Не секрет, що Мінагрополітики веде активну зовнішньо-економічну роботу. Зокрема, результативними були зустрічі й переговори міністра аграрної політики України Юрія Мельника під час роботи ХХ Міжнародної виставки «Агро-2008». Тоді до Києва прибули профільні міністри Німеччини, Єгипту, Польщі, Естонії. Про українсько-німецьку частину заходів ми і поговоримо сьогодні.
Федеральний міністр продовольства, сільського господарства й захисту прав споживачів ФРН Хорст Зеєгофер, наприклад, не лише був надзвичайно вражений красою Черкащини, а й переконався у величезних ще не використаних потенціалах нашої країни.
Щоправда, знайомство пана Зеєгофера з нашою державою розпочалося не в Україні. Він і Юрій Мельник взимку були учасниками І конференції аграрних міністрів під час міжнародої сільськогосподарської виставки-ярмарку «Зелений тиждень-2008» у Берліні. Вже тоді Хорста Зеєгофера вразив доволі амбітний і продуманий виступ українського колеги. Тому Зеєгофер із задоволенням прийняв запрошення Юрія Мельника відвідати Київ у червні нинішнього року.
Заради об’єктивності варто підкреслити: Мінагрополітики ретельно готувалось до зустрічі двох міністрів. По-перше, було вирішено ряд питань співробітництва між Федеральним міністерством харчування, сільського господарства та захисту прав споживачів і Міністерством аграрної політики України.
Так, на виконання домовленостей Держкомітет ветмедицини запланував стажування спеціалістів українських держлабораторій ветмедицини в Інституті ім. Ф. Льоффлера (Національна референс-лабораторія ФРН) та в інших ветлабораторіях ФРН з питань діагностики інфекційних хвороб тварин. Налагоджені безпосередні зв’язки між спеціалістами Держкомітету ветмедицини і Управління здоров’я тварин та гігієни харчових продуктів Міністерства продовольства, сільського господарства та захисту прав споживачів ФРН, що дає змогу вирішувати питання компетенції держветслужб у робочому порядку. Систематично проводяться переговори керівництва Мінагрополітики з представниками німецьких фірм, які прагнуть працювати в Україні або інвестувати у виробництво агропродукції тощо.
Динамічнішими стали двосторонні торговельно-економічні відносини між Україною та Німеччиною. За 4 місяці 2008 року сума товарообігу в сільському господарстві склала 169,5 млн. дол. США: частина імпорту – майже 145 млн. (на 46% більше проти відповідного періоду минулого року), експорту – 24,5 млн. (більше на 13%).
Відомо, що Україна перебуває на початковому етапі офіційних переговорів щодо укладання нової «поглибленої» угоди з ЄС та створення Зони вільної торгівлі (ЗВТ). І, зустрічаючись з паном Зеєгофером, Юрій Мельник підкреслив, що для Мінагрополітики важливим є бачення керівництва Міністерства харчування, сільського господарства та захисту прав споживачів Німеччини щодо впливу майбутньої ЗВТ на аграрні сектори ЄС та України. Цю проблематику міністри детально обговорили на міжнародній конференції "Україна на шляху до Європи: ризики та можливості для аграрного сектору"(читайте на стор. 4). Адже створення зони вільної торгівлі належить до стратегічних цілей співробітництва і зіграє значну роль у розвитку двосторонніх торгово-економічних відносин між сторонами на середньострокову перспективу.
Втім, міністри двох країн не лише дискутували, домовлялись, а й багато чого встигли зробити. Зокрема, Хорст Зеєгофер і Юрій Мельник відвідали на «Агро-2008» німецькі павільйони і стенди компанії Клаас, Астра, посиділи за кермом новісінького Фендта. Під час спілкування з німецькими і українськими бізнесменами пан Зеєгофер відзначив, що Україна зможе стати потенційним і основним постачальником сировини для виробництва комбікормів як для Німеччини, так і для ЄС в цілому. Німецький міністр також переконаний: захоплення біоенергією відбилось на цінах на продовольчі товари зовсім не так сильно, як вважається. Бо в усьому світі для отримання біопалива витрачається лише 7% рослинної олії та 3,5% зернових.
Сьогодні в Україні успішно працюють представництва багатьох відомих німецьких фірм. Так, під керівництвом радника з питань сільського господарства Посольства Німеччини Штефана Крессе у с. Роги Черкаської області Маньківського району на базі фірми Дукра-Агро, власниками якої є сім’я Венцель, створено навчальний осередок під назвою «Німецький аграрний центр». Звичайно, не обійшлося без підтримки фірм Амазоне, Клаас, Лемкен, які надали свою техніку в розпорядження центру, фірми Ріла, Асоціації німецьких машинобудівників (VDMA), фірми Gruber Landtechnik та Федерального союзу біогенних видів пального (BBK).
До речі, завдяки цьому центру існує можливість об’єднати всі німецькі проекти в Україні під єдиним дахом і таким чином оптимізувати німецько-українську кооперацію. Практичний її аспект ґрунтується останнім часом на вирішенні наступних питань: оскільки збут в Україну німецької сільгосптехніки зростає, вимоги до її обслуговування – також, то, відповідно, необхідне підвищення кваліфікації аграріїв і обслуговуючого технічного персоналу. Це може відбуватися у новому аграрному центрі.
За задумом організаторів, центр зможе використовуватися не тільки німецькими, але і українськими підприємцями усіх сфер аграрної економіки для проведення навчальних заходів. Українським партнером німецької сторони є Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу».
Під час урочистої церемонії відкриття центру Юрій Мельник нагадав, що років 10 тому ті агропідприємства, які мали бажання вийти на вищий технологічний рівень, повинні були їхати за знаннями до Німеччини.
- В найближчому майбутньому, коли центр запрацює на повну потужність, - сказав міністр, - буде можливість реалізувати ідею, про яку ми домовлялися в січні поточного року з паном Зеєгофером у Берліні. Впевнений, українсько-німецьке співробітництво в сфері агровиробництва буде дуже результативним. І я вдячний пану міністру, що він знайшов можливість приїхати не просто в Україну, а й в українську глибинку, щоб побачити, яким є українське сільське господарство, яким є українське село, які у нього проблеми і де слід докласти спільних зусиль.
У відповідь пан Зеєгофер запевнив, що Німеччина і надалі активно розвиватиме мережу консультаційних центрів в Україні. А керівник Ініціативної групи зі створення центру пан Крессе додав, що це буде центр підвищення кваліфікації, а не конкурент існуючим закладам аграрної освіти. Тим паче, що навчання в ньому будуватиметься на практичних засадах...
Вже кілька днів потому Юрій Мельник отримав від свого німецького колеги телеграму, в якій, зокрема, сказано: «Наші цікаві, повні ідей фахові бесіди, без сумніву, сприятимуть ще більшому зміцненню німецько-українських стосунків в аграрній сфері та допоможуть організувати їх ще більш інтенсивно й успішно».
Підготовлено прес-службою Мінагрополітики