Наприкінці 2008 року в Україні стартував проект Європейського Союзу «Виконання Україною зобов’язань щодо членства в СОТ та реалізації європейської політики добросусідства в сільському секторі». Його головна мета - покращити безпечність сільгосппродуктів харчування, ринкову інфраструктуру галузі та розвиток сільської місцевості.
Іноземці допомагають українським аграріям
Про те, що аграрний сектор є рушійною силою української економіки, суперечок вже не виникає. І не тільки у вітчизняних експертів. На сьогодні зацікавлена у розвитку українського АПК і європейська спільнота. З ентузіазмом допомагають іноземці втіленню нового аграрного проекту, який допоможе Україні вийти на європейські ринки з конкурентоспроможною продукцією. Фінансується він Європейським Союзом і впроваджується консорціумом на чолі з компанією WYG International. Проект вартуватиме нашим партнерам 4,7 млн. євро.
Нині проект, здійснення якого розраховано на 38 місяців, успішно здійснюється у пілотних регіонах: АР Крим, Одеській, Херсонській, Черкаській, Полтавській, Дніпропетровській та Львівській областях.
Його суть полягає не у вимогах до нашої країни з боку світової спільноти, що нібито випливає з назви документа, а у сприянні тіснішій співпраці між Україною та Європейським Союзом, а також - гармонізації вітчизняних стандартів із СОТівськими.
У рамках заходу іноземні експерти допомагають удосконалювати українську систему безпечності продуктів харчування, сприяють її визнанню у світі, а також працюють над приведенням вітчизняних стандартів у відповідність до міжнародних.
Що ж до розвитку оптових ринків агропродукції та розробки проектів нормативно-правових рішень, які стосуються формування їхньої мережі, то це для нашої країни має надзвичайно важливе значення. Бо значна частина сільгосппродукції виробляється у дрібних приватних господарствах, для яких збут - велика проблема. У зв’язку з цим не менш актуальним є й розвиток сільської місцевості, стратегія якого розробляється та обговорюється публічно. Зокрема, на засіданнях Наглядової Ради проекту. Нещодавно в Міністерстві аграрної політики відбулося чергове зібрання Ради.
Щоб проект був успішним
У заході взяли участь заступник міністра аграрної політики Валентина Завалевська та керівник сектора з питань економіки, торгівлі та територіального розвитку Представництва Європейського Союзу в Україні Наталія Корчакова. На засіданні були присутні й представники профільних департаментів Мінагрополітики України, Держкомітету ветеринарної медицини, ДП «Агентство з ідентифікації та реєстрації тварин», Аграрної палати України.
Учасники зібрання спочатку обговорили результати діяльності проекту за перший рік його роботи, а також плани на майбутнє та питання, що потребують особливої уваги.
Розглядалися 3 технічні компоненти, на яких базується проект. Їх головною метою названо покращення у галузі безпечності продуктів харчування, вдосконалення ринкової інфраструктури та сприяння розвитку сільської місцевості. Обговорювався і управлінсько-адміністративний компонент, який має на меті зміцнити потенціал Мінагрополітики у керівництві та координуванні секторальним підходом через усі 3 технічні компоненти.
Очікується, що в результаті впровадження даного проекту українська політика розвитку сільського господарства і села буде гармонізована з відповідною політикою ЄС, а законодавчо-нормативна база України - з законодавчою базою ЄС. А ще організатори проекту сподіваються, що Україна виконає свої зобов’язання стосовно реалізації ЄПД у сільському секторі.
За європейськими стандартами
Учасники зібрання проаналізували роботу проекту ЄС «Виконання Україною зобов’язань щодо членства в СОТ та європейської політики добросусідства в сільському секторі» над питаннями системи ідентифікації та реєстрації тварин і її законодавчої бази, обговорювалося впровадження системи HACCP на українських підприємствах харчової галузі. Відзначено, що лабораторіям, які мають набути статусу референс-лабораторій для тестування продуктів харчування, було поставлено нове обладнання. Присутні підсумували позитивні результати семінарів, тренінгів і навчання з питань якості й безпечності продуктів харчування, проведених серед фахівців галузі.
Одним із важливих завдань проекту названо участь у розробці трьох варіантів взірцевих оптових ринків сільськогосподарської продукції та проектів нормативно-правових документів. У рамках компоненту «Розвиток ринкової інфраструктури» відзначено сприяння організації пунктів гуртової закупівлі продукції АПК і підтримка професійних сільськогосподарських організацій.
На засіданні акцентували увагу і на тому, що проектом активно здійснюється діяльність у напрямку розвитку сільських територій, надається підтримка Мінагрополітики в розробці концепції Загальнодержавної програми сталого розвитку сільських територій до 2020 року.
Для впровадження європейського досвіду в сфері розвитку сільських територій та сприяння проекту у двох регіонах України – Черкаській області та АР Крим - уже створено відповідні робочі групи. Їх мета - розробка операційних програм розвитку сільських територій.
Серед досягнень проекту названо проведення оцінки відібраних у пілотних регіонах підприємств для впровадження системи НАССР, а також навчання учасників НАССР-груп підприємств і представників контролюючих органів, зрушення у питаннях організації гуртових ринків, підготовка трьох варіантів взірцевих проектів оптових ринків агропродукції на 6,5 га, 22,5 га, 50 га, участь у розробці концепції загальнодержавної програми сталого розвитку сільських територій України тощо.
Водночас учасники зібрання переконані у необхідності проведення навчальних заходів для всіх зацікавлених сторін пілотних регіонів. Зокрема, консультанти проекту проводять семінари та тренінги з питань основних принципів підходу ЛІДЕР, розробки операційних програм розвитку сільських територій, основ діяльності та бізнес-планування сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Важливою названо організацію для фахівців міністерства курсів із вивчення іноземних мов і політичного аналізу.
Було також відзначено, що для вивчення європейського досвіду в рамках кожного компоненту проектом ЄС організовано та здійснено навчальні поїздки в країни Європи, зокрема - Італію, Чеську Республіку, Королівство Бельгії та Нідерланди.
Під час зустрічі сторони домовилися про продовження роботи у заходах, визначених технічним завданням проекту.
Оксана ШАПОВАЛ
за матеріалами Департаменту зовнішньоекономічної діяльності МінАП