Нещодавно на базі Національного наукового центру «Інститут виноградарства та виноробства імені В.Є. Таїрова» Національної академії аграрних наук України (м. Одеса) пройшла VІ Генеральна Асамблея Союзу європейських академій прикладних наук у галузі сільського господарства, продовольства та природних ресурсів.
Про нагальні питання, якими опікуються науковці європейських держав, - розмова нашого кореспондента з новообраним президентом союзу, головою Організаційного комітету по проведенню асамблеї, Президентом НААН України, головою підкомітету з питань науки Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, Героєм України Михайлом Васильовичем Зубцем.
- Михайле Васильовичу, назвіть, будь ласка, основні засади, на яких створена і проводить свою діяльність Генеральна Асамблея Союзу європейських аграрних академій.
- Вчені провідних аграрних академій Європи побудували свою роботу у союзі на передових статутних принципах цієї громадської організації, прийнятими 10 років тому на І-му засіданні асамблеї в Італії. Власне, за ініціативою президента найстарішої в Європі Італійської академії аграрних наук «Георгофілі» Франко Скарамуці й створено цей союз.
Основоположними напрямками досліджень визначено всебічний розвиток сільськогосподарських наук, впровадження у виробництво сучасних технологій та інновацій, виробництво екологічно чистих і високоякісних продуктів харчування, поширення серед усіх верств населення планети аграрних знань.
- Які проблеми стали предметом обговорення вчених-аграріїв європейських країн?
- Незважаючи на порівняно короткий період існування союзу, його діяльність вже впливає на формування якісно нових наукових поглядів і підходів до розв’язання проблем життєдіяльності людства. Так, на зборах Генеральних Асамблей розглядались питання: «Взаємозв’язок науки, суспільства і сільського господарства» (Франція, 2002), «Перспективи сільськогосподарських, продовольчих та екологічних досліджень», «Сільське господарство, природнє навколишнє середовище: двоє слів, яким важко знайти спільну мову» (Італія, 2003), «Генетичні ресурси і біотехнології» (Росія, 2004), «Родючість ґрунтів і майбутнє сільського господарства в Європі» (Румунія, 2006).
НААНУ вже вдруге приймає учасників союзу. В травні 2007 року на території Національного наукового центру «Нікітський ботанічний сад» (АР Крим) проходило позачергове засідання союзу, на якому були визначені шляхи вирішення спільної для європейського співтовариства проблеми – захисту навколишнього природного середовища в агроекосистемах.
- Цьогорічне високе зібрання, крім України, які ще представляли країни?
- У роботі взяли участь президенти академій чи провідні вчені-аграрники з Російської академії сільськогосподарських наук, Латвійської академії наук, Академії сільськогосподарських наук та лісівництва Румунії, Академії сільськогосподарських наук Італії, Королівської Шведської академії сільського господарства та лісівництва, Національної академії наук Франції, Норвезького науково-дослідного інституту у сфері сільського господарства та навколишнього середовища «Бioфoрск» та Національної академії наук Молдови.
Нас не задовольняє низька явка країн-членів на засідання асамблеї: з 18-ти прибуло лише 8 представництв. Тож керівництво союзу вивчить і проаналізує це питання. Бо на думку багатьох учасників чисельність союзу повинна значно вирости, його авторитет - міцніти, а внесок у розвиток аграрної науки з року в рік приносити позитивні результати.
- Про що йшлося цього разу?
- Ми розглянули таку актуальну тему як «Науково-методичні основи системи безпеки та якості продуктів харчування». В цьому сенсі, як було видно з виступів учасників, проблема зачіпає суспільно значимі інтереси людей всіх країн світу. Адже загальновідомо: початок ХХІ століття засвідчив людству численні природні, економічні та екологічні катаклізми, які важким тягарем лягають на плечі мільйонів жителів планети, і в першу чергу - на сім”ї збіднілих верств населення.
В цьому ряду - хронічне недоїдання та бідність, що в останні десятиріччя постійно переслідують не лише десятки країн, а й цілі континенти. Тому, на наше переконання, якраз аграрні науковці спільними зусиллями покликані виробити пропозиції, які до мінімуму звели б ці негативні явища і забезпечили б людство в достатній кількості якісними продуктами харчування.
Показовими були виступи віце-президента Російської академії сільськогосподарських наук, академіка І.Г. Ушачова (“Роль і місце аграрної науки в забезпеченні продовольчої безпеки Російської Федерації”); президента Латвійської академії наук, академіка Байби Рівзи (“Впровадження безпеки і якості продовольства – впливові фактори для наукових досліджень”); віце-президента НААН України, академіка А.М. Головка (“Науково-методичні основи безпеки і якості продуктів харчування в Україні”); президента Румунської академії сільськогосподарських наук та лісівництва, академіка Крістіана Хера (“Результати глобальної продовольчої безпеки (на прикладі Румунії)” та ряду інших учасників асамблеї.
Загалом змістовно проаналізовано напрями - наукове забезпечення систем моніторингу показників безпеки та якості продуктів харчування; технології для виробництва екологічно чистої продукції; критерії оцінки безпеки та якості сільгосппродукції, отриманої при використанні біотехнології (зокрема ГМО) та нанотехнологій. При обговоренні ми не обминули і економічних проблем виробництва безпечних та якісних продуктів харчування.
- У будь-якій діяльності, тим більш у громадській, є періоди піднесення і спаду, постійно переслідують коло невирішених проблем і завдань, низка недоопрацювань. Чи піднімались такі питання?
- Безперечно. Можу зазначити кілька з них, які я вніс на розгляд учасників асамблеї.
По-перше. Ми не єдина громадська організація на теренах Європи, яка опікується аграрними питаннями. Є організація з питань продовольства і сільського господарства при ООН (знана в широких колах як FАО). Відомі ще 16 міжнародних центрів з різних напрямів діяльності в агросекторі, серед них - Міжнародна служба з питань національних сільськогосподарських досліджень; Європейська міжурядова організація співробітництва у сфері науково-технічних досліджень; Єропейська сільськогосподарська платформа; Міжнародне епізоотичне бюро; Міжнародна комісія по іригації і дренажу (Європейська регіональна група країн) та інші. При цьому, що показово: названі й інші організації мають постійно функціонуючий секретаріат, центральний офіс і постійну адресу. На жаль, за 10 років існування союзу ми не знайшли ефективного механізму забезпечення спадковості керівництва союзом; форм взаємодії між академіями всередині союзу та взаємодії з іншими міжнародними організаціями. У зв’язку з цим доцільно нашим академіям визначитись про створення постійного секретаріату союзу і його центрального офісу. І найголовніше - забезпечити джерела фінансування.
По-друге. Питання нашої діяльності між асамблеями, які згідно зі статутом проводяться раз на два роки. Тому необхідно визначити ті проблемні питання, які хвилюють всю Європу або більшість європейських країн, і провести не тільки їх обговорення, а й запропонувати ефективні шляхи їх вирішення. А тут основним є відпрацювання механізму нашої взаємодії, кооперації, реалізації спільних проектів, прийняття рішень і форми наших рішень.
По-третє. Важливою і нереалізованою темою для нашого союзу є визначення системи співпраці з міжнародними організаціями, які, в переважній більшості, про нас не знають.
І останнє. Нами практично нічого не робиться для популяризації нашого союзу, поширення інформації про його діяльність серед широких мас населення європейських країн. Як перший крок ми запропонували видати проспект про нашу організацію і про її членів, розповсюдити його серед державних і громадських організацій європейських країн.
- Чи стане проведена асамблея певним етапом на шляху розбудови європейської аграрної науки, її внеском в загальну європейську скарбницю?
- Учасники асамблії переконані, що так. Підтвердженням цьому є прийняття двох резолюцій “Про взаємодію європейських аграрних академій і наукових центрів по розробці Концепції розвитку Союзу європейських аграрних академій” та “Про взаємодію європейських аграрних академій і наукових центрів при вирішенні проблем забезпечення і якості продуктів харчування”.
- Асамблея проведена. Чи залишила вона позитивний відбиток?
- Одеса - колоритне місто. І дружня атмосфера відчувалася в усьому, що сприяло творчому і діловому проведенню асамблеї. Наша цьогорічна зустріч зміцнила як особисті, так і міждержавні контакти. Це відчувалося і у виступах-привітаннях заступника голови Одеської облдержадміністрації Анатолія Новаковського та першого заступника голови обласної ради Миколи Тіндюка, у листі-вітанні Прем’єр-міністра України Миколи Азарова.
Для нас, науковців України, цьогорічна асамблея пам’ятна ще й тим, що керівництво союзом до 2012 року прийняла НААН України. А це свідчить про її зрослий авторитет серед сільськогосподарського наукового співтовариства, значний внесок у розвиток теоретичних і практичних основ галузей аграрного виробництва.
Розпитував
Михайло СВОЯЧЕНКО