Старше покоління пам’ятає, як в п’ятдесятих роках минулого століття використання в кормах антибіотиків призвело до різкого збільшення виробництва продукції тваринництва та птахівництва. Та згодом учені звернули увагу, що разом із тим зросла й кількість бактеріальних інфекцій, які погано піддаються антибіотикотерапії. Це підтвердили дані Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Особливо почастішали сплески харчових інфекцій серед населення у тих країнах, де традиційно вживають багато яєць, м’яса та страв із них. За останнє десятиріччя у шість разів збільшилась захворюваність людей на стафілоккоз. До того ж, як свідчить Центр за контролем захворювань, майже 20% випадків зараження людей смертельно небезпечними інфекціями мають, так би мовити, «тваринне» походження. В тому числі й захворюваність на сальмонельоз.
Зрозуміло, непередбачений парадокс. Учені забили тривогу. Виробники тваринницької продукції – теж. Адже це може боляче вдарити по їхньому бізнесу. Перед ветеринарними фахівцями постала маса проблемних питань, які вимагали негайного вирішення. Вони невдовзі збагнули, що довготривале та безсистемне використання антибіотиків та ще у великих дозах, особливо широкого спектру дії, спричиняє виникнення мікрофлори, нечутливої до них. Переконалися, що чим сильніші препарати вживаються, тим більше виникає стійких бактерій. Нині еволюціонування мікробів призвело до появи супербактерій, які практично не реагують на будь-які антибіотики.
Особливо вразливим виявилося птахівництво. Перш за все, тому, що там практично неможливо застосовувати препарати індивідуально. Як правило, антибактеріальний препарат на птахофермах розчиняється у питній воді або змішується з кормом. А отже, його вживають усі птахи без винятку – хворі та здорові. Вакцинація також не дає бажаних результатів. І це негативно впливає на продуктивність.
Зараз ветеринарна наука пропонує птахівникам кілька груп препаратів. Зокрема, дріжджі як джерело легкозасвоюваного мікробного білка, мікроелементів, нуклеїнових кислот. Одначе застерігає, що тривале їх застосування, до того ж у великій кількості, здатне викликати порушення пуринового обміну, алергію, патології нирок і суглобів. Та й дріжджі не стають антагоністами патогенної мікрофлори. За великим рахунком, вони ближчі до біологічно активних добавок.
І в цьому сенсі значно ефективнішими і вигіднішими у всіх відношеннях є пробіотики. Які, до речі, випускає компанія «Торговий дім «Геотек». Останнє покоління пробіотиків, яке по праву називають комплексним препаратом, випускається під назвою ЕМПРОБІО®. До його складу входять не лише пробіотичні мікроорганізми, а й додаткові компоненти для підсилення лікувально-профілактичного ефекту.
Багато читачів «Аграрного тижня.Україна» з препаратом знайомі з попередніх публікацій. Хоча, як свідчить опитування, чимало з них не приділилиїм належної уваги, на яку пробіотики заслуговують.
Так от, композиція мікроорганізмів ЕМПРОБІО® включає в себе молочнокислі бактерії роду Lactobacillus та Lactococcus. В них чітко виражена антагоністична активність щодо широкого кола патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів – кишкових паличок, сальмонел, протею, стрептококу, стафілококу. Також до складу ЕМПРОБІО® входять речовини, що знищують патогенні мікроорганізми і при цьому не впливають на тамтешню аборигенну мікрофлору. Образно кажучи, не чіпають «хороші» бактерії і вбивають «погані». І що особливо важливо - у патогенних мікроорганізмів не виробляється стійкість до цього препарату.
Слід зазначити, що саме така ретельно підібрана композиція мікроорганізмів ЕМПРОБІО® нормально функціонує навіть при pH = 3-3,5. Це дозволяє бактеріальним клітинам пройти через верхні розділи шлунково-кишкового тракту і потрапити до кишечника у кількості, достатній для досягнення бажаного терапевтичного ефекту. Цей препарат підвищує активність повноцінної кишкової палички, відновлює у найкоротші терміни захисну анаеробну мікрофлору – біфідо- та лактобактерії.До відома, фенолостійкість молочнокислих бактерій ЕМПРОБІО® складає 0,4-0,6%, спиртостійкість – 14-16 відсотків. Такі показники дозволяють мікроорганізмам добре приживатися в кишечнику, скажімо, птиці, на довгий час. І вони продовжать свою «роботу» навіть після закінчення приймання препарату.
Для ще більшої переконливості - мікроорганізми ЕМПРОБІО® виділяють життєво важливі амінокислоти, ферменти, вітаміни групи В, С, фолієву кислоту тощо. Більш того, застосування цього препарату поліпшує засвоєння заліза, кальцію та інших мікроелементів, які нормалізують рівень гемоглобіну та обмінні процеси в організмі, сприяють виробленню інтерферону, підвищує стійкість організму до інфекційних, токсичних та інших агентів.
А ще ЕМПРОБІО® володіє дивним адаптогенним ефектом – знімає стреси під час кучного утримання (наприклад, птиці), підвищення навколишньої температури та переведення на інші раціони годівлі.
Тож такий широкий спектр антагоністичної активності ЕМПРОБІО® дозволяє відмовитися від так званої профілактичної антибіотикотерапії. І тварини та птиця краще розвиватимуться, і корми ліпше засвоюватимуться, і витрати зменшаться на утримання поголів’я. Отже, вибір за вами!
Віктор СТУС
Контактна інформація: ТОВ «Торговий дім «Геотек», м.Сімферополь, вул. Л.Чайкіної, 1, офіс 423, тел.: (0652) 375-639 або 375-736, 067-65-25-107, 095-43-85-154.