1993 року Україна переживала лихі часи. Гіперінфляція з’їдала мізерну зарплату. У сільський місцевості практично припинився рух автобусів, бо різко зросли ціни на бензин. Електрику вмикали лише на кілька годин...
Чув я таку історію, що в ті смутні часи знаний російський бард Олександр Розенбаум їхав на гастролі через українське село. Щось у машині зламалося і він зайшов до подвір’я по допомогу. У той час вимкнули світло. Та Розенбаума люб’язно й щиро запросили до хати й до столу. Він зайшов і розвів руками: «Удивительный вы народ… Ни света нет, ни бензина, ни газа… А на столе, как в сказке: и борщ, и колбаса, и сало, и хлеб, и молоко. Уютно как у вас и чисто в доме. Хата белая, на дворе курочки бегают, в сарае кабанчик. Хорошо живете…».
... Ми попри всі кризи вижили. Вижили, бо не чекали якоїсь дармівщини з неба, усвідомлювали, що треба працювати й працювати задля добробуту. Не сподівалися, що прийде «добрий президент» і виоре нашого города. Запрягали трактора або коня й будь-що орали, сіяли, жнивували. Відтак і на коліна перед лужковими не впали. Довели, що можемо добре хазяйнувати у власній хаті. І зла за ляпаси амбітних політиків на сусідній братній народ не тримаємо, завжди готові поділитися рецептами виживання, хазяйнування, добробуту. Тим більше, між аграріями наших держав ніколи не було політики, не було з’ясування стосунків й пошуку бруду. Хлібороби завжди знаходять спільну зрозумілу й дружню мову між собою, в яких би країнах вони не жили.
Щира й дружня атмосфера панувала під час засідання круглого столу, який днями відбувся в Мінагрополітики. Саме цей захід був одним із перших пунктів у програмі перебування в Україні делегації Асоціації селянських (фермерських) господарств і сільськогосподарських кооперативів Російської Федерації (АККОР).
За «круглим столом» спілкувалися, зокрема, заступник міністра аграрної політики України Олександр Шевченко, генеральний директор Аграрного фонду Володимир Іванишин, генеральний директор Укрдержфонду підтримки фермерських господарств Ярослав Кардаш,президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Томич. Російську делегацію очолював президент АККОР Володимир Плотніков.
- І Україна й Росія мають чималий потенціал успішного розвитку аграрного сектора й мета у нас спільна - передусім якнайкраще забезпечити продовольчу безпеку наших держав, - підкреслив, відкриваючи засідання, заступник міністра аграрної політики України Олександр Шевченко. - Сьогоднішній круглий стіл сприятиме обміну досвідом, що мають наші країни, розвиваючи агропромислові комплекси. Сподіваюся, наші російські колеги не пошкодують, що приїхали до України, адже від насиченої й змістовної програми цього візиту буде чимала користь. Ми із задоволенням поділимося всіма рецептами успішного господарювання, досвідом і результатами державної підтримки АПК, досвідом і механізмами ринкового впливу держави на події й правила гри на аграрному ринку, результатами запровадження сучасних технологій сільськогосподарського виробництва». Після представлення членів делегацій слово надали гостям.
- Повірте, нам дуже приємно перебувати у вас Україні, в Києві. Тут панує особливий щирий дух, щира атмосфера, - мовив президент Асоціації селянських (фермерських) господарств і сільськогосподарських кооперативів Російської Федерації Володимир Плотніков. – А однією з головніших причин нашого візиту є бажання побільше дізнатися про те, як ваша держава впливає на стан справ на ринку зерна, наскільки ефективним є механізм впливу на ціни інтервенціями та викупом зерна у вітчизняних сільськогосподарських виробників, що їх здійснює ваш Аграрний фонд. Детальніше хочемо дізнатися і про державні програми підтримки й розвитку виробництва продукції АПК, що запроваджуються в Україні, про проекти щодо стимулювання кооперації тощо. І я щиро вдячний керівництву Міністерства аграрної політики України за запрошення і всебічну підтримку нашої місії.
Детальніше про діяльність Аграрного фонду розповів його генеральний директор Володимир Іванишин, наголосивши: очолювана ним установа має змогу викуповувати понад п’яту частину зерна, яке пропонують українські аграрії за чітко регламентованими цінами, значно вищими за ті, що встановлюються під час масової пропозиції зерна на ринку. Таким чином зернотрейдерів у ринковий спосіб змушують іти на зустріч селянам і підвищувати закупівельні ціни. Широко застосовує Аграрний фонд і механізм інтервенцій на ринку пального та мінеральних добрив, у період падіння цін закуповуючи відповідну кількість добрив та енергоносіїв. Під час сезонних робіт в аграрному секторі, коли ціни на зазначені товари істотно зростають, – державний оператор, роль якого виконує Аграрний фонд, масовими інтервенціями на ринку пального та добрив гасить апетити постачальників цих необхідних аграріям продуктів.
Представники російського фермерства дуже уважно й зацікавлено слухали доповідь генерального директора Аграрного фонду і потім буквально засипали Володимира Васильовича запитаннями.
Особливо цікавили російських гостей цифри бюджетної підтримки. І коли Володимир Іванишин сказав, що цього року держава вже виділила Аграрному фнду 3,2 мільярди гривень і протягом грудня ця цифра зросте до 4,0 мільярдів, представники російського фермерства були буквально шоковані такою щедрістю українського Уряду по відношенню до вітчизняних аграріїв. Виявляється, в Росії поки що такої практики немає. Тож сусідні фермери щиро заздрять своїм українським колегам. Чимало запитань, зокрема щодо державної підтримки новостворених сільськогосподарських кооперативів, гості з сусідньої держави поставили президенту Асоціації фермерів та приватних землевласників України Івану Томичу та генеральному директору Укрдержфонду підтримки фермерських господарств Ярославу Кардашу й отримали детальні відповіді.
У той час, коли верстався цей номер, делегація Асоціації селянських (фермерських) господарств і сільськогосподарських кооперативів Російської Федерації (АККОР) у рамках програми свого візиту в Україну відвідували фермерське господарство «Ніна» Обухівського району Київської області. Та про цю поїздку ми розповімо вам у наступному номері.
Володимир ШАПОВАЛОВ