20-21 липня в Україні з візитом перебувала делегація на чолі з Секретарем Вищого Народного Комітету (Прем'єр-міністром) Великої Соціалістичної Народної Лівійської Арабської Джамагирії Аль-Багдаді Алі Аль-Махмуді. На проведених засіданнях українсько-лівійської комісії зі співробітництва обговорювалися найважливіші напрями можливої співпраці двох країн.
Одним із найцікавіших для України секторів співробітництва з Лівією є спільні проекти в агропромисловому комплексі. Неодноразово це питання піднімалося керівництвом цих двох країн під час минулих зустрічей, цього ж разу теорія почала втілюватися в практику. Зважаючи на зацікавленість України та Лівії у спільній діяльності в галузі сільського господарства, 20 липня відбулась зустріч міністра аграрної політики України Юрія Мельника з Лівійською делегацією на чолі з міністром охорони здоров'я та навколишнього середовища Лівії Мухаммадом Аль-Хіджазі. Під час проведення четвертого спільного засідання українсько-лівійської комісії зі співробітництва зокрема було наголошено на важливості співпраці у галузях ветеринарії та карантину рослин. Також у ході зустрічі було відмічено позитивну динаміку експорту українських зернових до Лівії. За словами Юрія Мельника, торік Україна відновила експортування зерна в Лівію, і в 2008 році експорт склав 280 тисяч тонн зерна. Враховуючи показники перших п'яти місяців 2009 року, можна прогнозувати, що ця цифра до кінця року подвоїться. Крім того, міністр аграрної політики України відмітив позитивну динаміку торгівлі сільськогосподарською продукцією між двома країнами і закликав лівійське представництво звернути увагу на низку сільськогосподарських товарів, які пропонує Україна. Зокрема, Юрій Мельник назвав масляні культури, олію і продукцію тваринництва, а також порадив представникам Лівії інвестувати у виробництво добрив.
В свою чергу представники лівійського сільськогосподарського відомства підтвердили зацікавленість Лівії в співробітництві з Україною у агропромисловій сфері. За словами Мухаммада Аль-Хіджазі, Лівія імпортує 100% зернових і масляних культур. Щодо виробництва добрив, то в Лівії виробляють лише селітру, тому відповідно ця країна зацікавлена проектами з виробництва мінеральних добрив. Тож сторони домовилися про створення в Україні Лівійської холдингової компанії із стовідсотковим лівійським капіталом для вивчення та реалізації економічно вигідних інвестиційних проектів. За словами Юрія Мельника, в першу чергу для участі у співробітництві з українського боку розглядаються компанії «Агро-Союз» (Дніпропетровська обл.) та «Хліб України». Представники лівійської делегації розглянули проекти, запропоновані корпорацією "Агро-Союз" щодо комплексу рослинництва на 100 000 га і молочно-товарного комплексу на 3300 корів. Також було розглянуто проект, наданий ДАК "Хліб України", зокрема «Будівництво додаткових та модернізація існуючих потужностей зі зберігання та переробки зерна, збільшення потужностей портових елеваторів дочірніх підприємств ДАК «Хліб України».
Окрім цього, представники від Лівії погодилися розглядати будь-які інші проекти, реалізація яких можлива шляхом прямої участі Лівійської холдингової компанії або її спільної діяльності з українськими компаніями. Нагода поспілкуватися і знайти цікаві проекти та партнерів випала під час проведення українсько-лівійського бізнес-форуму, який відбувся 21 липня у Торгово-промисловій палаті України. На круглому столі були присутні понад 100 представників від українських бізнес-структур, які спеціалізуються на будівництві, енергетиці, машинобудуванні, юриспруденції, нафтогазовій та агропромисловій сферах. Лівію представляли керівники провідних компаній, які репрезентували нафтогазову і авіаційну промисловість, будівництво, туристичну сферу, сільське господарство. За словами міністра економіки України Богдана Данилишина, бізнес-форум надав змогу вивести співпрацю України та Лівії на новий рівень. Він також наголосив, що Уряд України переконаний, що дві країни мають невикористаний потенціал до співпраці й, насамперед, умови для стратегічного співробітництва в аграрній сфері. Адже за даними Міністерства економіки частка сільськогосподарської продукції становить 50% від загальноекспортованої Україною продукції в Лівію. «Намагатимемося створювати найкращі умови і преференції для співпраці з Лівією, - пообіцяв Богдан Данилишин лівійським та українським бізнесменам. - Україна вже готова до зміцнення відносин реальними проектами спільної співпраці. А принципи рівності та взаємоповага мають стати запорукою подальшого співробітництва України та Лівії».
На важливості зустрічі наголосив і керівник лівійської делегації пан Шабан Аль-Мунтасер. Він зазначив, що головна мета візиту - налагодження прямих контактів між підприємцями двох країн. На жаль, сьогодні більшість українських товарів поставляються в Лівію через треті країни. Шабан Аль-Мунтасер також наголосив на необхідності підписання угоди про взаємний захист інвестицій, створення ефективних механізмів реалізації вже підписаних двосторонніх документів, зокрема між торгово-промисловими палатами України та Лівії, контрактних зобов'язань між підприємствами тощо. Зокрема, за круглим столом бізнесові структури мали змогу обговорити питання спільної діяльності в галузі агропромислового комплексу. Від української сторони на вищезгаданому заході побували представники корпорації «Агро Союз» та представники державної акціонерної компанії ДАК «Хліб України». До речі, Лівія не вперше висловлює бажання вирощувати в Україні сільськогосподарську продукцію, насамперед пшеницю, та інвестувати в аграрний сектор значні кошти. Отож, керуючись вже досягнутими домовленостями, лівійці на 100 тисячах гектарів орендованої землі незабаром приймуться до вирощування пшениці для потреб Лівії та Африканського континенту. Та окрім сільського господарства лівійську делегацію зацікавила і пропозиція українського Уряду взяти участь у тендері з приватизації Одеського припортового заводу. Адже відомо, що ВАТ "Одеський припортовій завод" - другий за обсягом виробник аміаку та карбаміду і третій - з виробництва азотних добрив в Україні. Приваблює лівійців також весь спектр робіт, пов'язаний з нафтопродуктами, - розробка, видобуток, переробка та реалізація. Лівійських, як і українських бізнесменів цікавили абсолютно всі сфери можливої співпраці, проте стовідсоткових заяв про співробітництво чи партнерство вони так і не зробили. Хоча дивуватися немає чому, адже треба все обдумати, прорахувати, зважити всі ризики, адже бізнесменам притаманна обережність. А як відомо - успіх бізнесу залежить від знання місцевих особливостей. Знаючи цю істину, українські бізнесмени відповіли згодою на запрошення лівійців найближчим часом відвідати їх країну. І вже у вересні українська делегація побуває у Тріполі, обов'язково з конкретними проектами і пропозиціями до співпраці.
Людмила ЛЕБІДЬ