Ще рік тому Світлана Горбенко очолювала Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Кіровоградщини, а нині готується до гучного старту першої в Україні магістерської програми для управлінців аграрної сфери - Аgro MBA в Києво-Могилянській Бізнес Школі [kmbs]. В інтерв'ю нашому виданню - деталі MBA-програми для аграріїв.
- Для мене настав момент, коли власний досвід роботи у сільському господарстві, здобутий як у сфері аграрного бізнесу, так і в системі державного управління ним, треба було кристалізувати у нову форму, - розпочинає розмову Світлана Горбенко. - З’явилася ідея втілити це у спеціалізовану навчальну програму для аграріїв.
- А чому вибір впав саме на Києво-Могилянську Бізнес Школу?
- Я добре її знаю, вчилася тут за програмою Presidents’ MBA. Тому відповідь на запитання «де?» була для мене однозначною від самого початку. Більше того, kmbs - частина Києво-Могилянської академії, одного з найстаріших університетів Східної Європи, який продовжує традиції з 400-річною історією. Долучитись до цієї великої місії - для мене велика честь та задоволення.
Ось так, поєднавши галузеву спеціалізацію і досвід найкращої бізнес-школи, ми розробили єдину в Україні MBA-програму, яка сфокусована саме на потреби та особливості управління компаніями аграрної галузі.
- Спеціалізована бізнес-освіта для аграріїв - інновація для нашого ринку. В чому полягає особливість програми, її пристосованість саме до аграрної галузі?
- Сьогодні керівники компаній зі сфери агробізнесу чудово розуміють: в їхній галузі відбувається багато змін і в Україні, і у світі. Тож вони постійно шукають відповідь на питання, як побудувати ефективну систему управління бізнесом в контексті постійних змін.
Тому крім основних курсів, які передбачені у класичному навчанні на MBA-програмах, ми включили такі спеціалізовані курси як «Операційний менеджмент в аграрній сфері», «Міжнародний бізнес та світові продовольчі ринки (місце українських компаній)», «Стратегія ведення аграрного бізнесу», «Управління ризиками в АПК», «Бізнес-аналіз аграрного кластеру», «Аграрне право. Земельні відносини», «Філософія управління якістю» та інші. Більш детально можна ознайомитись з програмою на сайті kmbs.
До речі, на програмі Аgro MBA з учасниками ділитимуться інформацією та своїм досвідом українські експерти-практики й іноземні експерти, що викладають у подібних програмах у Голландії, Бразилії, США та інших країнах.
- На кого саме орієнтована програма Аgro MBA?
- На управлінців (першу особу або керівника напрямку у холдингу) аграрної галузі. Фактично, наша Аgro MBA буде корисна компаніям, які працюють у таких сферах:
- постачання засобів захисту рослин, добрив, насіння, кормів, обладнання, запасних частин;
- безпосередньо агровиробництво - як рослинництво, так і тваринництво;
- переробка аграрної продукції;
- логістика, що включає в себе інфраструктурний блок - заготівля, транспортування та збут продукції, виробниче обслуговування аграрного комплексу.
Формуючи навчальну групу так, щоб у ній були представники кожного з цих напрямків, ми вирішуємо ще одне з важливих питань для ведення успішного агробізнесу - це розуміння основних потреб і вимог до продукту або послуги всередині ланцюга створення цінності. У групі вже є учасники, компанії яких належать до всіх чотирьох сфер діяльності.
У такий спосіб ми, разом із учасниками програми, створюємо концентроване професійне середовище однодумців, яке сприятиме обміну досвідом і навчанню один від одного. А це важливий поштовх, який впливатиме на особистісний розвиток управлінця та розвиток його лідерських компетенцій.
- Що управлінець аграрної компанії отримає у підсумку?
Програма Аgro МВА відкриває перед учасниками можливість поглибити своє розуміння компанії як цілого і систематизувати знання, щоб ефективно управляти компанією як цілісною бізнес-системою.
Ми прагнемо допомогти створити в агрокластері ефективну бізнес-модель компанії з можливістю, при необхідності, виходу за межі агрокластеру або усвідомленої побудови нової бізнес-системи. Цей процес охоплює три важливі етапи: постановка правильних питань до себе (це і бізнес, і особистий розвиток, і соціальна позиція), пошук шляхів вирішення цих питань та реальне втілення ефективних саме для вас рішень. На кожному етапі процесу створення ефективної бізнес-моделі можна використовувати різні методи та обирати різні шляхи, а наше завдання як школи думки - створити середовище, де ці можливості реально реалізувати.
Крім того, навчаючись у програмі, учасники розробляють та захищають магістерські проекти, які будуть втіленими у їхніх компаніях. Теми цих проектів можуть бути різними - система мотивування працівників, формування команди, побудова нової бізнес-моделі або трансформування існуючої в більш ефективну, стратегія розвитку підприємства, система інвестування та інші конкретні прикладні питання.
Також багато уваги ми приділяємо персональному розвитку учасника, тому маємо надію, що разом змінюємось на краще і тим самим змінюємо світ.
Change yourself - Change your company - Change the world – ось гасло Києво-Могилянської Бізнес Школи.