У минулому номері ми вже розповіли про звернення до Президента України Віктора Януковича знаних лідерів вітчизняних агропідприємств - Героїв України.
Нагадаємо, що в листі висловлюється пропозиція провести на базі одного з господарств зустріч з керівниками провідних підприємств вітчизняного АПК задля розгляду проблемних питань реформування аграрної галузі й визначення спільної програми дій за підтримки Президента і Уряду.
Виявляється, що Герої України Тетяна Корост, Микола Васильченко та Володимир Чернишенко не поодинокі в своїй ініціативі взяти участь у зустрічі з першими особами держави. Тож цього разу ми зателефонували ще трьом аграріям, відомим своїм успішним керівництвом провідними підприємствами вітчизняного АПК, запитавши, які саме проблеми, при нагоді, вони бажали б обговорити з Президентом. Ми телефонували без попередження, як правило, застаючи наших співрозмовників під час невідкладних справ (хто був на фермі, хто вів виробничу нараду, хто переймався польовими роботами безпосередньо на ланах). Але, що цікаво, ніхто не попросив відкласти важливу розмову «на потім», щоби «підготуватися». Відчувалося, вони не можуть говорити завченими фразами про те, що болить.
Віра Найдьонова, директор Асканійської державної сільськогосподарської дослідної станції НААНУ (Херсонська обл.), Герой України:
- Всі, хто на українському владному Олімпі, мають зрозуміти: тільки селянство може вивести нашу державу на рівень світових лідерів. Хотілося б, щоби Президент України особливу увагу звернув на «земельне питання». Перед тим, як відмінити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, треба передбачити в законодавстві всі відповідні механізми, які б унеможливили потрапляння нашого національного скарбу до рук випадкових людей і різного роду спекулянтів, які прагнутимуть заволодіти дорогоцінними чорноземами задля збагачення, витискуючи з них усі поживні соки.
Також слід поставити крапку в питанні про суворе дотримання сівозмін, дбаючи про збереження та покращення родючості ґрунтів. Тут принагідно варто докласти максимум зусиль і ресурсів для відродження і піднесення тваринництва як однієї з пріоритетних галузей вітчизняного АПК. Немаловажне значення має й податкова політика в аграрному секторі. Вона повинна сприяти не вимиванню обігових коштів, а розвитку сільськогосподарського виробництва.
І ще, мене дуже непокоїть стан соціальної сфери на селі. Наше господарство приділяє цьому питанню чималу увагу. Піклуємося про своєчасний ремонт і діяльність будинку культури, дбаємо про школи, лікарні, інженерні комунікації, дороги. Працівники наші мають гідну зарплату з усіма соціальними гарантіями. Але ж так, як у нас, далеко не скрізь. Подивіться довкола. Роботи на селі немає. Люди в пошуках коштів для життя подаються в найми за кордон. Села вимирають, спустошуються, поля заростають бур'янами. А скільки ж роботи на землі нашій дорогоцінній!
Я би звернулася до Президента з великим проханням: особливу увагу приділити розвитку соціальної сфери на селі, налагодженню виробничої й переробної галузей у сільській місцевості, щоби створити масу робочих місць. Про медичне обслуговування, вірніше його недоступність для більшості селян, - окрема мова. Ці болісні питання не можна відкладати на завтра. Бо може так статися, що вже лікувати й навчати на селі не буде кого...
Олександр Коросташов, голова правління сільськогосподарського виробничого кооперативу «Батьківщина» (Полтавська обл.), Герой України:
- Щодо земельних відносин, пропоную внести зміни до чинного законодавства, щоби зберегти єдиними земельні масиви для застосування сучасної потужної техніки та прогресивних технологій. А для бажаючих працювати самостійно передбачити поля першочергової приватизації. Потребує також не меншої уваги реалізація стратегії розвитку сільгоспвиробництва задля виведення агросектору України на європейський рівень ефективності.
Але, передусім, державі слід налагодити атмосферу довіри між перевіряючими органами та сільгоспвиробниками. Тут не має бути місця вседозволеності. Відтак, всі контролюючі функції, повноваження й методи відповідних органів мають бути чітко прописані. Вітчизняні аграрії вже й влучний епітет придумали фіскальним організаціям. Їх усе частіше називають державним рекетом. Це вже не смішно. Замість того, щоби займатися організацією виробничих процесів, оперативно вирішувати безліч нагальних питань, від яких залежить ефективність виробництва, керівники сільгосппідприємств змушені відволікатися на нашестя перевіряльників, для яких інколи закони не писані. У нас же кожна хвилина, кожна секунда на рахунку. Тут посівна, тут жнива, тут тваринницькі комплекси потребують постійної уваги... З ранку до ночі, як білка в колесі. Але ж доба має тільки 24 години! Отже, при нагоді, я би дуже просив Президента України встановити чіткі й прозорі правила діяльності органів, яким надані функції контролю господарської діяльності підприємств АПК. Оці всі інспектори мають чітко знати й дотримуватися межі, якої не можна переступати в своїй діяльності, і не відволікати нас безпідставно від напруженої повсякденної роботи.
Зинаїда Гришко, директор ТОВ "Агрофірма «Маяк» (Одеська обл.), Герой України:
- Аграрний сектор України - найпотужніша галузь економіки України, яка, на відміну від інших, наповнює левову частку держказни, демонструючи стабільне зростання. Але мені незрозуміло, чому така перспективна аграрна країна світу, як Україна, не має в Уряді Віце-прем'єр-міністра з питань АПК? Ця посада не була зайвою, особливо коли її обіймав Віктор Слаута. Ми, сільгоспвиробники, завжди мали змогу безпосередньо звернутися до Віктора Андрійовича. А головне, ми бачили: він зі свого високого місця відчуває біль наших проблем і ніколи осторонь не спостерігатиме, як ми інколи «варимося в своєму соку», а реально триматиме під особистим контролем питання, з яким до нього звернулися. Зі Слаутою, насправді, було легко працювати над проблемами, які заважають успішному розвитку вітчизняного АПК, працювати й разом долати їх. Хотілося б, щоби Президент України Віктор Янукович зважив на думку сільгоспвиробників і повернув нам «аграрного» Віце-прем'єра.
На цьому ми не завершуємо своє імпровізоване опитування тих, хто бажає висловитися. Отже, шановні керівники сільгосппідприємств, телефонуйте нам ((044) 278-32-34) або ж очікуйте на дзвінок нашого кореспондента.
На зв'язку чергував
Володимир ШАПОВАЛОВ