З проголошенням горбачовської перебудови у другій половині 80-х в Україні почали пробиватися крізь колгоспно-радгоспний асфальт перші паростки фермерського руху. Окремі українські селяни згадували своє індивідуально-хазяйське коріння, прагнучи господарювати на землі власними силами.
Водночас колгоспне керівництво не вельми раділо появі «самостійників», на яких важко запровадити управу. І хоч лідери країни з телеекранів щосили наголошували про те, що «процес пішов», проповідували багатоукладність та плюралізм, але в реальному аграрному секторі командно-бюрократична система не здавала позицій і міцно тримала «процес» під контролем. Про конкуренцію на рівних тоді й мови не було. Крапки над «і» згодом поставило саме життя. З проголошенням незалежності ситуація почала змінюватися. Колгоспи, в яких селяни відчували себе відстороненими від реального господарювання, згодом почали відходити в минуле. А фермерів більшало, бо держава взялася заохочувати ініціативу. І не лише пафосними закликами, а й фінансовою підтримкою...
Довідково. Український державний фонд підтримки фермерських господарств (Укрдержфонд) утворений відповідно до розпорядження КМУ від 27 червня 1991 року та постанови Уряду від 14 березня 1992 року "Про деякі питання розвитку селянських (фермерських) господарств" і належить до сфери управління Міністерства аграрної політики України.
Наказом міністерства від 31.01.2004 Укрдержфонд визнано бюджетною установою, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств у встановленому законодавством порядку. Укрдержфонд є юридичною особою, має регіональні відділення в АР Крим та областях (не мають статусу юридичної особи і діють на підставі положення, затвердженого Укрдержфондом).
Про роль Укрдержфонду в становленні та розвитку фермерських господарств, про обсяги й особливості фінансової підтримки зазначених суб'єктів господарювання - наша бесіда з генеральним директором названої установи Ярославом Кардашем.
- Ярославе Васильовичу, чи велика сьогодні в Україні армія фермерів?
- Чимала й доволі дієва. На 1 січня в нашій державі налічується 41906 тис. фермерських господарств, які обробляють близько 4,3 млн. га сільгоспугідь. Вони стали невід'ємною складовою аграрної галузі і народного господарства, справно забезпечують населення основними продуктами харчування, зокрема картоплею, овочами, м'ясом, молоком, плодово-ягідною продукцією тощо.
- Чув, що держава підтримує фермерський рух не лише словами. Чи сприяє бюджетна допомога зростанню виробництва?
- Отримавши у власність або в оренду майно та землю, фермери не завжди можуть забезпечити ефективне агровиробництво та покращення сільського добробуту без залучення реальної фінансової підтримки. Тому основне завдання Укрдержфонду полягає у створенні сприятливих умов, за яких фермери змогли б залучити якнайбільше додаткових фінансових ресурсів і забезпечити їх ефективне використання.
Давайте порівняємо таки показники. 2003 року на фінансову допомогу держава спрямувала 13,5 млн. грн., при цьому валове виробництво продукції зареєстрованих на той час 43016 фермерських господарств становило 1,8 млрд. гривень.
У 2008 році при загальному обсязі бюджетних асигнувань на 153,9 млн. грн. фермери виробили продукції на 5,9 млрд. грн., а кількість господарств становила 42446 одиниць.
Довідково. Протягом 2009 року фінансову підтримку отримали тільки 1360 фермерських господарств за бюджетними програмами:
* КПКВК 2801230 «Фінансова підтримка фермерських господарств» - допомогу надано 394-ом фермерським господарствам;
* КПКВК 2801460 «Надання кредитів фермерським господарствам» - підтримано 138 фермерських господарств.
* КПКВК 2801530 «Надання кредитів фермерським господарствам за рахунок коштів Стабілізаційного фонду» - фінансову допомогу отримали 828 фермерських господарств.
- Нещодавно в Мінагрополітики відбулася нарада, де було підведено підсумки діяльності Укрдержфонду в 2009 році. Яку Ваша установа отримала оцінку?
- Підсумки ми підбивали за участю заступника начальника відділу інспектування цільових фондів і державних підприємств ГоловКРУ Т. С. Писарева, начальника управління бухгалтерського обліку, звітності та ревізійної роботи Мінагрополітики В. М. Гаврилюка, директора Департаменту фінансів міністерства Г. І. Зуба, заступника директора Департаменту розвитку сільських територій Я. Д. Слободяна, провідних спеціалістів міністерства, Укрдержфонду та директорів наших регіональних відділень.
Так, представник ГоловКРУ відзначив, що при перевірці та аналізі діяльності Укрдержфонду вони дійшли висновку: загальна кількість порушень зменшилась, у той час значно зросла фінансова допомога, що свідчить про покращення фінансової дисципліни у фонді.
Директор департаменту фінансів Мінагрополітики Григорій Зуб не лише надав розгорнуту інформацію про державні програми у 2009 році та про стан їх фінансування на сьогоднішній день, а також поділився баченнями на перспективу (фінансування господарств), високо оцінивши роль Укрдержфонду.
У свою чергу, заступник директора Департаменту розвитку сільських територій Ярослав Слободян підкреслив, що завдяки роботі Укрдержфонду та його регіональних відділень торік, попри глибоку фінансово-економічну кризу, що вирує у світі, фермерські господарства України мали реальну змогу отримувати фінансування й користуватися допомогою на впровадження своєї діяльності.
- Як пропагує Укрдержфонд розвиток фермерського руху?
- Ми намагаємося, наприклад, не обминати жодного популярного виставкового заходу. Зокрема, торік були широко представлені на Міжнародній агропромисловій виставці-ярмарку «Агро-2009», де в своїй експозиції задіяли сучасні технічні засоби, на яких демонстрували відео- та аудіоматеріали про фермерство в Україні, про роботу Укрдержфонду. Також у листопаді 2009 року у Міжнародному виставковому центрі проводилась міжнародна агропромислова виставка "Агрофорум/Фермер України 2009", в якій ми теж взяли актину участь разом із фермерськими господарствами всіх областей України. Не забуваємо про студентську молодь. В багатьох вузах вдалося започаткувати факультети, де вчать бути професійними фермерами.
- Тож фермери можуть упевнено дивитися в завтра?
- Так. Протягом 19 років Укрдержфонд був і залишається фінансовим джерелом для становлення й розвитку багатьох фермерських господарств. І незважаючи на кризові буревії, ми відкриті для діалогу з усіма, хто прагне господарювати на землі. Готові допомагати й підтримувати всіх фермерів.
Спілкувався Володимир ВІЛЬОВИЧ