополучних господарствах по хворобі Тешена свиней усіх клінічно хворих і підозрілих на захворювання свиней забивають і переробляють на варені та варено-копчені вироби, а клінічно здорових свиней з нормальною температурою тіла щеплюють вакциною проти хвороби.
В оздоровлених від хвороби Тешена господарствах (фермах, дворах), населених пунктах проводять впродовж 2-х років щеплення свиней вакциною проти хвороби Тешена свиней згідно настанови по її застосуванню.
З 1984 року для профілактики хвороби використовується розроблена нами (В. П. Романенко, О. Г. Прус) «Вакцина проти хвороби Тешена свиней», яка виготовляється у лабораторії імуногенетики ентеровірусів свиней Інституту ветеринарної медицини НААН України. В господарствах, неблагополучних і загрозливих по хворобі Тешена, а також в особистих підсобних господарствах, що неблагополучні та загрозливі, свиней щеплюють, починаючи з двомісячного віку. Свиноматок щеплюють незалежно від строку поросності.
Вакцину вводять внутрішньом'язово в ділянці середньої третини шиї або внутрішньої поверхні стегна по 1 см3 дворазово з інтервалом 14 діб. Поросят, що щеплені в період до тримісячного віку, ревакцинують по досягненні ними 3-х місяців одноразово в дозі 1 см3. У загрозливих пунктах, де не відмічається захворювання свиней на хворобу Тешена, достатньо одного щеплення.
Імунітет у щеплених тварин настає через 21 день після 1-го введення вакцини і зберігається 1,5 року. При наявності в господарствах гострозаразних хвороб (хвороба Ауєскі, бешиха, чума та ін.) проводити щеплення проти хвороби Тешена, до їх ліквідації, забороняється.
В. П. РОМАНЕНКО,
академік НААН України
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше