М’яко кажучи, не вельми приємно було почути з вуст голови правління корпоративного та комерційного банку Credit Agricole CIB Жака Муньє образне порівняння нашої системи оподаткування з середньовіковим режимом. Потім мсьє Муньє навів приклад ще однієї вітчизняної головоломки, яку йому не під силу розв’язати: «Сир, завезений з Нової Зеландії, в Україні дешевший, ніж власний. Як взагалі таке може статися, що молочні продукти, вироблені в країні, найбагатшій на чорноземи, виявляються неконкурентними?»
Та поки що важкувато з конкретними відповідями про роботу над помилками й планом на майбутнє, що розрахований по крупицях…
Може, я помиляюсь, але саме таке враження й склалося від почутого на ІІІ Міжнародній конференції «Ведення агробізнесу в Україні: перспективи 2012 року». Проте, Жак Муньє висловив і своє бачення умов залучення інвестицій у вітчизняний АПК. Це, передусім, політична воля. «Країну неможливо розвивати без політичного діалогу, без стратегічних програм, - підкреслив голова правління відомого банку. - Необхідне чітке дотримання верховенства права. Я би побажав вашому уряду створити таке середовище, в якому б відступив острах, острах перед втратами. Бізнес має викликати довіру».
Алекс Ліссітса, президент УКАБ, який був серед головних ініціаторів та організаторів конференції, завівши мову про підготовку кадрів для українського АПК, із сумом констатував: «Ми попереду Європи всієї в кількості студентів аграрних навчальних закладів. Але з них їде в село працювати лише 5-7%. Сьогодні дешевше привезти добре підготовленого спеціаліста з Нідерландів, ніж викладати мільйони на «дармове навчання» сільськогосподарській справі тих українських громадян, хто бачить себе в київському чи закордонному офісі».
Австралієць Уейн Гордон, виконавчий директор, експерт зі стратегічного планування світових аграрних ринків UBS уперше відвідав Україну й, сповнений емоціями, заявив: «Я не думав, що наші країни так схожі. Хіба що кенгуру тут не водяться, а умови й ризики ведення агровиробництва багато в чім збігаються. Зокрема, ми не менше, а то й більше потерпаємо від посух. Але якщо мене спитають, чи вірю я в перспективи нашої ризикованої справи у кризовий час, я відповім: «У мене боліла би голова, якби я займався виробництвом і реалізацією авто. Без нового легковика людина може прожити, а от без харчів – ні. Дефіцит продуктів у світі зростає. Тож, аграрна справа – безпрограшна. Якби ж ще навчитися правильно передбачати погоду, тоді й ціни на нашу продукцію були б ідеально прогнозовані».
Про рецепти успіху в веденні агробізнесу ми поцікавилися в героїв сторінок нашого видання.
Андрій Гордійчук, голова правління корпорації «Сварог Вест Груп»:
- Як нам вдається взаємовигідно й успішно співпрацювати з банками? Просто ми не приходимо до наших фінансових партнерів з розписаними у гарних словесах проектами замків з піску. Для успішного ведення сільського господарства в Україні багато ризиків. У своїх бізнес-планах, очікуючи бажаного прибутку, ми обов’язково враховуємо всі чинники, що можуть негативно вплинути на досягнення конкретних цілей обраної стратегії. Спираємось тільки на реалії в цифрах, на фундаментальні знання в справі, на фахові прогнози ринків. Це допомагає досягати мети.
Десятилітній досвід співробітництва «Сварога» з Брокбізнесбанком – яскраве свідчення порозуміння і успішного єднання інтересів аграрного та фінансового бізнесів. А легко говоримо з колегами-банкірами спільною мовою ще й тому, що наші фінансові партнери всім серцем вболівають за піднесення сільського господарства, знаючись в усіх тонкощах і ризиках цієї справи. Результати діяльності й прозорі наміри корпорації «Сварог Вест Груп» - краща підстава довірливих відносин. Колеги бачать, що ми не проїдаємо, не «розфінькуємо» гроші, а вкладаємо в нові технології, вкладаємо в розбудову, вкладаємо в майбутнє. Вкладаємо й працюємо. Не розраховуючи, що прибуток впаде з неба. От і весь рецепт, як «дружити з фінансами».
Де я зустрічатиму Новий Рік та Різдво Христове? За кордон не збираюсь. В Україні, з нашими споконвічними традиціями краще. Отож, в колі рідної сім’ї, разом із батьками й відсвяткую ці світлі свята. Хочеться, щоб так було завжди, щоби всі були разом, щасливі й здорові. Чого й всім бажаю!
Представник компанії «Ростсільмаш» …………………………………….:
- На жаль, сьогодні через брак обігових коштів майже всю техніку українські аграрії змушені брати в кредит. А умови, які пропонують фінустанови, що працюють у вашій державі, не вельми привабливі. Позики надають на короткий термін і, як правило, під 25-30% річних. Попри все ви працюєте й цікавитеся новинками від «Ростсільмаш». Сільгоспвиробники України чудово розуміють, що час самоучок минув. Вони дійсно стали освіченішими, допитливішими, вимогливішими, відповідальнішими. А щоби не виникало проблем з експлуатацією машин, які виробляє компанія «Ростсільмаш», ми організовуємо навчання для тих, хто сяде за штурвал наших комбайнів або тракторів, кабіна яких за рівнем комфорту та високотехнологічної комплектації нагадує пілотний відсік сучасного авіалайнера.
Сьогодні українські аграрії вміють обирати, цінувати й берегти своє майно, бажаючи від машин безвідмовної роботи на світовому високотехнологічному рівні. І нашій компанії вдається задовольняти найсуворіші вимоги, залишаючи техніку доступною за цінами. Користуючись нагодою, вітаю всіх - і селян, і городян - із Новим роком та Різдвом Христовим! Усім - доброго здоров’я й добробуту. Селянам - щедрої ниви, надійної техніки, а городянам - вдосталь найкращих продуктів на столі.
Володимир ШАПОВАЛОВ