Особливістю ринку мінеральних добрив у другій половині 2007 року є різке зростання ціни на хімічну продукцію. У попередні роки з липня по вересень спостерігалось зниження цін: наприклад, якщо у 2006 році ціна аміачної селітри в травні складала 935 грн./т, то в серпні вона знижувалась до 850 грн. Хімічні підприємства в цей час ініціювали прийняття Урядом відповідних заходів щодо реалізації туків в період міжсезоння, а ціни завжди були нижчими.
Цього року попит на добрива на світовому ринку залишається високим. Поряд з цим, виникли проблеми з постачанням сировини. За даними начальника відділу маркетингу «Сумихімпром» А. Авдєєнка на початок 2007 року підприємству недопоставлено 30% сировини. Тому на ринку відчувається недостаток фосфорних і комплексних добрив (до їх складу входять азот, фосфор і калій). Дефіцит фосформісткої сировини у світі й різке зменшення поставок амофосу, комплексних добрив з Росії і Білорусії (майже у 3 рази) сприяли значному підняттю ціни на амофос і нітроамофоску на ринку України. Лише за липень-серпень ц.р. ціна на амофос виросла з 1800 грн. до 2900 грн. за тонну, на нітроамофоску - з 1250 до 1600 грн.. За прогнозом ця тенденція збережеться і на 2008 рік.
Основні виробники фосфорних добрив ВАТ «Сумихімпром», ЗАТ «Кримський Титан» і «Дніпровський завод мінеральних добрив» на внутрішній ринок можуть поставити лише 45-50% туків до потреби сільськогосподарських товаровиробників України. За даними виробників, український ринок споживає близько 450 тис.тонн NPK у рік.
З початком осінньої посівної кампанії відчувається дефіцит рядкових добрив. Тому інші постачальники туків – «Концерн Стирол», «Росапатитінвест», «Райз», «Агрохімцентр» та інші розпочали підготовку і реалізацію тукосумішей з різним співвідношенням NPK. Але наведені вище причини обмежують виготовлення і тукосумішей.
Аналогічним є становище і з калійними добривами, які на 90% для нас постачає Білорусь. На 1 серпня квота, виділена для підприємств України, вичерпана і до кінця року поставки хлористого калію не передбачаються. Це обмежує внесення калію під оранку і негативно вплине на формування урожаю ріпаку, соняшнику, цукрових буряків та якість продукції, виробленої з них. Сьогодні хлористий калій є лише у ВАТ «Агрохімцентр» на складі у м.Немирів Вінницької області.
В умовах, що склались, доцільно на державному рівні допомогти вирішити питання щодо забезпечення сировиною хімічних підприємств, що виробляють фосфорні добрива і виділення додаткової квоти для України Білоруською калійною компанією на хлористий калій. Для сільгоспвиробників доцільно було б передбачити державну підтримку по здешевленню фосфорних добрив на наступний 2008 рік. Міністерство аграрної політики України вже нині ініціює вирішення даних проблем.
Аатолій Педос,
голова Національної асоціації
«Укрсільгоспхімія»
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше