Вадим Чагаровський - відома особистість у «молочній царині», бо саме він очолює Раду директорів Спілки молочних підприємств України і достеменно знає про всі підводні течії і крихкі береги молочної галузі.
А ще Вадим Петрович не довіряє методикам, згідно яких ми отримуємо статистичні дані про кількість виробленого молока, і бачить майбутнє лише за великими господарствами – виробниками якісної молочної сировини. Та почали ми розмову з основи молочної галузі, тобто з сировинної бази.
- Справді, найважливішою для молочної галузі є сировинна база, - каже Вадим Чагаровський. - Загальні статистичні дані свідчать: за всі роки незалежності України найуспішнішим для молочної галузі був 1990 рік. На той час в нашій країні налічувалося понад 8 млн. корів, з них в сільгосппідприємствах - понад 6 млн. Нині ж (на 1 січня 2010 р.) загальне поголів’я корів в Україні становить 2,8 млн. і з них лише 604,0 тис. утримується у сільгосппідприємствах. Натомість кількість поголів’я корів у населення за ці роки майже не змінилась: у 1990 році ця цифра складала 2,2 млн. і вироблялося 5,9 млн. тонн молока, яке поставлялось у сільські господарства та йшло, в основному, на вигодовування телят, а в 2009 році – 2,2 млн. і вироблялося 9,4 млн. тонн молока, але тільки 2,8 млн. тонн перероблялося промисловими підприємствами, решта ж йшла на споживання домовласниками та на ринки.
Статистичні дані також засвідчують, що протягом останніх років в Україні підвищилось виробництво молока і надої на одну корову. Та коли я аналізую ці цифри, завжди згадую Марка Твена, який казав, що існує три види брехні, одна з яких – статистика. У нашому випадку наведена статистика є третім різновидом брехні, і я це стверджую як експерт.
- Тобто статистичні дані надають недостовірну інформацію?
- Якщо вірити офіційній статистиці, то в 1990 році у населення вироблялось 5,9 млн. тонн молока при наявності поголів’я у 2,2 млн. корів, а у 2009 році населення дає 9,4 млн. тонн молока і при цьому утримує 2,2 млн. корів. Практично на одну голову, яке утримує населення, припадає 4350 кг молока на рік. Це повна нісенітниця. Тому я й стверджую, що це абсолютно недостовірні цифри для того, аби робити висновки і розуміти реальну ситуацію в молочній галузі.
- Які основні тенденції на ринку сировини спостерігалися в 2009 році?
- Це однозначно зниження поголів’я ВРХ у господарствах усіх категорій. Фактично ми маємо сьогодні 2,8 млн. корів. Торік на переробку молока надійшло на 13 % менше порівняно з показником 2008 року. І взагалі, останні 3 роки ми маємо негативні тенденції надходження молока в переробну галузь.
Також хочеться сказати про збільшення вартості молока в 4-му кварталі 2009 року. Ціна на нього залишилась на тому ж рівні і складає 3,5-4 грн. за літр для сільгосппідприємств і 2,5-3 грн. – для населення.
Зрозуміло, що існує таке поняття як сезонність, тобто ми маємо дефіцит молочної сировини в осінньо-зимовий період. В деяких регіонах коефіцієнт сезонності сягає 3. Тобто в осінньо-зимовий період надоюється втричі менше молока ніж у весняно-літній. Загалом по Україні у весняно-літній період надоюється 65% молока, а в осінньо-зимовий – 35%.
- Якщо говорити про переробку молока, то напевне по цим показникам можна відслідкувати реальний стан справ у молочній галузі?
- Безумовно. В успішному 1990 році було перероблено понад 18 млн. тонн молока і при цьому 17,9 млн. тонн – це частка сільгосппідприємств. Торік на переробку надійшло 4,7 млн. тонн молока. При цьому від сільгосппідприємств фактично надійшло 1,9 млн. тонн, а майже 3 млн. тонн молока забезпечило переробній галузі населення. Якщо порівнювати ці показники, то очевидно, що сьогодні молочна галузь в чотири рази менше переробляє молока і відповідно виробляє менше продукції.
- Які можна зробити висновки? Якими є реалії молочної галузі?
- Загальна статистика доволі сумна. Незважаючи на кроки, які здійснює Уряд, щороку поголів’я ВРХ, на жаль, зменшується. Відповідно щорічно зменшується і виробництво молока. Чи розуміють на державному рівні, що відбувається в галузі? Думаю, що не дуже. Хоча водночас протягом років прийнято багато відповідних постанов і документів. Та їх недолік у тому, що вони прийняті при нерозумінні реальної ситуації в молочному тваринництві. Наприклад, у 2007 році була прийнята «Галузева програма розвитку молочного тваринництва», згідно якої в Україні вже в 2010 році передбачалось поголів’я у 4,2 млн. голів, а в 2015 році – 4,4 мільйони. І виробництво молока вже цьогоріч за цією програмою повинно було сягнути до 16 млн. тонн! Але я стверджую: щоб створювати подібні програми, треба забути про статистичні дані і керуватися реальними висновками експертів. Лише за такої умови можна розробити дієві галузеві програми і приймати законодавчі документи.
Єдина позитивна тенденція, яка спостерігається в останні два роки, це підвищення виробництва молока сільгосппідприємствами. Особисто мене це радує, бо молоко, отримане в підприємствах, набагато якісніше порівняно з молоком, отриманим від населення.
- Яка нині структура розподілу молока на переробці?
- За статистикою, торік було вироблено 11,6 млн. тонн молока, при цьому на переробку його надійшло 4,7 млн. тонн, тобто 40 % від загальної кількості. Майже 50 % цього молока використано на виробництво сирів, 35 % - на продукцію зі збираного молока, 2 % - на морозиво і 13 % - на виробництво вершкового масла і знежиреного молока. Але я не вірю цим статистичним даним. За моєю оцінкою, Україна фактично виробляє лише близько 8 млн. тонн молока, а не 11,6 млн. тонн, як те засвідчує статистика. З непереробленого молока, а його кількість становить 3,3 млн. тонн, 50 % використовується для внутрішнього споживання (40 % - продаж на ринках і 10 % - вигодовування телят).
- Як торік спрацювала молокопереробна галузь?
- Загальний обсяг виробництва всіх молочних продуктів склав 1,6 млн. тонн. Цей показник порівняно з 2008 роком скоротився на 5 %. Особливо скорочення виробництва помітне в таких категоріях: масло вершкове – на 11 %, сир кисломолочний – 21 %, йогурт – 14 %, вершки – 11 % відповідно. Єдина категорія, де спостерігався ріст показників виробництва – сири жирні. Та це лише завдяки експорту молочної продукції в Росію та країни СНД. А загалом експорт молочних продуктів значно зменшився. Якщо порівнювати з 2008 роком, то падіння становить 300 млн. доларів.
- Яким є Ваш прогноз для галузі на 2010 рік?
- Можу сказати, що відбудеться підсилення конкуренції на сировинному ринку. Сьогодні 1,2 млн. тонн – це те, що ми можемо додатково зібрати для переробки від населення. Також буде зменшена кількість переробних підприємств внаслідок фінансової кризи і відбудеться концентрація виробництва на великих виробничих майданчиках. Очікується зростання виробництва і продажу молочних продуктів у економсегменті.
Людмила ЛЕБІДЬ