Саме за таким принципом будують свою роботу на одному з наймолодших аграрних підприємств Київської області, що діє у Рокитнянському районі.
Агрофірму «Ранчо» без перебільшення можна назвати унікальним господарством у аграрному світі не лише області, а й країни. На це є одразу кілька причин: починали тут роботу не з нуля, а з від’ємних показників, що були прописані на полях і фермах не одну п’ятирічку. Тваринницькі приміщення – без вікон і дверей, а поля нагадували молодий лісовий масив із багатим набором бур’янів. Від такого першого знайомства з об’єктом у багатьох потенційних інвесторів миттєво пропадало бажання робити наступний крок. Однак іншу стратегію і тактику вибрав з перших секунд директор з розвитку «Ранчо» Дмитро Криворог. Недарма ж кажуть: вдалий старт – то вже половина справи.
«Солодкі» жнива»
Зернові поля з житом, пшеницею, іншими культурами – звичайна картина, що зустрічається на всіх полях Київщини. У «Ранчо» структура посівних площ не схожа на жодну: тут правлять бал не традиційні, а можна сказати, екзотичні культури. І коли хлібороби області чекають на старт жнив, то тут уже підбивають перші підсумки солодких вітамінних жнив: з середини травня споживачам почали відвантажувати смачну, корисну і екологічно безпечну суницю.
У трьох теплицях, де задіяно передові технології з Італії, Польщі та Угорщини, червоні оченята стиглих ягід почали виглядати з-під зеленого чуба насаджень наприкінці весни. Інтенсивно працюють на 450 кв. м три найкращі світові сорти. Щодня вибирають урожай 50 працюючих із Бушевого та навколишніх сіл і навіть районів.
- Ще чотири теплиці з обігрівом запустимо у нинішньому році, - розповідає Дмитро. – А всього плануємо вирощувати ранні ягоди у 18 теплицях.
Ще на 8 га дозрівають під відкритим небом суниці «Мармелад» і «Альбіон», «Клері» та «Ельсанта». До цієї компанії готова додатися «Роза» - перспективний сорт німецької селекції, що додасть свою неперевершену нотку у загальну композицію суничного аромату і смаку.
Без коріння саду не цвісти…
Чотири року тому на гористих схилах почали з’являтися перші саджанці яблунь: бочками возили воду за кілька кілометрів, працювали майже цілодобово, аби висадити тисячі деревець, привезених з-за кордону. Окремі екземпляри потрапили сюди з виставкових майданчиків. Нині у довжелезних рядах, що займають 64 га, підростає надія і основа господарства – молодий сад, який інтенсивно плодоноситиме наступного року. По сусідству тягнуться до сонця саджанці яблук, слив, абрикосів, персиків, черешні, аличі. Крім груші.
- Будемо і її вирощувати, коли визначимося з сортами, - коментує ситуацію Дмитро Валерійович. - У виробничій колекції з яких лише країн завезені рослини – важко перелічити. Висадили горіховий сад, плодоносить смородина, спробували чорницю запустити. На неї особливий попит у медиків і фармацевтів, хоча і на решту покупець знаходиться одразу. І не лише вітчизняні фірми телефонують, а й з-за кордону.
Вже цього року сад розростеться до 100 га, у перспективі - до 400 га орендованих земель.
Царська птиця
Саме так у давнину називали цесарок – диких курей, яких і донині цінують за дієтичне м'ясо. Поки що перспективний напрямок роботи скоріше нагадує голосний міні-зоопарк, справжнісіньку країну птахів. Тут мирно уживаються угорські кури, індики і перепілки. Голосне царство небагаточисельне, та вже у найближчій перспективі тут буде поповнення.
Вирощування кроликів також набирає обертів у агрофірмі. Після тривалого вивчення попиту на внутрішньому ринку на цю продукцію і довгого пошуку вигідних порід у «Ранчо» зупинились на німецькій породі, де вихід м’яса сягає 4 кілограми. Уже готується приміщення колишнього корівника, де будуть встановлені двоярусні клітки і спеціальний мікроклімат.
Склади – перепустка на ринок
Виростити соковиті яблука, смачні абрикоси, корисні сливи – завдання нелегке. Значно складніше урожай зберегти: у Рокитнянському районі ні складів, ні сховищ для цього немає. Врятувати ситуацію власноруч взялися у агрофірмі: почали будувати склади зберігання, камеру охолодження, яка вже у серпні прийматиме продукцію. Керівники підприємства співпрацюють у цьому питанні з районною владою і вже закупили «Газель», аби заготовляти по селах фрукти, що гниють щороку по-під ногами у садах. Замороження продукції – то вже наступний крок, який вимагає великих інвестицій. А на втілення у життя окремих напрямків потужної виробничої програми з початку року вже використано 6 млн. гривень. Усі зароблені кошти від реалізованої продукції також вкладаються у розвиток виробництва.
«Ранчо» - така собі фруктова країна, де на кожному кроці стикаєшся з новим. Тут навіть офіс не схожий на сотні інших: сховався у трояндово–піонових кущах. Уже розквітли мальви, прикрашає подвір’я клематис... У дворі ведемо мову про плани господарства, співпрацю з владою і сільською громадою. Благоустрій кладовища, допомога садку, церкві, оранка городів, виділення продуктових пайків - хіба все згадаєш. Придбали навіть крупорушку, аби жителям села зерно молоти: собі додатковий клопіт, а людям – вирішення проблеми.
«Ранчо» приречене на успіх, бо тут кожен крок, ніби у шахах, прорахований наперед. Вивчений ринок, кожен його сегмент, розглянуто попит на продукцію…Скільки ще таких складових вибудовується у ланцюг успіху, знають лише успішні гравці у бізнесі. Тим більше, аграрному.
Вікторія ЛЯХОВЕЦЬ