Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" в частині внесення змін до Закону України "Про податок на додану вартість" (пункт 13 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України") (далі – Закон про Держбюджет) передбачене продовження терміну дії чинних у 2007 році спеціальних режимів оподаткування сільгосптоваровиробників податком на додану вартість до 1 січня року, наступного за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до СОТ (прим. тобто практично до 1 січня 2009 року).
Проте, прикінцевими положеннями Закону про Держбюджет передбачено до 15 січня 2008 року розробити та подати на розгляд ВРУ законопроекти щодо стимулювання розвитку АПК, які відповідають правилам і вимогам СОТ.
На виконання цієї вимоги був розроблений проект Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України" (далі – проект Закону), яким з 1 квітня 2008 року передбачене розповсюдження режиму акумуляції коштів податку на додану вартість на всі операції з реалізації сільськогосподарської продукції, включаючи продаж молока та м'яса на переробні підприємства, а також відмова від застосування нульової ставки ПДВ при здійсненні поставок молока та м’яса у живій вазі на переробні підприємства та припинення виплати переробними підприємствами дотацій виробникам молока і м’яса.
Даним проектом Закону України також передбачено введення терміну оподаткування новими тарифами акцизного збору спирту коньячного у розмірі 21,5 грн. за 1л 100%-го спирту з 1 квітня 2008 року, тобто створені рівні умови для імпортерів.
Внесення таких змін стосовно ПДВ означає: до 1 квітня 2008 року діють чинні режими оподаткування сільгоспвиробників податком на додану вартість. З 1 квітня 2008 року сальдо суми податку на додану вартість (тобто різниця між вихідним (20%) та вхідним (20%) ПДВ) за операціями з реалізації власновиробленої сільгосппродукції всіх видів та продуктів її переробки (виготовлені на власних виробничих потужностях і на давальницьких умовах) залишатиметься у розпорядження сільгоспвиробників й використовуватиметься ними виключно на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення.
Такі заходи дозволять уніфікувати підтримку через податкові механізми і не пов’язувати її з конкретними видами продукції (зокрема, молоком і м’ясом), як того вимагають правила СОТ.
Акумуляція коштів ПДВ, яка діє на сьогодні, не суперечить нормам вступу до СОТ у зв’язку з тим, що розмір ставки ПДВ як для сільгосппродукції вітчизняного виробництва, так і для аналогічної, яка імпортується в Україну, дорівнює 20 відсоткам. Дискримінація імпортера в акумуляції ПДВ не вбачається. Це головна вимога СОТ. Механізм акумуляції ПДВ запроваджується для субсидування галузі через відсутність достатніх бюджетних коштів для прямої підтримки сільгосптоваровиробників.
Проект Закону схвалений на засіданні Уряду, яке відбулося 9 січня 2008 року.
У зв’язку з тим, що сільгоспвиробники понесуть втрати від зміни режиму оподаткування їх податком на додану вартість у сумі 1,4 млрд. грн., даним проектом Закону передбачено, що Кабінет Міністрів України зобов’язаний щорічно передбачати у проекті Закону України про державний бюджет на відповідний рік (за рахунок його загального фонду) кошти для компенсації втрат сільгоспвиробників від запровадження нового режиму оподаткування податком на додану вартість.
Тобто з 1 квітня 2008 року буде запроваджена нова бюджетна програма щодо компенсації втрат виробників тваринницької продукції від запровадження нового режиму оподаткування, а спеціалістами міністерства буде розроблений порядок використання коштів державного бюджету по зазначеній програмі.
Департамент фінансів МінАП
Использование специальной техники для сельскохозяйственных задач позволяет повысить качество и сохранность сухих
Докладніше