Органічні продукти харчування – продукти, які не містять ГМО, залишків пестицидів, оскільки не піддавалися обробці будь-якими хімічними речовинами в процесі вирощування, переробки та зберігання.
– Чому аграріям, які бажають взятися за органічне виробництво, потрібно перш за все звернутися до вас? – З цього запитання розпочалася наша бесіда з генеральним менеджером Асоціації «БІОЛан Україна» Костянтином Яковчуком-Бесарабом.
– Передусім, щоб вирощувати саме ту органічну продукцію, якої сьогодні бракує на ринку. Якщо ж, скажімо, фермер прагне налагодити органічне виробництво самотужки, він може просто недооцінити чи переоцінити кон’юнктуру ринку і виростити той продукт, який потім не зможе продати.
Довідково. «БІОЛан Україна» - міжнародна громадська асоціація учасників біовиробництва - створена у грудні 2002 року. До складу асоціації входить 156 членів, у тому числі 54 фермери-виробники органічної продукції, а також переробні підприємства, дистриб'ютори, наукові та громадські організації.
Асоціація ставить перед собою наступні завдання:
- організація в Україні обміну інформацією з технологій органічного агровиробництва;
- консультування підприємців з питань організації органічного виробництва;
- сприяння виробникам органічної агропродукції в її реалізації;
- сприяння підприємцям у пошуку виробників органіки для її переробки і реалізації.
Діяльність Асоціації «БІОЛан Україна» здійснюється за підтримки Швейцарської агенції розвитку і співробітництва (ШАРС), Держсекретаріату Швейцарії з економічних питань (ДШЕП), Швейцарського аграрного інституту в м. Цоллікофен і Дослідницького інституту органічного сільського господарства (FiBL) в Швейцарії.
–- Цікаво, в Асоціації «БІОЛан Україна» не виникає проблем з реалізацією органічної продукції, адже натуральні продукти дещо дорожчі, ніж вирощені з пестицидами, ГМО тощо?
– Повірте, сьогодні люди бажають заощаджувати на ліках, а не на здоровій їжі.
– А наскільки перспективно та вигідно вирощувати органічу продукцію саме в умовах України? Наскільки болючим для вас є питання якості продукції?
– Я би назвав кліматичні умови нашої держави ідеальними для успішного ведення органічного виробництва. Діяльність господарств, що є членами Асоціації «БІОЛан Україна», - яскраве свідчення правдивості такої сміливої оцінки. Попит на нашу продукцію дуже великий, більш того – він перевищує пропозицію.
А що стосується якості, то в договорах на постачання продукції ми чітко прописуємо всі питання стосовно її гарантії. Ми шануємо й цінуємо своїх покупців, тому працюємо абсолютно прозоро, щоб ні в кого не виникло навіть найменших підозр.
Довідково. Торговий знак «БІОЛан» на готовій продукції - гарантія того, що продукт не містить ГМО і вирощений без застосування пестицидів та хімічних добрив.
– Чи складною для виробників є процедура вступу до Асоціації «БІОЛан Україна»?
– Передусім, треба визначитися особисто для себе із готовністю та бажанням виробляти органічну продукцію, а вже після того написати відповідну заяву щодо вступу до асоціації. Членські внески у нас символічні, зате члени «БІОЛан Україна» отримують суттєві переваги та підтримку – як маркетингову, так і консультаційну. Після вступу слід готуватися до впровадження відповідних технологій біовиробництва та сертифікації. І тільки по проходженні всіх процедур сертифікації виробнику надається право користуватися торговим знаком «БІОЛан».
– Де і які саме органічні продукти можна придбати з ТЗ «БІОЛан»?
– Органічні крупи, випущені разом із нашим партнером ТМ «Жменька», овочі та фрукти можна знайти у супермаркетах великих міст, зокрема в мережах «МЕТРО», «МегаМаркет», «Білла Україна», «Вест Лайн», «Чумацький шлях», „NaturBoutique”, „Delight”, «Таврія В» та інших. Ці продукти відрізняються не тільки упаковкою та наявністю ТЗ «БІОЛан», а й своїми смаковими якостями, і головне – органічним способом виробництва та переробки.
Спілкувався Володимир ШАПОВАЛОВ