Навколо села Красне Кегичівського району Харківщини - дивовижні поля. Будь-який господар позаздрить. Тут вміють плекати (і роблять це професійно) соняшник, кукурудзу, зернові. А головне, щороку щиро діляться своїм досвідом з усіма бажаючими. Господар цих полів – відома в нашій країні та за її межами агрофірма «Сади України».
Наприкінці серпня - початку вересня до Красного на міжнародний семінар «День поля» приїздять понад три тисячі агрономів, керівників господарств, представників компаній-постачальників різних ресурсів. А також вчені Національної академії аграрних наук України та Інституту рослинництва і овочівництва м. Нові Сад із Сербії.
- Ми любимо аграріїв, стараємося заради них, - говорить президент агрофірми «Сади України» Олексій Зайцев. – Щороку робимо гарні посіви, продумуємо цікаву культурну програму, готуємо сюрпризи на «День поля». І це свято – підсумок усього нашого напруженого сільськогосподарського року».
Традиційні підходи «Садів України» до культури землеробства, специфічна технологія обробітку ґрунту, а саме - глибоке рихлення, показали себе якнайкраще. Нинішнього року під час посухи на неполивних землях господарство отримало зернових 52 центнери з гектару. Для 2010 року це надзвичаний результат.
- Ми бачимо, що господарства, які щороку купують наші гібриди, задоволені, - продовжує розповідь Олексій Борисович. – Якби були невдоволеними, не купували б. А ми щоразу пропонуємо аграріям якісь новинки. Наприклад, пропонували не лише такі відомі гібриди соняшнику як Драган, Титанік, Хортиця, Конгрес, а й нові гібриди – Сумо, Римі. Ці гібриди виведені інститутом Нові Сад (Сербія). А от Драган, Титанік, Термінатор, Конгрес – це наша спільна селекційна робота з сербськими науковцями.
Глибоко аналізуючи ситуацію в сільськогосподарському виробництві і, зокрема, в селекційній справі, а також чудово розуміючи наслідки зміни клімату, Олексій Зайцев вже цього року застосував на полях агрофірми зрошення, використовуючи воду місцевих джерел. Влітку майже 400 га насіннєвих посівів плекалося на поливних землях. Ось чому і на демонстраційному полігоні, і на промислових посівах учасники семінару побачили рослини, які реалізували свій потенціал на 80-90%. За попередніми підрахунками, з цих полів агрофірма може отримати кукурудзи на рівні 120-130 ц/га і соняшнику понад 40 ц з гектара.
- Олексію Борисовичу, Ви активно вроваджуєте нові технології. Хто Вам їх підказує? Хто відшуковує ці ідеї? – цікавлюсь.
- Нам підказує сам час, - посміхається Олексій Зайцев, – ми ж працюємо на землі, щоб отримувати високі врожаї. По-іншому просто
неможливо. Тож, зрозуміло, постійно вивчаємо зарубіжний досвід. Аналізуємо власну роботу, власні результати і робимо певні висновки. Скажімо, використання глибокої оранки, чизелювання, впровадження на полях зрошування, застосування гібридів для тотального знищення бур’янів, зокрема, після появи сходів... Таке дбайливе ставлення до землі дає свої результати.
Наприклад, ми дуже ретельно вивчили досвід США у вирощуванні кукурудзи. Ще сто років тому американські фермери отримували її по 20 ц/га, а зараз – по 100 ц/га вся Америка отримує на круг! А ми як збирали 20 років тому найбільше по 30 ц, так і нині збираємо. Це говорить про те, що більшість аграріїв не думає, не має тактики розвитку свого господарства, не запроваджує нові технології. Все це, на жаль, відбувається в масштабах держави. Це дуже погано.
Тому міссія нашої фірми – зрушити з місця підхід до справи вирощування агрокультур. Візьмімо ще одну культуру - соняшник. Мені особисто радісно, що років 7-8 тому його в Україні отримували 10-12 ц/га, а сьогодні вже – 16-16,5. У цьому успіху, я певен, є якась частка і нашої праці. Бо ми не перший рік пропонуємо і нові гібриди соняшнику, і нові технології його вирощування.
- А новий, забутий, елемент технології вирощування кукурудзи на поливі став за нинішніх умов просто порятунком...
- Знаєте, за радянських часів вирощуваня агрокультур велось на великій кількості зрошуваних земель. За останні 15-20 років ми багато втратили в цій технології. І підняти зрошування до попереднього рівня без допомоги держави просто неможливо. Бо на це потрібні величезні кошти. Агрофірма «Сади України» пішла по шляху так званого малого зрошення: тобто ті ставки, які є на території нашого господарства, ми очищуємо, поглиблюємо, розширюємо, а потім прокладаємо водогін й проводимо зрошення своїх полів. Наступного року плануємо збільшити площі поливних земель з
400-500 га до 700-800, потім збільшимо до 1000-1200 гектарів.
Вже цього року ми побачили надзвичайні результати. Товарна кукурудза на зрошуваних землях практично у два рази збільшила врожайність. Сьогодні недостатність вологи на більшості території України – визначальний фактор. Так, з допомогою добрив можна збільшити врожайність сільгоспкультур на 10-12%, завдяки глибокій оранці – на 15-20. А з допомогою зрошення врожаї можуть зрости у 2-3 рази! Це надто серйозно. Тому головну роль у цій справі повинна зіграти держава. Це стало би справжнім проривом у аграрному виробництві. Бо за зрошенням – майбутнє землеробства. І, напевне, це основний шлях нашої країни у виробництві зерна й створенні продовольчої безпеки.
Що ж, досвід такої знаної агрофірми як «Сади України» - не порожні слова. Це сотні тисяч гектарів сільгоспкультур, які дають господарям щедрий врожай, а державі - можливість не втрачати експортні позиції та завойовувати нові агроринки. Ось чому щороку Олексій Зайцев, президент компанії, повний кавалер Ордена трудової слави, не втомлюється пропагувати нові гібриди сільгоспкультур, нові елементи аграрних технологій, а головне, прикладом власного підприємства доводити: справжній господар землі може й повинен бути успішним.
Хочу також додати, що успішність – та риса, яку завжди підкреслює в своїх партнерах Олексій Борисович. Він протягом року уважно спостерігає за тими господарствами, які купують і вирощують насіння «Садів України», щоб восени, саме під час «Дня поля», зробити найуспішнішим з них справжні сюрпризи.
Так, і цього разу кращі аграрії виграли путівки до Чорногорії та Хорватії. Це ТОВ «Флора» (м. Запоріжжя), ТОВ «ім.
Енгельса» Новопсковського району Луганської області, ТОВ «Агріка-Терра» Новомосковського району Дніпропетровської області.
А головний приз – автомобіль Toyota Camry - дістався організації фермерів «Привольне» Першотравневого району Донецької області.
Ольга МОРОЗОВА